8 مورد در رابطه با عمل کوچک کردن بینی که نمی‌دانید

آیا شما هم بعد از اینکه عکس انداختید اولین جایی که روی آن زوم و بررسی می‌کنید بینی است؟ و از دوستانتان می‌خواهید تا یک بار دیگر از شما عکس بی‌گیرند؟ پس قطعا شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که از بینی‌شان راضی نیستند و می‌خواهند هرچه سریع‌تر فرم و حالت آن را عوض کنند. یکی از بهترین راهکارها در این زمینه عمل کوچک کردن بینی است. شما با انجام این عمل صورت و چهرتان را به صورت چشمگیری تغییر می‌دهید و دیگر بخاطر بینی اعتماد به‌نفستان را سرکوب نمی‌کنید. اگر می‌خواهید همه چیز را در رابطه با این جادوی زیبایی بدانید تا انتها همراه ما باشید.

عمل کوچک کردن بینی چیست؟

عمل کوچک کردن بینی که به جراحی رینوپلاستی نیز معروف است، یک عمل جراحی با هدف افزایش زیبایی و تغییر شکل و اندازه بینی در صورت است. این جادوی زیبایی قادر است برخی از نگرانی‌ها را در رابطه با زیبای صورت رفع کند، از جمله این موارد پهن یا بزرگ بودن، نامتقارن یا کج بودن، مشکلات و ناهنجاری‌های تنفسی و مشکلات مادرزادی است.

انواع عمل کوچک کردن بینی

عمل‌های جراحی که برای کوچک کردن بینی استخوانی و گوشتی انجام می‌شود شامل موارد زیر است:

1. کوچک کردن نوک بینی

نوک بینی در حالت طبیعی و معمول کمی به سمت بالا است و با لب زاویه‌ای را تشکیل می‌دهد که از 90 درجه بیشتر است. کسانی که نوک بینی‌شان بزرگ، پهن و دچار افتادگی است، به دنبال کاهش اندازه، تغییر شکل و ایجاد زاویه‌ای متناسب آن با لب‌شان هستند.

اگر انجام جراحی کوچک کردن نوک بینی با تغییر اندازه و شکل برای شما امکان پذیر باشد، جراح از برش‌هایی استفاده می‌کند که از داخل بینی باشد تا هیچ آثاری از برش بر روی نوک بینی قابل مشاهده نباشد. برای این کار لازم است تا غضروفی که زیر نوک بینی است را تا حدی برداشته و یا تغییر شکل در آن ایجاد کند. بعد از این نوع جراحی حتما باید از تامپون و یا آتل استفاده شود.

2. کوچک کردن سوراخ بینی

بافت پره‌های بینی غضروفی نیستند و یک بافت نرم دارند. برای کوچک کردن سوراخ‌های بینی، جراح از یک برش از محل اتصال بینی به بالای لب استفاده می‌کند و یا در موارد دیگر از سوراخ‌های بینی به سمت گونه‌ها برش را ایجاد می‌کند.

مراحل انجام عمل کوچک کردن بینی

به صورت کلی نحوه انجام جراحی کوچک کردن بینی شامل مراحل زیر است:

1. مشاوره با جراح

 در این جلسه، جراح با شما در مورد انتظاراتتان در رابطه با مدل بینی صحبت می‌کند و معاینات لازم را انجام می‌دهد.

2. انجام آزمایشات

 قبل از انجام عمل باید آزمایشات خون و سایر آزمایشات لازم را انجام دهید.

3. جراحی

جراح با توجه به نوع عمل و نیازهای شما، اقدام به تغییر شکل و اندازه بینی شما می‌کند.

4. بهبودی

 بعد از عمل باید به مدت چند روز در بیمارستان بستری بمانید. در این مدت، باید از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید و از داروهای تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.

جراحی کوچک کردن بینی
بیشترین علت جراحی بینی چیست؟

دلایل انجام عمل کوچک کردن بینی

هیچ کس دوست ندارد به دلیل غیر منطقی زیر تیغ جراحی برود. برخی از دلایل انجام جراحی کوجک کردن بینی عبارتند از:

1. زیبایی

یکی از شایع‌ترین دلیل برای انجام عمل کوچک کردن بینی، نارضایتی از ظاهر بینی و تمایل به داشتن بینی متناسب با سایر اجزای صورت است.

2. مشکلات تنفسی

 برخی افراد به دلیل مشکلاتی مانند انحراف تیغه بینی، پولیپ و یا بزرگی بیش از حد شاخک‌های بینی دچار مشکلات تنفسی هستند. رینوپلاستی می‌تواند به رفع این مشکلات و بهبود تنفس کمک کند.

3. ترمیم نقص‌های مادرزادی یا اکتسابی

 برخی افراد با نقص‌های مادرزادی مانند شکاف کام (لب) متولد می‌شوند که می‌تواند بر شکل و عملکرد بینی آنها تاثیر بگذارد. همچنین، برخی افراد ممکن است در اثر تصادف یا جراحت دچار آسیب‌دیدگی بینی شده باشند. عمل رینوپلاستی می‌تواند به ترمیم این نقص‌ها و بهبود ظاهر و عملکرد بینی کمک کند.

جدول مزایا و معایب عمل کوچک کردن بینی

اعتماد به‌نفس بیشتر محدودیت‌ها
بهبود جریان تنفسی دوران نقاهت طولانی
تعادل و تناسب صورت درد و ناراحتی
بهبود حس بویایی
کوچک کردن بینی با جراحی
عکس قبل و بعد از عمل بینی

نکات مهم قبل از انجام جراحی کوچک کردن بینی

نکاتی که باید قبل از عمل بینی به خاطر داشته باشید عبارتند از:

  • انتظارات واقع‌بینانه‌ای از عمل داشته باشید و خیال پردازی نکنید.
  • در مورد تمامی عوارض احتمالی عمل با جراح خود صحبت کنید.
  • هر نوع عملی را که می‌خواهید حتما به جراح با جزئیات بگویید.
  • تمام دستورالعمل‌های جراح خود را قبل و بعد از عمل به دقت دنبال کنید.

مراقبت‌های بعد از عمل کوچک کردن بینی

برای اینکه نتیجه‌ دلخواه‌تان را بگیرید حتما باید به توصیه‌هایی که بعد از عمل به شما می‌شود کامل دقت کنید و آن‌ها را مو به مو انجام دهید. نکات مهم بعد از جراحی بینی عبارتند از:

1. به مدت ۷ روز حمام نروید

به دلیل شکل گیری و فرم بهتر بینی و حفظ موقعیت آن، پزشک از ابزاری به نام اسپلینت استفاده می‌کند. این ابزاری که پزشک بر روی بینی شما می‌گذارد باید تا یک هفته به صورت ثابت باقی به ماند؛ به همین خاطر است که تا ۷ روز نباید حمام بروید.

2. فقط غذای آبکی و نرم بخورید

در روزهای ابتدای بعد از عمل باید از غذاهای نرم و آبکی مانند سوپ استفاده کرد زیرا بعد از انجام این عمل تا چند روز شما قادر به جویدن غذا نیستید.

3. بیشتر از ۲۴ ساعت استراحت مطلق نکنید

بعد از انجام عمل بیشتر از 24 ساعت نباید استراحت مطلق داشته باشید. بعد از گذشت یک روز به آرامی شروع به راه رفتن کنید و فعالیت‌های شخصی خودتان را انجام دهید.

4. به مدت ۴ روز دخانیات استعمال نکنید

سیگار کشیدن باعث می‌شود تا ریز رگ‌های که درون بینی وجود دارد به مشکل بربخورد. حداقل زمانی که بهتر است از استعمال دخانیات دوری کنید 14 روز است. در این دو هفته بهتر است که حتی در معرض دود دخانیات هم قرار نگیرید.

عمل کوچک کردن بینی
مراقبت‌های بعد از عمل بسیار مهم است.

5. از غذاهای شور و نمکی استفاده نکنید

مصرف کردن غذاهای نمکی و شور باعث انباشته شدن آب در زیر پوست می‌شود که نتیجه آن ورم است. پس بهتر است تا یک هفته اول از خوردن این نوع خوراکی و غذاها دوری کنید.

6. بیشتر از سبزیجات استفاده کنید

به علت اینکه شما به مدت یک تا دو هفته نمی‌توانید خیلی خوب فعالیت بدنی داشته باشید ممکن است که دچار یبوست شوید؛ پس برای اینکه این اتفاق رخ ندهد حتی‌المقدور در وعده‌های مختلف از سبزیجات استفاده کنید.

7. تا ۷۲ ساعت از لبنیات استفاده نکنید

لبنیات ممکن است معده‌تان را اذیت کند و شما احساس تهوع و دل پیچه داشته باشید؛ به همین منظور بهتر است تا ۷۲ ساعت بعد از عمل از لبنیات استفاده نکنید و یا اگر استفاده کردید مقدار آن کم باشد.

8. لباس‌های تنگ نپوشید

برای اینکه آسیبی به بینی‌تان هنگام تعویض لباس وارد نشود بهتر است از لباس‌های جلو باز و یا لباس‌های گشاد استفاده کنید.

خطرات احتمالی جراحی کوچک کردن بینی

هر جراحی خطرات و عوارض خاص خودش را دارد و این موضوع در عمل زیبایی بینی نیز صدق می‌کند. برخی از این خطرات و عوارض عبارتند از:

  1. عفونت
  2. خونریزی
  3. عدم تقارن سوراخ‌های بینی
  4. به جا ماندن جای زخم بر روی بینی

کاندیدای عمل کوچک کردن بینی

به طور کلی برای دختران بالای ۱۶ سال و برای پسران بالای ۱۸ سال این عمل زیبایی قابل انجام است. این عمل به دلایل مختلفی انجام می‌شود؛ مهم‌ترین دلیل که لازم است حتما برای جراحی اقدام کرد، مشکلات تنفسی و یا مادرزادی است.

هزینه عمل کوچک کردن بینی

هزینه عمل‌هایی مانند بینی به موارد مختلفی بستگی و به همین دلیل اگر بخواهیم یک رقم خاص و مشخص به شما اعلام کنیم، سخت است. به طور کلی هزینه انجام عمل کوچک کردن بینی به موارد زیر بستگی دارد.

1. مهارت جراح

یکی از موارد مهم که تاثیر زیادی در پرداخت هزینه شما دارد، دستمزد جراح است. هر چقدر که تخصص، شهرت و تجربه جراح بالا باشد، دستمزد او نیز بیشتر می‌شود.

2. مکان انجام جراحی

محل انجام عمل بینی یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار است. بیمارستان دولتی، خصوصی و کلینیک‌ها در مبلغ پرداختی تفاوت دارند.

3. نوع بینی

نوع بینی در جراحی‌های زیبایی از اهمیت زیادی برخوردار است. هر چه بینی گوشتی‌تر باشد به علت اینکه زمان و دقت بیشتری از جراح می‌گیرد هزینه بیشتری نسبت به بینی‌های استخوانی باید پرداخت کرد.

جراحی کوچک کردن بینی
اندازه بینی، عامل تاثیرگذار در قیمت

انتخاب جراح مناسب برای جراحی کوچک کردن بینی با جراحی

انتخاب جراح مناسب یکی از مهم‌ترین عوامل در موفقیت جراحی بینی است. قبل از انتخاب جراح، حتماً در مورد سابقه و تجربه او تحقیق کنید و نمونه کارهای او را مشاهده کنید. هرچند که انتخاب کردن یک جراح از بین تعداد زیادی جراح خوب و باتجربه کار آسانی نیست ولی شما می‌توانید در طی مدتی چند پزشک را از طریق اپلیکیشن اینستاگرام دنبال کنید و کامنت‌‌ها و همچنین پست‌های آن‌ها را ببینید تا مطمئن شوید کدام جراح برای شما مناسب‌تر است.

یکی از بهترین جراحانی که شما می‌توانید دنبال کنید و بازخورد زیباجویان را بدانید دکتر رسول هاشمی است. دکتر رسول هاشمی در زمینه جراحی‌های جنرال و زیبایی تخصص دارند و شما با مراجعه به پیجشان می‌توانید نمونه کارهای این جراح باتجربه را کامل ببینید.

آدرس پیج: drhashemi_surgeon

کوچک کردن بینی با جراحی
جراحان بینی با تجربه

سخن پایانی

با خواندن این مقاله همه آن چیزی که لازم است در رابطه با جراحی کوچک کردن بینی با جراحی بدانید را متوجه می‌شوید و حتی ۸ راهکار مراقبتی مهم بعد از عمل را یاد می‌گیرید. بعد از خواندن این مقاله تنها کاری که نیاز است انجام دهید، این است که یک پزشک و جراح خوب که متناسب با شرایط خودتان است را پیدا کنید. نگران نباشید ما حتی در این زمینه نیز شما را تنها نگذاشتیم؛ در این زمینه پیشنهاد ما به شما این است که به پیج دکتر رسول هاشمی که سال‌هاست در عرصه جراحی‌های زیبایی تجربه دارد یک سری بزنید و کار ایشان و نظرات زیباجویانشان را ببینید. برای دریافت وقت مشاوره و یا نوبت از دکتر رسول هاشمی می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

راستی اگر همچنان سوالی برای شما باقی مانده است در کامنت‌ها برایمان یادداشت کنید. ما سعی می‌کنیم در اول فرصت به آن‌ها پاسخ دهیم؛ منتظر نظرات و سوال‌های شما هستیم.

تلفن: ٠٩٣٥٢٨١٠٥٤٠

اینستاگرام : drhashemi_surgeon