لیفت بازو یا براکیوپلاستی

امروز وقتی جلوی آینه ایستادید، آرنج خود را به اندازه 90 درجه خم کرده و دستتان را به سمت بالا بگیرید. اگر عضلات بازوی‌تان بد فرم است، احتمالا دچار افتادگی و شلی پوست بازو هستید. باید بدانید که این مشکل به خاطر افزایش سن، کاهش وزن شدید یا ابتلا به بیماری‌های خاصی به وجود می‌آید و جای نگرانی نیست. در افراد با سن کمتر این مشکل را می‌توان با انجام حرکات ورزشی و نرمش رفع کرد. این در حالی است که در افراد مسن به خاطر کاهش شدید خاصیت ارتجاعی پوست، درمان شلی بازو بدون انجام عمل جراحی غیرممکن خواهد بود.

از طرفی شنیدن شایعات مربوط به جراحی لیفت بازو، باعث ترس و خودداری از انجام این جراحی زیبایی در افراد شده است. بعضی از افراد که کاندید انجام این جراحی هستند به خاطر شنیدن شایعاتی درباره آن، منصرف شده‌اند.

شایعاتی همچون فلج شدن دست‌ها، ایجاد حساسیت‌های و بروز عفونت‌های پوستی، بازگشت‌پذیری افتادگی پوست حتی بیشتر از قبل. اگر شما هم این موارد را شنیده‌اید باید بدانید که تا وقتی از این جراحی آگاهی نداشته باشید، هر حرفی را در موردش باور می‌کنید. در ادامه این مقاله می‌خواهیم اطلاعات لازم در مورد این بیماری و نکاتی که باید رعایت کنید را به شما بگوییم. پیش از آن باید در مورد این که لیفت بازو چیست، صحبت کنیم. اگر شما هم نیاز به جراحی لیفت بازو دارید ولی تا به حال به انجام آن اقدام نکرده‌اید، حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

براکیوپلاستی چیست؟

همراه با بالا رفتن سن، پوست نواحی مختلف بدن خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. شلی پوست بازو هم باعث می‌شود از بین رفتن فرم طبیعی آن می‌شود. با پیشرفت علم پزشکی در زمینه زیبایی، روش‌هایی برای حذف چربی‌های اضافه زیر پوست به وجود آمده است که لیفت بازو یکی از آن‌ها است. لیفت بازو یکی از روش‌های جراحی به منظور حذف پوست و چربی اضافی زیر بازو می‌باشد. با استفاده از این روش علاوه بر حذف چربی زیر پوست و رفع شلی بازوها، می‌توان فرم طبیعی بازوها را دوباره به آن‌ها بازگرداند. براکیوپلاستی یا لیفت بازو یکی از رایج‌ترین جراحی‌های زیبایی مربوط به پیکرتراشی است. در واقع این جراحی یک روش دائمی برای حذف چربی‌ و پوست‌های اضافی بازوها است.

جراحی شلی پوست بازو
جراحی شلی پوست بازو

علت شلی پوست بازو

همانطور که در بخش‌های قبلی گفتیم، کاهش وزن شدید، افزایش سن و ابتلا به برخی بیماری‌ها باعث افتادگی پوست مخصوصا شلی بازو می‌شود. موارد دیگری نیز در شلی بازو موثرند که از جمله آن‌ها می‌توان به بارداری، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و مصرف سیگار اشاره کرد. در ادامه هر یک از این موارد را برای شما توضیح خواهیم داد.

1- نور خورشید

الاستین و کلاژن دو پروتئین مهم و حیاتی در پوست هستند که نقش زیادی در جوانی و شادابی پوست بر عهده دارند. وجود این دو نوع پروتئین از ایجاد چین و چروک پوست جلوگیری کرده و باعث حفظ خاصیت کشسانی و استحکام بافت پوست می‌شود. قرار گرفتن در معرض خورشید باعث جذب اشعه یو وی خورشید شده و با تولید رادیکال‌‌های آزاد، این دو نوع پروتئین مهم را از بین می‌برد. بنابراین با از بین رفتن الاستین و کلاژن موجود در پوست، پوست خاصیت کشسانی و همچنین استحکام خود را از دست می‌دهد.

2- بارداری

در دوران بارداری با توجه به رشد جنین، پوست فرد بسیار نازک شده و تا حد زیادی کش می‌آید. از طرفی خانم‌ها بعد از زایمان وزن زیادی را از دست می‌دهند که همین باعث افتادگی پوست آن‌ها می‌شود. این حالت از افتادگی و شلی پوست بازوها بسیار شبیه به حالت کاهش وزن شدید است. همین تغییرات در بدن خانم‌ها پس از بارداری باعث شل شدگی و همچنین ایجاد ترک خوردگی پوست آن‌ها می‌شود. کاهش وزن شدید پس از انجام زایمان و همچنین برنگشتن پوست به حالت اولیه پیش از بارداری در این مدت، باعث شلی پوست بازوها شده و فرم آن‌ها را تغییر می‌دهد.

3- کاهش وزن شدید

در صورتی که فرد وزن زیادی را از دست بدهد، پوست فرصت کافی برای جمع شدن و جذب شدن به ماهیچه را نخواهد داشت. به همین دلیل پوست دچار ترک‌های پوستی و همچنین شلی بازو می‌شود.

4- مصرف سیگار

مصرف سیگار همان بلایی را سر پوست می‌آورد که زیاد قرار گرفتن در معرض نور خورشید به وجود می‌آورد. وجود نیکوتین موجود در سیگار باعث تنگ شدن رگ‌های لایه بیرونی پوست شده و سلول‌های پوستی را از بین می‌برد.

شلی پوست بازو به دلیل کاهش وزن شدید
شلی پوست بازو به دلیل کاهش وزن شدید

چه کسانی باید لیفت بازو انجام دهند؟

پیش از انجام جراحی لیفت بازو باید شرایط انجام آن را بررسی کنید. بنابراین اگر هر یک از شرایط زیر را دارید، شما هم می‌توانید کاندید انجام این جراحی باشید:

1- کاهش وزن شدید

اگر به تازگی کاهش وزن شدیدی را داشته‌اید و بازوهایتان فرم خود را از دست داده‌اند، احتمالا شما نیز کاندید انجام این عمل هستید. البته این نکته را در نظر بگیرید که برای انجام جراحی لیفت بازو باید تصمیم به ثابت نگه داشتن وزن خود در آینده داشته باشید. علاوه بر این باید از چند ماه پیش از انجام این جراحی وزن خود را به تثبیت برسانید.

2- حساس نبودن به جای بخیه

پس از جراحی با توجه به نوع بخیه تا چند ماه آثار آن را روی پوست خود خواهید داشت. در صورتی که با ایجاد برش جراحی بر روی دست خود مشکلی ندارید، می‌توانید به انجام این جراحی اقدام کنید.

3- شلی بازو

اگر متناسب هستید ولی پوست بازوهای شما فرم نرمالی نداشته و دچار افتادگی و شلی بازو هستید، می‌توانید برای انجام این عمل اقدام کنید.

4- عدم ابتلا به بیماری

اگر به بیماری خاصی که اختلالی در بهبود ایجاد کرده یا ریسک جراحی را بالا ببرد مبتلا نیستید، می‌توانید این جراحی را انجام دهید.

مراحل انجام براکیوپلاستی

در این قسمت مراحل انجام لیف بازو یا براکیوپلاستی را با هم بررسی خواهیم کرد. گام‌های مختلف انجام این جراحی عبارتند از:

مرحله اول:

ابتدا جراح خطوط محل برش و زوایای مناسب برای آن‌ها را بر اساس فرم بازو و تغییرات مورد انتظار رسم می‌کند.

علامت‌گذاری پوست پیش از عمل جراحی لیفت بازو
علامت‌گذاری پوست پیش از عمل جراحی لیفت بازو

مرحله دوم:

با توجه به نظر متخصص بی‌هوشی، شما با یکی از روش‌ها، بی‌هوش شده یا تحت بی‌حسی موضعی قرار می‌گیرید.

مرحله سوم:

پس از انجام مرحله دوم پزشک با توجه به شرایط جراحی، برش‌هایی را در طول بازو یا زیر بغل بیمار ایجاد می‌کند. البته سعی پزشک در این مرحله این است که حتی الامکان برش‌ها طوری انجام شوند که در معرض دید نباشند.

مرحله چهارم:

بنا به تشخیص پزشک ممکن است برای خارج کردن چربی‌های اضافی بازو، از روش لیپوساکشن در این مرحله استفاده شود.

مرحله پنجم:

پوست اضافی بازو برش داده می‌شود و جراح دو سمت برش‌ها را به هم نزدیک می‌کند تا فرم متناسبی را برای بازو ایجاد کند.

مرحله ششم:

در این مرحله پوست به صورت طبیعی و صاف بر روی بازو کشیده شده و پوست بخیه می‌شود. ممکن است جراح از بخیه جذبی برای بخیه پوست بیمار استفاده کند تا نیازی به کشیدن آن نباشد.

مرحله هفتم:

در پایان جراحی بازوی بیمار پانسمان شده و درن‌ها نصب می‌شوند.

دوران نقاهت عمل لیفت بازو

احساس درد و ناراحتی پس از هر عمل جراحی امری طبیعی و رایج است، ولی این علائم باید به تدریج بهبود ‌یابد. به طور کلی جراحان زیبایی، دوران نقاهت پس از انجام عمل لیفت بازو را 1 تا 2 هفته عنوان کرده‌اند. اما مدت زمان بهبود بیمار به عوامل دیگری همچون مصرف داروها، شرایط بدنی بیمار و همچنین مراقبت‌های پس از عمل بستگی دارد. پس از انجام جراحی لیفت بازو برای تسریع در روند بهبودی، بیمار باید دستان خود را بالا نگه دارد. این کار جریان خون را در بازوها افزایش داده و به سرعت بهبود زخم‌ها کمک می‌کند. پوشیدن لباس‌های راحتی و گشاد در دوران نقاهت پس از جراحی، برای راحتی بیشتر مناسب‌اند.

دوران نقاهت 1 تا 2 هفته پس از جراحی لیفت بازو
دوران نقاهت 1 تا 2 هفته پس از جراحی لیفت بازو

5 نکته مهم در عمل لیفت بازو

مهم‌ترین نکاتی که در عمل لیفت بازو باید در نظر داشته باشید، مربوط به مراقبت‌های پیش و پس از این عمل جراحی است. در ادامه مهم‌ترین نکات مربوط به انجام جراحی لیفت بازوها را بیان خواهیم کرد.

  • قطع مصرف دخانیات و مشروبات الکلی چند هفته قبل و بعد از عمل جراحی
  • به تثبیت رساندن وزن از چند ماه پیش از جراحی
  • انجام ندادن اپیلاسیون در ناحیه بازو در هفته منتهی به عمل جراحی
  • عدم مصرف داروهای رقیق کننده‌ خون از دو هفته پیش از جراحی
  • قرار نگرفتن در معرض نور خورشید تا 6 ماه پس از انجام جراحی

کلام پایانی

در این مقاله در مورد جراحی لیفت بازو صحبت کردیم و گفتیم که عمل براکیوپلاستی چیست و طی چه مراحلی انجام می‌شود. افرادی می‌توانند کاندید چنین جراحی زیبایی قرار بگیرند که به بیماری خاصی مبتلا نبوده و پیش از عمل وزن خود را به تثبیت رسانده باشند. در مورد دوران نقاهت این جراحی صحبت کردیم و مهم‌ترین نکاتی پیش و پس از انجام آن باید انجام دهید را نام بردیم. اگر با خواندن این مقاله به این نتیجه رسیده‌اید که کاندید جراحی لیفت بازو هستید، کافی است برای دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

 

 

برای آشنایی بیشتر با دکتر سید رسول هاشمی، متخصص جراحی جنرال و زیبایی می­توانید به پیج اینستاگرامی ایشان سری بزنید.

drhashemi_surgeon

اگر سوالات بیشتری درباره براکیوپلاستی یا لیفت بازو دارید حتما با ما تماس بگیرید.

09352810540