افتادگی پلک

لطفاً جلوی آینه به تصویر خودتان نگاه کنید. آیا چشم‌هایتان همانند گذشته جذابیت خود را حفظ کرده است؟ اگر جواب این سؤال بله بود تبریک می‌گوییم شما همچون گذشته در جمع می‌درخشید؛ اما اگر پاسختان نه باشد باید بادقت بیشتری به تصویر نگاه کنید. مشکل چشمتان چیست؟ اگر افتادگی پلک چشم باعث کم شدن جذابیت صورتتان شده است نگران نباشید ما در این مقاله سعی می‌کنیم تمام سؤال‌های شما را راجع به دلایل افتادگی پلک و روش‌های درمان آن پاسخ دهیم.

توصیه می‌کنم تمامی مطالب را با دقت بخوانید تا متوجه شوید به چه دلیل پلکتان همچون گذشته نیست و از چه روش درمانی باید استفاده کنید تا چشم‌هایتان همانند گذشته خیره کننده باشد.

افتادگی پلک چیست؟

پلک‌ها لایه‌ای نازک از پوست هستند که مردمک را پوشش می‌دهند. وجود این لایه سبب می‌گردد که چشم در برابر خشکی، وارد شدن اجسام خارجی همچون گردوغبار یا حشرات محافظت شود. البته که این لایه نازک در زمان خواب به پخش شدن یکسان و یکنواخت اشک در سطح چشم نیز کمک می‌کند. توجه داشته باشید مرطوب ماندن چشم باعث خواهد شد که شخص بتواند با دقت بیشتری به اطراف نگاه کند با این تفاسیر اهمیت وجود پلک‌ها انکار ناپذیر است.

با تمام مزیت‌های که پلک برای فرد به همراه دارد؛ اما گاهی اوقات انسجام خود را از دست می‌دهد و شل و آویزان می‌شود. پزشکان به این حالت از پلک‌ها پتوز یا بلفاروپتوز می‌گویند. به همین علت همواره به دنبال پیدا کردن علت افتادگی پلک و روش درمان آن هستند.

چگونه افتادگی پلک را تشخیص دهیم؟

زمانی که در آینه به تصویر خودتان نگاه می‌کنید و هر دو چشمتان باز است می‌توانید به آسانی تشخیص دهید که آیا پلک شما دچار افتادگی شده است یا خیر. اگر قسمت متحرک پلک زیر لایه‌ای از پوست قرار بگیرد متأسفانه شما افتادگی پلک دارید. گاهی اوقات این عارضه به قدری شدید است که پلک بالایی به طور کامل پنهان می‌شود. چنین ظاهری علاوه بر این‌ که جذابیت زیادی ندارد با گذشت زمان به مردمک و قرنیه چشم آسیب می‌رساند.

در نظر داشته باشید اگر پلک‌ها در این حالت باشند زمانی که به تصویر خودتان نگاه می‌کنید چهره‌ای خسته و غمگین دارید. زیرا چشم‌ها کمتر باز می‌شوند و همین امر باعث خواهد شد که چشم در نگاه مخاطب از حالت معمول خود کوچک‌تر باشد. حالت خمودگی و نارحتی چهره، روابط اجتماعی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ زیرا گاهی اوقات ممکن است باعث سوتفاهم شود. پس بهترین راه، پیشگیری از ایجاد چنین عارضه‌ای است.

نکته: اگر اکنون دارای پلک افتاده هستید نگران نباشید چرا که راه درمان آن نیز وجود دارد.

اکثر اوقات افتادگی پلک ظاهر جذابی ندارد
اکثر اوقات افتادگی پلک ظاهر جذابی ندارد

چه افرادی دچار افتادگی پلک چشم می‌شوند؟

بدون معاینه پزشک، به طور دقیق نمی‌توان گفت که دلایل افتادگی پلک چیست. گاهی اوقات کهولت سن باعث به وجود آمدن چنین عارضه‌ای در صورت می‌شود و متأسفانه برخی اوقات دلایل جدی چشم سبب افتاده شدن پلک می‌گردد. توصیه می‌کنیم در صورتی که چنین اتفاقی برایتان رخ داده از پزشک مشورت بگیرید.

در نظر داشته باشید پلک بالایی با کمک یک عضله پشتیبان به حرکت پلک در جهت بالا و پایین کمک می‌کند. همچنین عضله‌ای در زیر ابرو قرار دارد که به حرکت به سمت بالا و پایین پلک کمک کرده و پلک‌ها را همواره در بهترین حالت خود نگه می‌دارد. اگر هر کدام از این عضلات ضعیف شود یا آسیب ببیند نحوه حرکت پلک دچار مشکل خواهد شد. به همین دلیل می‌گوییم که افزایش سن یا بیماری باعث تضعیف عضلات و درنهایت پتوز می‌شود.

نکته: همه افراد در هر سنی احتمال ابتلا به افتادگی پلک چشم را دارند. به عنوان مثال گاهی اوقات یک فرد از بدو تولد با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کند و به دنبال درمان افتادگی پلک چشم است.

پتوز ممکن است پس از میانسالی رخ دهد
پتوز ممکن است پس از میانسالی رخ دهد

معرفی انواع بلفاروپتوز یا افتادگی پلک چشم

پتوز انواع مختلفی دارد که اکنون به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. فراموش نکنید جهت درمان افتادگی پلک ابتدا باید انواع و علت این عارضه را بشناسید سپس شروع به درمان کنید.

مادرزادی

شخص از بدو تولد افتادگی پلک دارد. این نوع از اختلال به دلیل ضعف عضلانی از همان ابتدای زندگی با کودک همراه است. متأسفانه گاهی اوقات قبل از درمان افتادگی پلک، کودک به دلیل مسدود بودن رگ‌ها و اعصاب بینایی دچار تاری دید یا آستیگماتیسم می‌شود.

 

اکتسابی

پتوز به صورت اکتسابی و در طی زمان ایجاد می‌شود به همین علت خود به سه گروه تقسیم‌بندی می‌گردد.

1. بلفاروپتوز عصبی

در این گروه اعصاب پلک دچار اختلال می‌شوند. پس به درستی پیام رسانی انجام نخواهد شد و عضلات سست می‌گردند.

2. عضله‌ای

اگر عضلات پلکی که باعث بالا نگه داشتن پلک می‌شوند همچون گذشته عمل نکنند شخص به افتادگی پلک چشم از نوع عضله‌ای دچار شده است.

3. تاندونی

تضعیف تاندون چشم به دلایل گوناگونی رخ می‌دهد و اولین نشانه ضعف تاندون چشم افتاده شدن پلک است.

بررسی علت افتادگی پلک

همان‌طور که پیش‌تر توضیح دادیم دلایل مختلفی باعث می‌شود که فرد در یک برهه از زمان با بلفاروپتوز دسته و پنجه نرم کند. اما شایع‌ترین دلیل این عارضه را می‌توان نازک شدن عضله پلک یا افزایش سن به شمار آورد. البته نباید فراموش کرد که استفاده مکرر از لنز، مالش نادرست چشم، جراحی چشم، بارداری، التهاب اعصاب و رگ و عضله آن سبب افتادگی پلک خواهد شد.

با این تفاسیر توصیه می‌کنیم استفاده از لنز را کاهش دهید و در صورت نیاز به لنز از یک برند مرغوب خرید نمایید‌. چشم‌ها را به آرامی ماساژ دهید و هنگام مشاهده التهاب از یک چشم پزشک مشورت بگیرید.

افتادگی پلک چشم چه عوارضی برای شخص دارد؟

زیبایی یکی از اصلی‌ترین شاخص‌هایی است که هر فرد در زندگی دارد. به همین علت اگر زیبایی ظاهری فرد توسط بیماری یا عارضه جسمانی به خطر بیفتد سریعاً به درمان آن روی می‌آورد. علاوه بر زیبایی مشکلات جسمی ناشی از پتوز باعث شده تا فرد سریعاً به فکر درمان افتادگی پلک چشم باشد.

تاری دید اولین نشانه‌ای است که فرد با پلک افتاده با آن مواجه می‌شود. این تاری سبب خواهد شد که همواره چشمان خود را جمع کند تا بهتر ببیند پس برای داشتن دید دقیق‌تر به عضلات کناری چشم فشار وارد می‌شود. این فشار با گذر زمان سبب خواهد شد پوست اطراف چشم چروک گردد.

گاهی اوقات مسیر بینایی شخص مبتلا به افتادگی پلک مسدود می‌شود پس فرد به ناچار سروگردن خود را به عقب می‌کشد. چنین کشیدگی باعث می‌شود که عضلات و مهره‌های گردنی آسیب ببیند. متاسفانه گاها  این آسیب‌ها به قدری شدید است که تا آخر عمر فرد را درگیر می‌کند.

افتادگی پلک شدید باعث تاری دید می­شود.
افتادگی پلک شدید باعث تاری دید می­شود.

چگونگی پیشگیری از رخ دادن بلفاروپتوز

افرادی که اقوام درجه یک آن‌ها با مشکل افتادگی پلک چشم درگیر هستند معمولاً بیشتر از سایرین در معرض این عارضه هستند. زیرا پلک افتاده از طریق ژنتیک نیز منتقل می‌شود. به همین علت به آن‌ها پیشنهاد می‌کنیم با مطالعه بخش پیشگیری و درمان افتادگی پلک اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهند تا در صورت لزوم بتوانند در زمان مناسب جهت درمان اقدام نمایند.

  • ورزش چشمی: با انجام ورزش‌هایی که متخصص‌های چشم معرفی کرده‌اند پف و سنگینی پلک را برطرف کنید؛ زیرا هرچقدر که پلک سنگین‌تر باشد بیشتر در معرض افتاده شدن پلک هستید.
  • رژیم غذایی: نمک و چربی پف چشم را تشدید می‌کنند؛ بنابراین اگر می‌خواهید از ابتلا به این عارضه در امان بمانید نمک و چربی برنامه غذایی خود را کنترل کنید.
  • نور خورشید: قرار گرفتن جلوی نور مستقیم خورشید باعث می‌شود که فرد فشار زیادی به عضلات اطراف چشم وارد کند. این فشار بیش از حد سبب تضعیف عضلات و در نهایت منجر به افتادگی پلک چشم می‌شود.
  • مطالعه در نور کم یا استفاده زیاد از تلفن همراه و لپ‌تاپ مخصوصاً در تاریکی آسیب جدی به چشم و اعصاب آن وارد می‌کند.

درمان خانگی افتادگی پلک چشم چیست؟

اکنون که مطالب لازم را در مورد بلفاروپتوز مطالعه کردید نوبت آن است که با درمان افتادگی پلک چشم نیز آشنا شوید. توجه داشته باشید متخصصان معتقدند که اگر بتوانید با روش‌های خانگی اعم از پیشگیری و درمان مشکلات خود را برطرف نماید بسیار به صرفه‌تر از انجام جراحی است.

نکته: استفاده از این روش‌ها باید با تأیید پزشک صورت بگیرد و پزشک مربوطه حاد نبودن افتادگی پلک را تأیید کند.

کمپرس آب گرم

اگر چشم‌هایتان درگیر التهاب است می‌توانید با آب گرم جریان خون آن نقطه را متعادل کنید. زمانی که خون‌رسانی به درستی انجام شود بخش بزرگی از دلایل افتادگی پلک رفع می‌شود.

کمپرس آب سرد

آب سرد باعث می‌شود که خون رسانی به یک نقطه افزایش یابد؛ بنابراین برای درمان پلک‌های افتاده بهترین روش است. زیرا رگ‌های پوستی را منقبض می‌کند و عضلات صورت را سفت می‌کند. در صورتی که از کمپرس یخ خوشتان نمی‌آید می‌توانید به صورت مکرر صورتتان را با آب سرد بشوید.

ماسک خیار

خیار به عنوان یک آبرسان عالی می‌تواند بخش عظیمی از خشکی پوست را رفع کند. اگر این میوه را بر روی پوست خود قرار دهید کشیدگی ناشی از خشکی پوست کاهش می‌یابد. درمان افتادگی پلک با این روش بسیار آسان و مقرون به صرفه است. به همین دلیل افراد زیادی به ماسک خیار علاقه نشان داده‌اند.

استفاده از ماسک ابرسان مانع از بلفاروپتوز می­شود.
استفاده از ماسک ابرسان مانع از بلفاروپتوز می­شود.

چه زمانی افتادگی پلک چشم نیاز به جراحی دارد؟

اگر احساس کردید حتی در زمان‌هایی که سرحال هستید؛ اما خود به خود و به طور ناخودآگاه چشمتان بسته می‌شود باید سریعاً به متخصص چشم مراجعه کنید تا علت این عارضه مشخص شود. گاهی اوقات پلک به قدری افتادگی پیدا می‌کند که مانع رسیدن نور به مردمک شده و میدان دید کاهش می‌یابد. چنین اتفاقی با گذر زمان بینایی شخص را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

فراموش نکنید که همواره خستگی چشم ناشی از افتادگی پلک نیست و گاهی اوقات یک بیماری جدی در محدوده چشم رخ داده است. به همین دلیل باید تمام علت‌های رخ دادن افتادگی بررسی شود تا پزشک بتواند گزینه مناسبی را برای درمان به بیمار پیشنهاد دهد.

نکته: اگر پزشک جراحی را پیشنهاد داد سریعا اقدام نمایید تا از بروز مشکلات دیگر پیشگیری شود.

جراحی افتادگی پلک چگونه است؟

قبل از عمل، مشاوره دقیقی با جراح انجام می‌شود. در جلسه مشاوره خطرات عمل را برای بیمار توضیح داده خواهد شد. همچنین به مراجعه کننده نشان می‌دهند که قبل و بعد چه ظاهری پیدا می‌کند. علاوه بر این، نسبت پوست اضافی مشخص می‌شود. در طول این عمل، جراح نه تنها پوست اضافی را برمی‌دارد، بلکه رسوبات چربی غیر ضروری و کوچک را نیز از بین می‌برد و در صورت لزوم عضلات را سفت می‌کند.

گاهی اوقات و در شرایط خاصی جراح تشخیص می‌دهد که لیفت پلک به تنهایی کافی نیست و برای رسیدن به یک نتیجه خوب باید ناحیه پیشانی را نیز لیفت کرد. برای جلوگیری از تصمیمات ناگهانی بهتر است قبل از عمل مشاوره کامل دریافت کنید.

دوره نقاهت پس از عمل، چند هفته طول می‌کشد تا تمام نقاط متورم فروكش کند و زخم به طور کامل بهبود یابد. اگر عمل به خوبی انجام شده باشد جای جراحی بسیلر کوچک خواهد بود.

جراحی پلک زیبایی دوباره را به شخص هدیه می­دهد.
جراحی پلک زیبایی دوباره را به شخص هدیه می­دهد.

نکته پایانی

باوجود اینکه افراد زیادی از مشکل افتادگی پلک رنج می برند اما متاسفانه افراد کمی از علت رخ دادن چنین مشکلی آگاه هستند. شما با خواندن مطالب بالا متوجه خواهید شد که دلایل افتادگی پلک چشم چیست و چه راه حلی برایتان مناسب است.

اگر مشکل شما با جراحی قابل حل است و برای عمل نیاز به مشاوره دارید با ما تماس بگیرد تا یک جلسه مشاوره جامع و کامل در اختیارتان قرار گیرد. در این جلسه تمامی دلایل افتاده بودن پلک شما بررسی می‌شود و بهترین روش درمان به شما پیشنهاد داده خواهد شد.