ماموپلاستی

متاسفانه در سال‌های اخیر، تعداد زیادی از خانم‌ها مشغول جنگیدن با سرطان سینه هستند؛ در این بین آن‌ها باید علاوه‌بر مبارزه با بیماری، با تغییرات جسمانی و روانی خود هم کنار بیایند و با تخلیه سینه‌های خود بخشی از هویت زنانه‌شان را هم از دست بدهند؛ اما خوشبختانه با پیشرفت علم پزشکی، جراحی ماموپلاستی یا همان جراحی تغییر سایز سینه به تمام خانم‌ها اجازه می‌دهد که هویت گم‌شده‌شان را پیدا کنند، اعتمادبه‌نفس خود را برگردانند و بتوانند به ظاهر جدید خود در آینه لبخند بزنند. اگر شما هم این روزها به هر دلیلی به فکر تغییر سایز سینه‌های خود هستید، در این مقاله همراه ما باشید تا شما را در جریان سیرتاپیاز این عمل قرار دهیم؛ پس با ما همراه باشید!

جراحی ماموپلاستی
ماموپلاستی چیست؟

ماموپلاستی چیست؟

ماموپلاستی یکی از انواع جراحی‌های پلاستیک است که برای اصلاح فرم سینه‌ها انجام می‌شود. هدف این جراحی می‌تواند مربوط به مسائل پزشکی و یا مسائل زیبایی باشد. این جراحی انواع مختلفی دارد و به روش‌های متفاوتی نیز انجام می‌شود که در ادامه این مقاله تمام این موراد را با هم بررسی خواهیم کرد.

انواع جراحی ماموپلاستی

جراحی ماموپلاستی معمولا به سه روش زیر انجام می‌شود. هر کدام از روش‌های زیر اهداف مشخصی دارند و با توجه به شرایط بیمار و تاریخچه پزشکی او، جراح یکی از این سه روش را برای بیمار انتخاب می‌کند.

1- ماموپلاستی افزایشی

ماموپلاستی افزایشی برای بزرگ‌کردن سینه کاربرد دارد. در این روش سینه‌های بیمار با ایمپلمنت‌هایی از جنس سالین یا سیلیکون پر می‌شود؛ همچنین علاوه‌بر ایمپلنت، می‌توان از چربی‌های سایر نقاط بدن برای افزایش سینه نیز استفاده کرد. این روش معمولا برای ایجاد تقارن و پرشدن سینه‌ها انجام می‌شود.

2- ماموپلاستی کاهشی

هدف از این نوع جراحی ماموپلاستی معمولا کاهش ناراحتی‌های فیزیکی مثل کمردرد، گردن‌درد و… است. در این نوع جراحی معمولا بافت سینه، چربی‌های اضافی و قسمتی از پوست سینه برداشته شده و سایز سینه کوچک‌تر می‌شود؛ همچنین در این روش ممکن است نوک سینه بیمار نیز جابه‌جا شود.

این عمل فقط مخصوص خانم‌ها نیست و تعداد زیادی از آقایان که سینه‌های بزرگی دارند هم برای رفع مشکل خود این جراحی را انجام می‌دهند.

3- ماموپلاستی بازسازی

این روش بیشتر برای خانم‌هایی کاربرد دارد که به‌دلیل سرطان مجبور شده‌اند عمل ماستکتومی انجام دهند و سینه‌های خود را بردارند. ماموپلاستی بازسازی به این دسته از خانم‌ها کمک می‌‌کند تا بتوانند سینه‌های خود را بازسازی کنند و ظاهر طبیعی‌تر و اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشند.

جراحی تغییر سایز سینه
جراحی ماموپلاستی انواع مختلفی دارد.

جدول مزایا و معایب جراحی ماموپلاستی

مزایای ماموپلاستی

معایب ماموپلاستی
زیبایی

عوارض مربوط به جراحی

رهایی از ناراحتی‌های جسمی

جای زخم
بازسازی بعد از ماستکتومی

هزینه‌ی بالا

سفارشی‌سازی

 

مزایای ماموپلاستی

مزایای ماموپلاستی بسیار زیاد است؛ در ادامه شما را با چند مزیت مهم این جراحی آشنا خواهیم کرد.

1- زیبایی

با انجام این جراحی شما می‌توانید فرم بدنی زیباتری داشته باشید و از داشتن تناسب‌اندام و سینه‌های متقارن لذت ببرید.

2- رهایی از ناراحتی‌های جسمی

ماموپلاستی کاهشی می تواند درد مزمن کمر، گردن و شانه ناشی از سینه‌های بیش‌ازحد بزرگ را کم کند و کیفیت کلی زندگی شما را بالاتر ببرد.

3- بازسازی بعد از ماستکتومی

این عمل می‌تواند به خانم‌هایی که با سرطان سینه مبارزه کرده‌اند کمک کند تا ظاهر خود را بازسازی کرده و اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشند.

4- سفارشی‌سازی

یکی‌دیگر از خوبی‌های این عمل این است که به بیماران این امکان را می‌دهد تا فرم و اندازه سینه‌هایشان را بر اساس سلیقه خود انتخاب کرده و به اندازه، شکل و تقارن موردنظر خود دست پیدا کنند.

عوارض ماموپلاستی

این جراحی، در کنار تمام مزایایی که دارد، می‌تواند همراه با معایبی نیز باشد. در ادامه همراه ما باشید تا شما را بیشتر در جریان خطرات ماموپلاستی قرار دهیم.

1- عوارض مربوط به جراحی

مثل هر جراحی دیگری، ماموپلاستی نیز می‌تواند با خطراتی مثل عفونت، خون‌ریزی و واکنش‌های نامطلوب به بیهوشی همراه باشد؛ البته با انجام مراقبت‌های بعد از عمل می‌توان عفونت و یا خون‌ریزی بعد از عمل را کنترل کرد.

2- جای زخم

یکی‌دیگر از عوارض ماموپلاستی، جای زخم‌هایی‌ست که ممکن است بعد از عمل روی سینه شما باقی بماند؛ هر چند با انتخاب یک جراح ماهر شما می‌توانید تا حد زیادی جلوی بروز این عارضه را بگیرید.

3- هزینه‌ی بالا

یکی‌دیگر از معایب این عمل، می‌تواند هزینه‌ی آن باشد. این عمل چون جز عمل‌های زیبایی‌ست، معمولا جز پوشش‌های بیمه قرار نمی‌گیرد مگر اینکه از نظر پزشکی یک عمل ضروری به حساب بیاید.

عوارض ماموپلاستی
آیا با خطرات ماموپلاستی آشنا هستید؟

انواع برش‌های ماموپلاستی

جراحی تغییر سایز سینه برش‌های مختلفی دارد و معمولا جراح براساس هدفی که از عمل دارد، یکی از برش‌های زیر را انجام می‌دهد.

1- برش پری آرئول

این برش معمولا در ماموپلاستی افزایشی انجام می‌شود و برای بزرگ‌کردن سینه و یا لیفت آن کاربرد دارد. خوبی این نوع برش این است که حداقل جای زخم را باقی می‌گذارد.

2- برش زیرسینه

این نوع برش نیز برای بزرگ‌کردن سینه‌ها کاربرد دارد. مزیت برش زیرسینه این است که جراح به‌واسطه این برش، دید و کنترل بیشتری روی سینه دارد و با دسترسی بهتر به بافت سینه می‌تواند ایمپلنت را داخل سینه قرار دهد.

3- برش زیربغل

این برش، همان‌طور که از اسمش پیداست، در زیربغل انجام می‌شود و خوبی آن این است که بعد از عمل زخمی روی سینه شما باقی نمی‌ماند.

4- برش ناف

این روش‌ نیز برای بزرگ‌کردن سینه به کار می‌رود. در این روش جراح یک تونل از ناف تا سینه ایجاد کرده و ایمپلنت را از همین طریق وارد سینه می‌کند. مزیت برش ناف این است که کمترین جای زخم را روی سینه برجای می‌گذارد.

5- برش آب‌نبات چوبی

این برش معمولا در اطراف هاله سینه و به‌صورت عمودی ایجاد می‌شود و معمولا برای کوچک‌‌کردن سینه و یا لیفت سینه کاربرد دارد. این برش به جراح این امکان را می‌دهد تا بافت سینه را به‌طور موثر تغییرشکل دهند.

6- برش لنگر

برش لنگر برای کوچک‌کردن سینه یا لیفت سینه استفاده می‌شود و همان‌طور که از اسمش پیداست این برش شبیه یک لنگر است. با کمک این برش جراح می‌تواند سینه را تغییر شکل دهد و مقدار قابل‌توجهی از بافت سینه را حذف نماید.

انتخاب هر یک از برش‌های بالا به عوامل مختلفی مثل نوع جراحی تغییر سایز سینه، هدف شما از جراحی، تشخیص جراح و آناتومی بدن شما برمی‌گردد. جراح قبل از هر چیز به این فکر می کند که از کدام روش بهترین نتیجه را می‌گیرد، زیبایی سینه‌ها حفظ می‌شود و جای زخم کمتری هم باقی می‌ماند.

خطرات ماموپلاستی
چه کسانی کاندیدای مناسب برای انجام جراحی تغییر سایز سینه هستند؟

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی ماموپلاستی هستند؟

انجام این عمل، تا حد زیادی به شرایط شما بستگی دارد؛ اما معمولا افراد زیر کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی تغییر سایز سینه هستند.

 • افرادی که از اندازه و یا عدم تقارن سینه‌های خود ناراضی‌اند و به‌دنبال افزایش سایز سینه و تغییر شکل آن هستند.
 • کسانی که به‌دلیل داشتن سینه‌های بزرگ دچار ناراحتی‌های فیزیکی در ناحیه کمر، گردن و شانه خود شده‌اند.
 • کسانی که قبلا با سرطان سینه درگیر بوده‌اند و عمل ماستکتومی را انجام داده‌اند.
 • افرادی که به‌طور مادرزادی با ناهنجاری‌های سینه به دنیا آمده‌اند.
 • افرادی که بر اثر حادثه یا تصادف فرم سینه آن‌ها تغییر کرده است.

قبل از جراحی تغییر سایز سینه چه مراقبت‌هایی را انجام دهیم؟

اگر قصد انجام این عمل را دارید، بهتر است قبل از عمل، مراقبت‌های زیر را به خوبی انجام دهید.

 • قبل از عمل سبک زندگی خود را اصلاح کنید و اگر اهل مصرف سیگار و یا الکل هستید، حتما چند هفته قبل از عمل آن‌ها را کنار بگذارید.
 • سعی‌کنید از چند هفته قبل از عمل وزن خود را ثابت نگه دارید و نوسانات وزنی خود را کنترل کنید.
 • از چند هفته قبل از عمل رژیم غذایی سالم خود را شروع کنید، هیدراته بمانید و غذاهای مغذی بخورید؛ داشتن تغذیه سالم قبل و بعد از عمل، به سرعت بهبودی بدن و کم‌شدن عوارض عمل کمک زیادی می‌کند.
 • بهتر است چند هفته قبل از عمل مصرف داروهایی مثل آسپرین، پروفن، ویتامین E و داروهای ضدالتهابی را کنار بگذارید تا خدای نکرده در حین عمل دچار مشکل خاصی نشوید.
ماموپلاستی
برای جلوگیری از بروز خطرات ماموپلاستی، مراقبت‌های قبل و بعد از آن را جدی بگیرید!

بعد از جراحی تغییر سایز سینه چه مراقبت‌هایی را انجام دهیم؟

مراقبت‌های بعد از عمل، برای گرفتن نتیجه مطلوب اهمیت زیادی دارد. در ادامه لیستی از مراقبت‌های بعد از جراحی تغییر سایز سینه را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

 • به‌شدت روی پیروی از دستورات پزشک حساس باشید.
 • برای مدیریت درد بعد از عمل، حتما از مسکن‌های تجویزشده توسط پزشک استفاده کنید.
 • بعد از عمل به بدن خود فرصت کافی برای استراحت‌کردن و ریکاوری را بدهید و برای مدتی انجام فعالیت‌های سنگین، بلندکردن اجسام سنگین و ورزش‌های شدید را کنار بگذارید.
 • بعد از عمل مراقب زخم خود باشید و محل زخم را خشک و تمیز نگه‌دارید.
 • مراقب علائم عفونت، افزایش قرمزی، ترشحات غیرعادی و یا تورم باشید و در صورت مشاهده حتما به جراح خود اطلاع دهید.
 • با هماهنگی جراح، از لباس‌های زیر مخصوص استفاده کنید.
 • مایعات زیادی بنوشید و حتما رژیم‌غذایی سالمی داشته باشید؛ همچنین برای اینکه زودتر زخم‌هایتان خوب شود، در دوران نقاهت‌تان آناناس میل کنید.
 • مصرف سیگار و الکل را کنار بگذارید.
 • سعی‌کنید در طول دوران نقاهت خود، زیاد در معرض نور خورشید قرار نگیرید.
 • تا حداقل 6 هفته بعد از عمل روی شکم نخوابید و مراقب باشید در این دوران فشاری به سینه‌های شما وارد نشود.
 • در دوران نقاهت خود اصلا سراغ مصرف غذاهای چرب و نمکی نروید.
 • بعد از عمل حتما به‌طور مرتب به جراحتان مراجعه کرده و شرایط کلی‌تان را تحت‌نظر داشته باشید.
جراحی ماموپلاستی
بعد از جراحی مرتب برای چکاپ به پزشک خود مراجعه کنید!

هزینه ماموپلاستی چقدر است؟

هزینه جراحی تغییر سایز سینه ممکن است برای هر شخص متفاوت باشد؛ اما در کل به موارد زیر بستگی دارد.

 • نوع جراحی تغییر سایز سینه که قصد انجام آن را دارید، به‌طور قابل‌توجهی روی هزینه آن تاثیر دارد. روش‌هایی مثل بزرگ‌کردن سینه، کوچک‌کردن سینه و یا بازسازی سینه هر کدام قیمت متفاوتی دارند.
 • یکی‌دیگر از فاکتورهای تعیین‌کننده هزینه جراحی تغییر سینه، مربوط به دستمزد جراح است. هر چقدر تخصص، تجربه و شهرت جراح بیشتر باشد، ممکن است دستمزد او هم بالاتر برود.
 • شهری که در آن عمل خود را انجام می‌دهید هم می‌تواند روی هزینه جراحی شما تاثیر بگذارد. معمولا جراحی در شهرهای بزرگ‌تر و پیشرفته‌تر همراه با هزینه بیشتری‌ست.
 • علاوه‌بر موارد بالا شما باید مقداری از هزینه‌های عمل خود را برای هزینه بیمارستان، آزمایش‌های قبل و بعد از عمل و هزینه‌ی داروها در نظر بگیرید.

شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت دقیق جراحی تغییر سایز سینه، با شماره زیر تماس بگیرید تا همکاران ما به‌طور کامل شما را بر اساس شرایطی که دارید، راهنمایی کنند.

٠٩٣٥٢٨١٠٥٤٠

جراحی تغییر سایز سینه
به‌نظر شما یک جراح و یک کلینیک خوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟

ویژگی‌های یک جراح و یک کلینیک خوب برای انجام جراحی ماموپلاستی

برای اینکه از جراحی تغییر سایز سینه خود بهترین نتیجه را بگیرید، باید این کار را پیش یک جراح خوب و در یک کلینیک مناسب انجام دهید؛ در ادامه همراه ما باشید تا با هم ویژگی‌های یک جراح و یک کلینک خوب برای انجام جراحی تغییر سایز سینه را بررسی کنیم.

ویژگی‌های یک جراح خوب

جراح خوب در زمینه جراحی‌های تغییر سایز سینه باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد.

 • جراح موردنظر شما باید مدارک لازم برای انجام جراحی‌های پلاستیک را داشته باشد.
 • یک جراح خوب باید تجربه، مهارت و توانایی‌های زیادی در انجام جراحی‌های مربوط به تغییر سایز سینه داشته باشد.
 • درمورد شهرت جراح به‌خوبی تحقیق کنید؛ هر چقدر جراح بازخوردهای مثبت بیشتری از بیماران قبلی خود داشته باشد شما با راحت‌تر می‌توانید به او اعتماد کرده و خودتان را به تیغ جراحی او بسپارید. برای مثال اگر قصد دارید دکتر هاشمی جراحی شما را انجام دهند، می‌توانید با مراجعه به صفحه اینستاگرامی ایشان به آدرس drhashemi_surgeon بازخوردهای سایر بیماران ایشان را بررسی کنید.
 • یکی‌دیگر از ویژگی‌های یک جراح خوب این است که ارتباط خوب و شفافی با بیمار داشته باشد و در مورد خطرات، مزایا و انتظارات واقع‌بینانه بعد از عمل به‌خوبی با بیمار گفت‌وگو کند.
 • آخرین ویژگی یک جراح خوب ابن است که جراح خودش را در جریان آخرین پیشرفت‌های علم پزشکی قرار دهد و با متد جدید جراحی‌های پلاستیک و ابزارهای مربوط با آن به‌خوبی آشنا باشد.

ویژگی‌های یک کلینیک خوب

یک کلینیک خوب برای انجام جراحی تغییر سایز سینه باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد.

 • کلینیک انتخابی شما باید مجوزهای لازم را برای انجام جراحی‌های پلاستیک داشته باشد.
 • یک کلینیک خوب باید کادر درمان مجرب، آموزش دیده، دل‌سوز و متخصصی را داشته باشد.
 • یک کلینیک خوب، باید از تجهیزات و فناوری‌های پیشرفته دنیای پزشکی را در اختیار خود داشته باشد.
 • یک کلینک خوب باید برای پیشگیری از عفونت بیماران خود، پروتکل‌های بهداشتی را به‌دقت رعایت کرده و یک فضای تمیز و دلنشین را برای بیماران فراهم کند.

با درنظرگرفتن فاکتورهای بالا در انتخاب جراح و کلینیک، می‌توانید با اطمینان‌خاطر بیشتری جراحی خود را انجام دهید و یک تجربه رضایت‌بخش از جراحی‌تان خود داشته باشید.

جمع‌بندی

امروز در این مقاله با شما در مورد جراحی ماموپلاستی صحبت کردیم. این جراحی با تمام مزایایی که دارد یک گام بزرگ برای بالابردن اعتمادبه‌نفس و بهترشدن ظاهر است. اگر شما هم قصد انجام این عمل را دارید، ازتان دعوت می‌کنیم که جراحی خود را به دست متخصص این کار، یعنی دکتر هاشمی بسپارید؛ دکتر هاشمی با تعهد، تخصص، تجربه و رویکرد بیمارمحوری که دارند، می‌توانند به شما کمک کنند تا نتیجه مثبت و دل‌خواه خود را ازاین عمل بگیرید.

برای تعیین وقت ویزیت و مشاوره دکتر هاشمی، می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید؛ منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم!

٠٩٣٥٢٨١٠٥٤٠

اگر هر سوال یا نگرانی‌ای درمورد جراحی تغییر سایز سینه دارید، لطفا در قسمت کامنت با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

سوالات متداول

1- مدت زمان بهبودی جراحی تغییر سایز سینه چقدر است؟

معمولا در طول 2 الی 6 هفته حال شما خوب خواهد شد و می‌توانید رفته‌رفته به زندگی عادی خود بازگردید.

2- چه کسانی نمی‌توانند جراحی تغییر سایز سینه را انجام دهند؟

افرادی که هنوز در سن رشد هستند؛ کسانی که به بیماری‌های خودایمنی مبتلا هستند؛ افرادی که دیابت دارند بهتر است در انجام این عمل تردید کنند.

3- بعد از انجام جراحی تغییر سایز سینه، چطور باید بخوابیم؟

بعد از انجام این عمل، حتما تا مدت‌ها به پشت بخوابید و از خوابیدن روی شکم و یا پهلو جدا خودداری کنید.

برای مطالعه بیشتر شما

Breast Reduction

Mammoplasty (breast plastic surgery)