ابدومینوپلاستی

کاهش وزن یکی از دغدغه‎‌های همیشگی اغلب ماست؛ به طوری که اگر خودمان با آن درگیر نباشیم، حتما دوست‌ها و آشنایانی داریم که به آن گرفتارند. ابدومینوپلاستی (تامی‎تاک) یکی از آن روش‎‌‌هایی است که شما را برای همیشه از دست چربی‎‌ها و پوست اضافه‌ی شکم خلاص می‎کند.

جراحی زیبایی شکم هنگامی انجام می‎شود که شما برای کوچک شدن شکم خود از رژیم‌های غذایی و ورزش ناامید شده‎اید. در این حالت جراح پلاستیک به کمک‌تان می‎آید و شما را به اندام ایده‎آل خود می‎رساند. در اینجا هر آنچه که نیاز است درباره‎ی این عمل بدانید برای شما نوشته‌ایم.

جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

ابدومینوپلاستی یا زیبایی شکم نوعی جراحی پلاستیک است که به آن تامی‎تاک هم می‎گویند. در این روش چربی و پوست اضافه‌‎ی شکم برداشته شده و عضلات ضعیف دیواره‎ی شکم کشیده و سفت می‎شوند. در نتیجه از شر بیرون‌زدگی شکم خود راحت می‎شوید و شکمی مسطح و اندامی زیبا خواهید داشت.

با مزایا و معایب جراحی ابدومینوپلاستی بیشتر آشنا شوید!

انجام عمل ابدومینوپلاستی، همراه با مزایا و معایبی نیز هست. بیایید با هم نگاهی به این مزایا ومعایب داشته باشیم.

مزایا

معایب
بهبود شکل بدن

عفونت

از بین‌بردن آثار بارداری

خون‌ریزی
بهبود اعتمادبه‌نفس

نکروز

کاهش کمردرد

بازشدن زخم
بهبود وضعیت ستون فقرات

آمبولی ریه

درمان بی‌اختیاری ادرار

سروما
درمان فتق شکمی

باقی‌ماندن اسکار

افزایش تحرک

سایر عوارض

مزایای جراحی ابدومینوپلاستی

مزایای این جراحی متعدد است. در ادامه شما را  با 4 تا از مهم‌ترین این مزایا آشنا خواهیم کرد.

 • بهبود شکل بدن

ابدومینوپلاستی به شما کمک می‌کند تا شکل بدن خود را اصلاح کنید. این روش یک راه‌حل عالی‌ست برای کسانی که با افتادگی شکم درگیر هستند و به از بین بردن شکم و تقویت عضلات شکمی خود فکر می‌کنند.

 • از بین‌بردن آثار بارداری

اگر بعد از زایمان احساس می‌کنید هیکل شما از فرم افتاده است و از آثار بارداری شکایت دارید، دیگر لازم نیست نگران این مورد باشید؛ شما می‌توانید به‌راحتی با جراحی ابدومینوپلاستی با تمام آثار بارداری خود خداحافظی کنید.

 • بهبود اعتمادبه‌نفس

جراحی ابدومینوپلاستی تاثیر مستقیمی روی بالارفتن اعتمادبه‌نفس شما دارد. این جراحی شکل بدن شما را به‌حالت طبیعی‌تر و جوان‌تری در میاورد. با داشتن ظاهر بهتر و جوان‌تر قطعا اعتمادبه‌نفس شما هم بیشتر خواهد شد.

 • کاهش کمردرد

بعد از بارداری یا کاهش وزن ممکن است ماهیچه‌های شکم شما ضعیف یا از هم جدا شده باشند. با کمک این جراحی می‌توانید عضلات ضعیف یا جداشده شکم خود را ترمیم کرده و هسته مرکزی بدن را برای حمایت بیشتر از کمر تقویت کنید. طی تحقیقاتی که در سال 2018 انجام شده است، طی 6 هفته الی 6 ماه بعد از جراحی، بیماران بهبود خوبی در کاهش کمردرد خود داشته‌اند.

 • بهبود وضعیت ستون فقرات

همان‌طور که گفتیم با کمک جراحی زیبایی شکم می‌توانید هسته مرکزی بدن خود را تقویت کنید. سفت‌شدن ماهیچه‌های شکم، به تثبیت ستون فقرات کمک می‌کند. تثبیت ستون فقرات باعث تغییر موقعیت لگن و صاف نگه‌داشتن کمر می‌شود. با انجام این جراحی شما رفته‌رفته وضعیت بدنی بهتری را به دست میاورید.

 • درمان بی‌اختیاری ادرار

بی‌اختیاری ادرار معمولا زمانی رخ می‌دهد که عضلات و بافت‌هایی که مثانه و مجرای ادراری را پشتیبانی می‌کنند ضعیف یا آسیب‌دیده شوند. جراحی زیبایی شکم همان‌طور که گفتیم عضلات و بافت‌های شکم را سفت کرده و به‌طور غیرمستقیم از ناحیه لگن هم حمایت می‌کند. این حمایت فشار را از روی مثانه و مجرای ادراری برمی‌دارد و به درمان بی‌اختیاری ادرار کمک می‌کند.

 • درمان فتق شکمی

فتق شکمی معمولا زمانی اتفاق میفتد که در آن روده یا بافت شکمی از دیواره شکم خارج شود و یک ساختار کیسه‌مانند را ایجاد کند. فتق شکم معمولا به‌دلیل ضعف عضلات شکم اتفاق میفتد. خوشبختانه یکی‌دیگر از مزایای جراحی ابدومینوپلاستی این است که با کمک آن می‌توان فتق شکمی را برطرف کرد.

 • افزایش تحرک

تامی‌تاک می‌تواند با از بین بردن پوست شل و اضافی، تاثیر مثبتی روی دامنه حرکتی افراد داشته باشد. پوست اضافی که معمولا به‌‌خاطر کاهش وزن یا بارداری به وجود میاید، می‌تواند روی دامنه حرکتی فرد تاثیر بگذارد و انجام بعضی از فعالیت‌های بدنی را برای ناراحت‌کننده یا دردناک کند. خوشبختانه جرای تامی‌تاک این مشکل را هم به‌راحتی حل می‌کند.

زیبایی شکم
جراحی ابدومینوپلاستی چه مزایا و معایبی دارد؟

معایب جراحی ابدومینوپلاستی

هر نوع از جراحی ممکن است معایبی را با خود به همراه داشته باشد. ذکر این موارد به معنای ایجاد قطعی عارضه نیست بلکه احتمال وقوع این اتفاقات بعد از عمل افزایش میابد. در ادامه تعدادی از این عوارض را با هم می‎خوانیم.

 • عفونت

برای پیشگیری از این عامل، پزشک قبل و بعد از جراحی آنتی‎بیوتیک تجویز می‎کند. همچنین کادر اتاق عمل قبل از شروع کار، محلی که قرار است بر آن جراحی صورت بگیرد را تمیز می‎کنند.

 • خون‎ریزی

خون‎ریزی نیز می‌تواند یکی از معایب جراحی ابدومینوپلاستی باشد. برای کاهش احتمال رخداد آن باید حداقل دو هفته قبل از عمل مصرف داروهای حاوی آسپرین را قطع کنید. بعد از عمل از انجام فعالیت‌های سنگین بپرهیزید و سایر دستورالعمل‌های گفته شده توسط پزشک خود را اجرا کنید.

 • نکروز

نکروز، مرگ بافت است که در اثر عدم خون‎رسانی به آن ایجاد می‎شود. برای پیشگیری از رخ دادن نکروز بافتی علاوه بر میزان مهارت و تجربه‎ی جراح، ارزیابی کامل قبل از عمل ضروری است. اگر شما کاندیدای مناسبی برای جراحی نبوده یا قبل از عمل مصرف سیگار و دخانیات خود را ترک نکرده باشید، احتمال وقوع نکروز پس از جراحی بالا می‎رود. در این حالت بافت سیاه شده و جراح بافت نکروز شده را برمی‎دارد.

 • باز شدن زخم

اگر دو لبه‎ی پوست به درستی بخیه نخورده باشد یا پس از عمل فعالیت‌های سخت و سنگین توسط بیمار انجام شود، خون‎ریزی از زخم بسیار محتمل است. لازم است دستورالعمل‌های مربوط به نحوه‎ی استراحت پس از عمل کاملا جدی گرفته و رعایت شوند تا احتمال وقوع این عارضه به حداقل مقدار ممکن برسد.

 • آمبولی ریه

آمبولی ریه به معنای وجود لخته‎ی خون در ریه است که یکی از شایع‌ترین عوارض جراحی شکم به شمار می‎رود. منشأ این لخته‎ی خونی عموما یکی از سیاهرگ‌های عمقی اندام تحتانی یا لگن است. پوشیدن جوراب‌‎های آنتی‌آمبولی حین عمل کمک شایانی به جلوگیری از ایجاد این عارضه می‎کند. حرکت و راه رفتن پس از جراحی باعث ایجاد گردش خون مناسب در بدن شما و پیشگیری از لخته شدن خون می‎شود. علاوه بر این‎ها پزشک داروهای مناسبی تجویز می‎کند تا احتمال رخداد این پدیده را کاهش دهد.

 • سروما

اگر مایع پلاسمای خون زیر پوست جمع شود، در واقع سروما تشکیل شده است. سروما شبیه توده و کیست بزرگ و متورمی است که لمس آن دردناک است. برای جلوگیری از تشکیل سروما، جراح حین عمل درن‌‎های تخلیه‌ای در شکم کار می‎گذارد تا مایعات و پلاسما را خارج کنند. پوشیدن گن و انجام ندادن فعالیت‌های سنگین نیز به پیشگیری از تشکیل سروما کمک زیادی می‎کنند.

در صورت بروز این عارضه چند هفته بعد از عمل، پزشک باید سریعا آن را آسپیره کند.

 • باقی ماندن اسکار

وجود جای زخم در جراحی زیبایی شکم طبیعی است اما میزان باقی ماندن آن به عوامل مختلفی مثل وضعیت جسمانی، نوع رژیم غذایی، جنس پوست، وسعت برش، نوع تکنیک به کار رفته توسط جراح و میزان مهارت جراح پلاستیک بستگی دارد. برشی که زیر شکم ایجاد می‎شود معمولا در محلی است که پشت لباس زیر پنهان می‎شود. برش اطراف ناف نیز به طور معمول جزوی از سوراخ ناف شده و کاملا پیدا نیست. با گذشت زمان اسکارها کم‎رنگ خواهند شد. سرعت محو شدن به نوع پوست و میزان کلاژن‌سازی آن بستگی دارد.

 • سایر عوارض

عوارض دیگری شامل بی‎حسی در پوست محل جراحی، خطرات ناشی از بیهوشی، درد دائمی، ترومبوز، عدم تقارن، نارضایتی از نتیجه‎ی عمل و… وجود دارند که احتمال وقوع آن‎ها با انجام توصیه‌‎های قبل و بعد از عمل و در نهایت انتخاب یک جراح ماهر و مطمئن تا حد زیادی کاهش میابد.

ابدومینوپلاستی را با لیپوساکشن اشتباه نگیرید!

درست است که لیپوساکشن نیز باعث حذف چربی می‎شود، اما نباید آن را با تامی‎تاک اشتباه گرفت. در ادامه تفاوت‌ی این دو روش را برای شما لیست کرده‌ایم.

1. ابدومینوپلاستی برای حذف پوست اضافه به کار می‎رود

لیپوساکشن باعث مایع شدن و سپس ساکشن چربی‌ها می‎شود؛ اما پوست اضافی را حذف نمی‎کند. در حالی که تامی‎تاک اغلب در افرادی انجام می‎شود که دچار افتادگی شکم هستند.

2. ابدومینوپلاستی تنها مربوط به شکم است

تامی‎تاک در ناحیه‌ی شکم انجام می‎شود، اما لیپوساکشن موضعی است و می‎توان آن را برای قسمت‌های مختلفی از بدن به کار برد. به طور مثال علاوه بر شکم، برای ران، باسن، ساق و مچ پا، سینه و پشت، بالای بازو، گردن، چانه،… استفاده می‎شود.

جراحی ابدومینوپلاستی
لیپوساکشن به جز شکم برای نواحی دیگر بدن نیز به کار می‎رود.

3. در ابدومینوپلاستی به برش جراحی نیاز است

در تامی‎تاک معمولا با ایجاد خط برشی در ناحیه‌ی بیکینی چربی اضافی را خارج می‎کنند؛ در صورتی که در لیپوساکشن حفره‎ای باریک ایجاد می‎شود تا کانولای کوچکی که به زیر پوست و بافت چربی وارد شود. دستگاه به کمک لیزر، اولترا سوند و… بافت چربی را مایع می‎کند و در آخر چربی مایع توسط همان کانولا خارج می‎شود.

4. ابدومینوپلاستی دوره‎ی نقاهت طولانی‌تری دارد

با توجه به موارد گفته شده، لیپوساکشن کمتر تهاجمی است و زمان کمتری تا بهبودی پس از عمل نیاز دارد. همچنین ممکن است با عوارض کمتری همراه باشد.

تامی‎تاک و لیپوساکشن هر دو برای حذف چربی‌‎های اضافی به کار می‎روند و نسبت به هم برتری ندارند. انتخاب هر کدام از این روش‌ها توسط پزشک و با توجه به شرایط بیمار صورت می‎گیرد. حتی گاهی اوقات این دو را با هم ترکیب می‎کنند و تامی‎تاک به همراه لیپوساکشن انجام می‎شود.

چه کسانی کاندیدای مناسب برای جراحی زیبایی شکم هستند؟

کسی که می‎خواهد تامی‎تاک را انجام دهد باید شرایطی داشته باشد تا کاندید این عمل شود. در ادامه شرایط انجام جراحی را با هم می‎خوانیم.

1. برخورداری از سلامت عمومی بدن

درست است که این نوع جراحی روشی کم‌خطر است، اما برای انجام آن فرد باید از سلامت جسمانی نسبی برخوردار باشد. اگر فرد مبتلا به بیماری‌های خودایمنی باشد یا بدنش عموما به زخم‌ها پاسخی دیر و دشوار می‎دهد، احتمال دارد که انجام عمل برای او مشکل ایجاد کند. همچنین ریه و قلب او باید وضعیت سلامتی مناسبی برای اعمال بیهوشی داشته باشند. در نهایت این پزشک شماست که با معاینه و بررسی شرح حال، تصمیم به انجام جراحی می‎گیرد.

2. وجود پوست اضافه در ناحیه‌ی شکم

تامی‎تاک برای حذف چربی‌هایی که با روش‌‎های معمول مانند ورزش و رژیم از بین نرفته‌اند مناسب است؛ اما توجه داشته باشید که وجود پوست اضافی و یا عضلات شل‌شده نیز در ناحیه‌ی شکم از شرایط انجام این عمل است.

جراحی زیبایی شکم
بعد از جراحی همچنان تعادل وزن خود را حفظ کنید.

3. داشتن ثبات وزن

این نکته بسیار مهم است که زیبایی شکم یک جراحی کاهش وزن نیست. قبل از انجام عمل باید میانگین وزنی شما ثابت و نزدیک به مقدار ایده‌‎آل باشد. اگر پس از انجام جراحی به میزان نسبتا زیادی کاهش وزن داشته باشید، ممکن است مجددا دچار شل شدن پوست و افتادگی ماهیچه‌های شکمی شوید.

4. ورزشکاران

به علت آمادگی جسمانی بالای افرادی که فعالیت بدنی منظم و پیوسته‌ای دارند، انجام اعمال جراحی روی آن‎ها بهتر صورت گرفته و زودتر نیز به بهبودی پس از عمل می‎رسند.

5. عدم استعمال دخانیات

بسیار مهم است که برای انجام جراحی سیگار و دخانیات مصرف نکنید یا حدودا یک ماه قبل و بعد از عمل آن را ترک کنید. مصرف سیگار در روند بهبود پس از جراحی بسیار تأثیرگذار است و می‎تواند از ایجاد عوارض احتمالی جلوگیری کند.

6. نداشتن قصد بارداری

بارداری‌های آینده باعث کشیده شدن پوست و جدا شدن مجدد ماهیچه‌ها می‎شود. برای انجام این نوع جراحی شکم بهتر است در آینده‎ی نزدیک قصد باردار شدن نداشته باشید؛ در غیر این صورت باید بعد از زایمان جراحی ترمیمی انجام دهید.

انواع ابدومینوپلاستی

این نوع جراحی انواع مختلفی دارد که پزشک شما بسته به شرایط نوع آن را انتخاب می‎کند. در ادامه دو نوع رایج آن را توضیح داده‎ایم.

ابدومینوپلاستی کامل

همان طور که از نام این روش پیداست، وقتی این نوع جراحی را انتخاب می‎کنیم که نیاز به اصلاحات زیادی باشد و بخواهیم تغییرات وسیع‌‎تری را اعمال کنیم. در این روش برشی از یک سر تا سر دیگر استخوان لگن در بالای ران و خط بیکینی ایجاد می‎شود. این برش در قسمتی است که افتادگی پوست شروع شده و طول آن به مقدار پوست اضافی بستگی ‎دارد. سپس جراح پوست و چربی اضافی ناحیه‎‌‌ی شکمی را برمی‎دارد. ممکن است برش مجددی در اطراف ناف نیاز باشد تا آن را از بافت‎‌‌های اطرافش آزاد کند. پس از جراحی، لوله‌‎ها یا درن‎هایی زیر پوست تعبیه می‎شود تا مایعات اضافی را جمع‌‎آوری کنند. این لوله‌ها چند روز پس از عمل بسته به نظر جراح برداشته می‎شوند.

ابدومینوپلاستی جزئی

به آن مینی ابدومینوپلاستی هم می‎گویند. در این روش برش‌‎‌‌های کوتاه‌تری ایجاد می‎شود و بیشتر برای افرادی به کار می‎رود که چربی و پوست اضافی کمتری دارند. عمده‎ی تجمع این چربی‌های اضافه در زیر ناف است. مدت زمان جراحی نسبت به نوع کامل کوتا‌ه‌تر بوده و پس از جراحی بهبودی سریع‌تری دارد. در این مدل هم ممکن است نیاز به استفاده از درن‎هایی برای جمع‌آوری آب و مایعات اضافی باشد که تا چند روز بعد از جراحی برداشته می‎شوند.

جراحی ابدومینوپلاستی چیست
در ابدومینوپلاستی کامل برش‌های وسیع‌تری انجام می‎شود.

مراقبت‎های قبل از جراحی

قبل از انجام عمل مراقبت‌هایی لازم است که با رعایت کردن آن‎ها تجربه‌ی بهتری از جراحی خود خواهید داشت.

1. تغذیه‎ی مناسب

قبل از عمل باید از رژیم‌های غذایی سنگین پرهیز کنید. مطمئن شوید که بدن شما مواد مغذی مناسب و کافی دریافت می‎کند. اگر از مکمل‌های گیاهی یا غیرگیاهی استفاده می‎کنید، ب پزشک خود در میان بگذارید و در صورت تأیید او مصرف مکمل را ادامه دهید.

2. بررسی داروهای مصرفی

پزشک شما باید از نوع داروهای مصرفی‌تان قبل از عمل باخبر باشد. مصرف آسپرین، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و رقیق‌کننده‌ی خون قبل از جراحی ممنوع است و خطر جدی را به دنبال دارد. آسپرین و داروهای حاوی آن احتمال خون‎ریزی را افزایش می‎دهند.

3. نداشتن بیماری

قبل و حین عمل، نباید بیمار باشید. بررسی وجود بیماری حتی سرماخوردگی و تب قبل از جراحی ضروری است.

4. انجام آزمایش

لازم است که برای آمادگی کامل، تمام آزمایش‌های گفته شده قبل از عمل را انجام دهید تا از خطرات پیش‎بینی نشده حین جراحی جلوگیری کنید. با این کار سلامت خود را تضمین کرده‎اید.

5. ترک سیگار

رعایت این مورد از جمله موارد ضروری است که کیفیت جراحی زیبایی شکم شما وابسته به آن است. نیکوتین موجود در سیگار بهبودی شما را به تأخیر می‌‎اندازد و در نتیجه‌ی جراحی اختلال ایجاد می‎کند.

6. ناشتا بودن

فراموش نکنید که حتما باید هشت تا دوازده ساعت قبل از عمل ناشتا باشید. رعایت نکردن این مورد حین عمل، باعث ایجاد خطرات جدی برای سلامت شما می‎شود.

7. مصرف مولتی‎ویتامین

مصرف روزانه‌ی مولتی‌ویتامین زیر نظر پزشک کمک‌‎کننده است و می‎تواند در تسریع بهبودی شما مؤثر باشد.

8. انتخاب محل دوران نقاهت

بهتر است از قبل، جای مناسبی برای سپری کردن دوران نقاهت خود در نظر بگیرید. این مکان باید راحت باشد و به آسانی دسترسی شما را به مواردی که نیاز دارید فراهم کند.

9. داشتن همراه

به علت اینکه جراحی زیبایی شکم به بیهوشی یک الی پنج ساعته نیاز دارد، لازم است فردی از دوستان یا خانواده در روز عمل شما را همراهی کند.

جراحی زیبایی شکم چیست
قبل از جراحی زیبایی شکم مصرف داروهای حاوی آسپرین را قطع کنید.

مراحل انجام جراحی ابدومینوپلاستی

این جراحی حاوی مراحلی است که در ادامه پله به پله با آن‎ها آشنا خواهیم شد.

1. بیهوشی

اولین مرحله‎ی انجام عمل تحت نظر پزشک متخصص بیهوشی صورت می‎گیرد که معمولا بیهوشی عمومی را پیشنهاد می‎کند. متخصص بیهوشی ماده‎ی بی‌هوش‎کننده را درون رگ شما تزریق خواهد کرد.

2. ایجاد برش

در مرحله‎ی بعد، جراح برشی را معمولا در بالای خط بیکینی و ران ایجاد می‎کند که به موازات پهلو، از یک سمت لگن به سمت دیگر کشیده شده است. برشی دیگر در محدوده‎ی ناف صورت می‎گیرد تا آن را از بافت‎‌‍‌های اطراف جدا کند.

3. خارج کردن چربی و پوست اضافی

در این مرحله جراح با کنار زدن پوست، چربی اضافی را برمی‎دارد. همچنین پوست را کشیده و قسمت اضافه‌ی آن را جدا می‎کند.

4. ترمیم عضلات

جراح عضلات جدار شکم را که از هم فاصله گرفته بودند، هم‌تراز می‎کند. آن‎ها را به سر جای اول خود برگردانده و صاف می‎کند.

ابدومینوپلاستی
برای حذف پوست اضافی شکم اطراف ناف نیز برش ایجاد می‎شود.

5. جایگذاری ناف

علاوه بر مراحل گفته شده، ناف نیز باید بازسازی شود و در در جای جدیدی که جراح برای آن در نظر گرفته قرار بگیرد.

6. درن‎های تخلیه

حین عمل، جراح درن‎هایی به نام هموبک را در شکم قرار می‎دهد تا خونابه‌ها و مایعات اضافی را خارج کنند. بسته به شرایط و نظر پزشک، تا حدود یک هفته بعد از عمل در شکم باقی می‎مانند و سپس برداشته می‎شوند.

7. بخیه زدن

در این قسمت باید پوست باقیمانده کشیده شده و لبه‌های آن به هم نزدیک شوند. در این حالت جراح دو لبه را به هم بخیه می‎زند.

معمولا بخیه‌های محل زیر شکم قابل جذب بوده و نیاز به کشیدن ندارند، در حالی که بخیه‌های اطراف ناف جذبی نیستند و حدود دو هفته پس از عمل کشیده خواهند شد.

8. پانسمان

در مرحله‌ی آخر پانسمانی بر قسمت جراحی شده قرار می‎گیرد.

زیبایی شکم
اگر قصد بارداری دارید، ابدومینوپلاستی برای شما مناسب نیست.

مراقبت‎های پس از جراحی

با رعایت کردن نکاتی که در ادامه آورده شده است، می‎توانید تا حد خوبی جراحی باکیفیتی را برای خودتان تضمین کنید.

1. تعویض مرتب پانسمان‎ها

لازم است که طبق دستور به طور روزانه پانسمان محل‎های برش را عوض کنید. برای این کار ابتدا محل بخیه را به ترتیب با بتادین و نرمال سالین شستشو داده و سپس از گاز وازلین و در آخر از گاز استریل کنید. به هیچ وجه گاز یا پارچه‎های استریل نشده را روی زخم نگذارید.

پانسمان درن‎ها در صورت خیس شدن باید روزانه سه الی چهار بار تعویض شوند.

2. استفاده از گن

تا حدود دو ماه بعد از عمل باید از گن استفاده شود. تنها هنگام استحمام مجاز به درآوردن آن هستید. این کار علاوه بر کاهش تورم ناحیه‎ی جراحی شده، باعث محافظت از بخیه‌ها نیز می‎شود.

بهتر است از گن دو عدد تهیه شود تا هنگام کثیف شدن بتوانید آن را با دیگری تعویض کنید.

3. استفاده از بانداژ

علاوه بر گن، استفاده از بانداژ نیز توصیه می‎شود که معمولا از نوع کشی است.

4. رژیم غذایی مناسب

برای رسیدن به بهبودی کامل لازم است که از رژیم غذایی مناسبی استفاده کنید، اما حواستان باشد که پرخوری آن هم درست پس از عمل مجاز نیست. بعد از هوشیاری مصرف مایعات یا غذاهای آبکی سبک به شرط نداشتن حالت تهوع مانعی ندارد.

مصرف آناناس و آب کرفس، آب سیب و آب هویج در این دوره بسیار کمک‌کننده است. استفاده از ویتامین سی به صورت دارویی یا در مواد غذایی، به التیام سریع زخم شما کمک می‎کند. برای رفع ورم ناحیه‎ی جراحی شده، تا جای ممکن از مصرف نمک و ادویه‌جات خودداری کنید.

مصرف مشروبات الکلی ممنوع است چرا که احتمال خون‎ریزی را افزایش می‎دهد.

جراحی ابدومینوپلاستی
از جراحی‌های دیگر نیز می‎توان در کنار ابدومینوپلاستی استفاده کرد.

5. مصرف داروهای تجویز شده

معمولا برای پیشگیری از عفونت آنتی‎بیوتیک و برای کاهش درد استامینوفن کدئین، شیاف و یا مسکن‌های تزریقی تجویز می‎شود. همچنین ممکن است بنا بر نظر پزشک از داروهای ضد انعقاد نیز استفاده شود.

اگر بعد از عمل دچار یبوست شدید به پزشک خود اطلاع دهید تا داروی مناسب برای شما تجویز شود.

6. محدودیت فعالیت

با توجه به نوع جراحی و توصیه‎ی پزشک، معمولا تا شش هفته باید از فعالیت‌های قدرتی و سنگین مثل بلند کردن اجسام بپرهیزید. در هفته‌ی اول پیشنهاد می‎شود که فرد به حالت خمیده راه برود تا کششی ایجاد نشود.

نشستن طولانی مدت به بخیه‌های داخلی شکم فشار می‌آورد و باید از آن پرهیز کرد. البته استراحت مطلق نیز توصیه نمی‎شود زیرا احتمال ایجاد لخته را افزایش می‎دهد.

برای نحوه‎ی خوابیدن و سایر فعالیت‌های خود طبق نظر پزشک عمل کنید.

7. عدم مصرف دخانیات

استفاده از سیگار و قلیان تا یک ماه بعد از عمل ممنوع است. عدم رعایت این نکته می‎تواند بهبودی را به تأخیر انداخته و موجب ایجاد عوارض جدی شود.

8. عدم مصرف آسپرین

مصرف ایندومتاسین، آسپرین، داروهای حاوی آسپرین،… بعد از جراحی ممنوع است. آسپرین رقیق‌ک‎ننده‎ی خون است و احتمال خون‎ریزی را افزایش می‎دهد.

9. پیگیری مرتب

جلسات پیگیری درمان را با پزشک خود هماهنگ کرده و مطابق با آن به طور منظم به او مراجعه کنید. معمولا یک هفته بعد از عمل برای ویزیت و خارج کردن درن‌های تخلیه مناسب‎‌‍‌‌ترین زمان است.

جراحی زیبایی شکم
با رعایت مراقب‌های پس از عمل، عوارض ابدومینوپلاستی را کاهش دهید.
جراحی ابدومینوپلاستی چیست
سن فرد در انجام زیبایی شکم تعیین‌کننده نیست.

ویژگی‌های یک جراح خوب برای انجام عمل ابدومینوپلاستی

عمل زیبایی شکم، عمل بسیار مهمی‌ست و شما نمی‌توانید تن خود را به تیغ جراحی هر جراحی بسپارید. برای انجام این عمل بهتر است پزشک شما ویژگی‌های زیر را داشته باشد.

1- تخصص و مهارت

جراح شما باید تعداد زیادی عمل زیبایی موفق در کارنامه خود داشته باشد. هر چقدر تجربه جراح شما بیشتر باشد، تخصص و مهارت او نیز بیشتر است و شما می‌توانید با تکیه بر مهارت، تخصص و تجربه جراح موردنظرتان با نگرانی کمتری وارد اتاق عمل شوید.

2- خلاقیت و ظرافت هنری

جراحی‌های زیبایی به‌عنوان یک هنر شناخته می‌شوند و جراح شما هم باید یک هنرمند تمام‌عیار باشد تا بتواند با ذوق هنری و توانایی خود، زیباترین و طبیعی‌ترین نتایج را برای شما رقم بزند.

3- داشتن اعتمادبه‌نفس

پزشک شما باید اعتمادبه‌نفس زیادی داشته باشد تا در حین عمل بتواند خونسردی خود را حفظ کند و شرایط عمل را تحت کنترل داشته باشد.

4- متعهد به یادگیری

شما باید جراحی را انتخاب کنید که به یادگیری و آموزش مداوم تعهد داشته باشد. جراحی‌های زیبایی روز به روز پیشرفت می‌کنند و جراح شما باید با جدیدترین ابزار و روش‌ها آشنا باشد و بتواند آن‌ها را به در حین جراحی به کار بگیرد.

5- پشتیبانی

یک جراح خوب باید تعهد زیادی به بیماران خود داشته باشد و بعد از عمل هم به تمام نیازهای بیماران خود پاسخ دهد.

جراحی زیبایی شکم چیست
یک جراح خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

ویژگی‌های کلینیک و بیمارستان مناسب برای انجام جراحی زیبایی شکم

موفقیت عمل شما بعد از جراحی که انتخاب می‌کنید به کلینیک و یا بیمارستانی که در آن عمل خود را انجام می‌دهید نیز بستگی دارد. یک کلینیک یا بیمارستان خوب برای انجام این عمل باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد.

1- مجوز

کلینیک یا بیمارستانی که شما قصد انجام جراحی خود را در آن دارید، باید حتما مجوزهای لازم برای انجام جراحی‌های پلاستیک و زیبایی را داشته باشد. این مجوزها نشان‌دهنده این است که بیمارستان یا کلینیک به حداقل استانداردهای ایمنی و کیفیت پایند است.

2- تجهیزات پزشکی مدرن

کلینیک یا بیمارستانی که انتخاب می‌کنید باید فناوری‌های جدید و تجهیزات پزشکی مدرن در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی را داشته باشند.

3- کادر درمان مجرب

کادر درمان بیمارستان یا کلینیک باید بسیار مجرب باشند و قبل و بعد از عمل به‌طور دقیق به نیازهای شما پاسخ دهند.

4- محیط آرامش بخش

شما قبل و بعد از عمل به یک محیط آرام نیاز دارید. پس حتما در انتخاب کلینیک یا بیمارستان آرامش‌بخش بودن محیط را هم درنظر داشته باشید.

در صورت مشاهده‎ی چه علائمی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر از محل بخیه یا درن‎ها عفونت و خون خارج شد یا پوست محل برش و اطراف ناف تغییر رنگ پیدا کرد به پزشک خود اطلاع دهید. البته این تغییر رنگ با کبودی که عارضه‌ای طبیعی است متفاوت است.

هزینه‌ی جراحی ابدومینوپلاستی

این که در نهایت چه مقدار برای انجام این عمل هزینه می‎کنید، به عوامل مختلفی بستگی دارد. میزان مهارت جراح، نوع روشی که با آن تحت عمل قرار می‎گیرید، تعداد جلسات ویزیت، نوع بیمارستان، نرخ دلار و… بر مقدار این هزینه مؤثرند.

تأثیر سن در زیبایی شکم

گاهی این طور فرض می‎شود که انجام این عمل در افرادی که سن بالایی دارند مناسب نیست. نکته‌ای که باید به آن توجه شود این است که وضعیت و میزان سلامت جسمانی بسیار مهم‎تر از عوامل دیگر همچون سن است. در صورت داشتن سلامت جسمانی روند بهبود شما به نسبت سریع خواهد بود. سرعت بهبود با سن رابطه‌ی عکس ندارد؛ بلکه انجام تامی‎تاک در کسانی که سن بالایی دارند موجب جوان‎سازی و زیبایی اندام شده و در افزایش اعتماد به نفس آن‎ها تأثیر بسزایی دارد.

سرانجام ترک‎‌های پوستی

اگر ترک‌های پوستی در ناحیه‌ی پوست وجود داشته باشند، همراه با آن جدا و حذف می‎شوند.

جراحی‌های هم‎زمان با ابدومینوپلاستی

همان طور که پیش‎تر اشاره شد، این جراحی را بنا بر تشخیص پزشک می‎توان همراه با لیپوساکشن انجام داد. هم‎چنین بسیاری از خانم‌ها این عمل را همراه با انواع جراحی سینه مانند لیفت سینه، ماموپلاستی و… انجام می‎دهند.

ابدومینوپلاستی
انتخاب یک جراح ماهر در نتیجه‌ی عمل بسیار مؤثر است.

سخن پایانی

ابدومینوپلاستی یکی از بهترین روش‌های ممکن برای حذف پوست اضافی در ناحیه‌ی شکم است. انتخاب جراحی ماهر و انجام مراقبت‌های قبل و پس از عمل در رضایت از نتیجه‌ی نهایی بسیار تعیین‌کننده است.

شما چه تجربه‌ی از جراحی پلاستیک شکم دارید؟ رعایت چه نکاتی در مسیر انجام آن برای شما کمک‌‎کننده بود؟ لطفا با ما از طریق تماس و کامنت در میان بگذارید.

برای مطالعه بیشتر شما

Tummy Tuck: The Pros and Cons of Surgery

The Pros and Cons of Tummy Tuck Surgery

Does Abdominoplasty (‘Tummy Tuck’) Surgery Benefit Your Health?