بوکال فت

در حالی که برخی از ما ممکن است ساختار گرد صورت را دوست داشته باشیم، برخی دیگر تمایل داریم گونه‌ها و خط فک مشخص‌تری داشته باشیم. البته امروزه گروه دوم در اکثریت هستند. تقریباً بیشتر ما صورت‌های کم‌چربی و با خط و خطوط مشخص را به صورت‌های پر ترجیح می‌دهیم. به همین خاطر است که عمل جراحی بوکال فت یا همان تخلیه چربی صورت به میدان آمده است! اما اینکه بوکال فت چیست و چگونه عمل می‌کند، نیاز به بررسی طولانی‌تری دارد که در ادامه، مفصل و کامل به آن خواهیم پرداخت.

بنابراین اگر شما هم با گروه دوم بیشتر همذات‌پنداری می‌کنید و علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد حذف چربی بوکال هستید، به جای درستی آمده‌اید. ما در این مطلب صفر تا صد آن را با شما مرور خواهیم کرد.

چربی بوکال چیست؟

چربی بوکال یا باکال (Buccal Fat)، بخشی از چربی طبیعی صورت است که در قسمت پایین گونه شما وجود دارد. این بخش از شقیقه‌های شما به زیر خط فک می‌رسد و توده‌ای گرد از چربی را در وسط گونه شما تشکیل می‌دهد که بین عضلات صورت، در ناحیه توخالی زیر استخوان گونه قرار دارد. مقدار چربی بوکال روی شکل صورت شما تأثیر می‌گذارد.

چربی بوکال عمدتاً به شما در جویدن کمک می‌کند و مقدار آن صرف نظر از جنسیت از فردی به فرد دیگر متغیر است. اما برای هر فرد در طول زندگی‌اش، با وجود تغییر در وزن یا شکل بدن، زیاد تغییر نمی‌کند. بنابراین، زمانی که برای شکل دادن و لاغر کردن به بدن خود تلاش می‌کنید، ممکن است ناامید شوید که چرا ساختار صورت شما بدون تغییر باقی می‌ماند! در اینجا حذف بوکال فت با جراحی به کمک شما خواهد آمد!

البته داشتن گونه‌های بزرگ ایرادی ندارد. اما اگر می‌خواهید آن‌ها را کوچک‌تر کنید، یک جراح پلاستیک ممکن است تخلیه چربی دهان را توصیه کند. این جراحی برای کاهش پهنای صورت‌های گرد انجام می‌شود.

برای اطلاع از این روش و عوارض احتمالی آن، ادامه مطلب را بخوانید.

چربی بوکال فت از شقیقه‌ها تا زیر خط فک می‌رسد.
چربی بوکال فت از شقیقه‌ها تا زیر خط فک می‌رسد.

تخلیه چربی بوکال چیست؟

برداشتن چربی بوکال نوعی جراحی پلاستیک است همچنین به عنوان لیپکتومی باکال یا جراحی کاهش گونه نیز شناخته می‌شود. به سادگی می‌توان به آن “جراحی کوچک کردن گونه” گفت که برای خط‌دهی و کانتور صورت شما استفاده می‌شود. این روش ممکن است در کنار سایر روش‌های مشابه صورت مانند لیپوساکشن یا لیفت صورت انجام شود.

این جراحی می‌تواند به تنهایی یا با دیگر جراحی‌های پلاستیک انجام شود، مانند: لیفت صورت، کاشت چانه، تزریق بوتاکس و …

عمل تخلیه بوکال یا تخلیه چربی صورت، در ایران به اختصار بوکال فت نامیده می‌شود.

چگونگی تخلیه بوکال فت

وقتی شما برای تخلیه چربی دهان آماده می‌شوید، جراح شما از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند (همان بی‌حسی که در مطب دندان‌پزشکی دریافت می‌کنید). سپس جراح از درون دهان، یک برش کوچک داخل گونه شما و نزدیک دندان‌های آسیاب فوقانی ایجاد می‌کند و با ظرافت پدهای چربی صورت و دهان را برمی‌دارد. ‌

در نهایت محل برش با بخیه دوخته می‌شود. پس از آن شما با داروها و دهان‌شویه‌های جلوگیری از عفونت و دستورالعمل‌هایی در مورد مراقبت از خود طی دوران نقاهت، به خانه فرستاده می‌شوید.

تخلیه چربی صورت از داخل دهان انجام می‌شود.
تخلیه چربی صورت از داخل دهان انجام می‌شود.

نتایج بوکال فت کی مشخص می‌شود؟

پس از جراحی، ممکن است ورم و تغییر رنگ در صورت را تجربه کنید که همه این‌ها طبیعی هستند و ظرف چند هفته یا بیشتر محو می‌شوند. اما نتایج واقعی جراحی ممکن است چند ماه طول بکشد تا نشان داده شود. با گذشت زمان، متوجه خواهید شد که صورتتان به‌مرور باریک‌تر و باریک‌تر می‌شود.

نکته: در طول بهبودی، رعایت دقیق دستورالعمل های جراح بسیار مهم است.

عوارض بوکال فت

مهم‌ترین چیزی که باید مراقب آن باشید این است که مقدار زیادی از چربی صورت خود را خارج نکنید، به خصوص اگر خیلی جوان هستید. زیرا با افزایش سن، چربی دهان شما به طور طبیعی کاهش می‌یابد و اگر زیاد از حد تخلیه چربی دهان را انجام داده باشید، صورت شما در سنین بالاتر شکل بدی پیدا خواهد کرد.

درواقع اگر چربی بیش از حد برداشته شود، ممکن است چندین دهه بعد با گونه‌های «افتاده» یا «پف‌کرده» مواجه شوید. به همین دلیل، بهتر است که احتیاط کنید. و به یاد داشته باشید که در صورت تمایل، همیشه برای برداشتن چربی‌ها وقت هست، اما نمی‌توانید چیزی را که برداشته‌اید دوباره سر جای خود بگذارید!

در تخلیه چربی بوکال زیاده‌روی نکنید.
در تخلیه چربی بوکال زیاده‌روی نکنید.

سایر عوارض بالقوه تخلیه چربی صورت

 • عدم تقارن صورت
 • تریسموس (قفل فک)
 • آسیب به عصب صورت
 • خون‌ریزی بیش از حد
 • احتمال عفونت
 • واکنش منفی به بیهوشی یا بی‌حسی
 • هماتوم
 • سروما (تجمع مایع)
 • آسیب به غدد بزاقی
 • ترومبوز سیاهرگی عمقی
 • عوارض قلبی یا ریوی
 • حذف بیش از حد چربی
 • نتایج ضعیف جراحی
تجربه و تخصص پزشک جراح در مشاهده بهترین نتایج و کمترین عوارض بوکال فت، بسیار مهم است.

آیا حذف چربی بوکال برای من مناسب است؟

تصمیم‌گیری برای تخلیه چربی بوکال یک مسئله بسیار شخصی است. در واقع اگر با نارضایتی در مورد شکل صورت و گونه‌های خود دست‌وپنجه نرم می‌کنید، این جراحی به شما صورتی زاویه‌دارتر می‌دهد. اما به صورت کلی، تصمیم برای انجام این جراحی باید تنها پس از مشورت جدی با پزشک گرفته شود.

بوکال فت به شما صورتی زاویه‌دارتر می‌دهد.
بوکال فت به شما صورتی زاویه‌دارتر می‌دهد.

قبل از تصمیم‌گیری در مورد انجام تخلیه چربی صورت، از موارد زیر اطمینان حاصل کنید:

 • داشتن صورت گرد و عدم رضایت از آن
 • داشتن سلامت جسمی و روحی
 • عدم استعمال دخانیات و الکل
 • داشتن انتظارات واقع‌بینانه از جراحی
 • داشتن وزن مناسب

همچنین یک راه خوب دیگر که می‌توانید تصمیم بگیرید، تخلیه چربی بوکال برای شما مناسب است یا خیر، این است که مدتی را صرف تماشای عکس‌های قبل و بعد کسانی کنید که این روش را انجام داده‌اند. همانطور که می‌دانید این موارد را می‌توان به سادگی با یک جستجوی در گوگل پیدا کرد.

مزایای بوکال فت

چندین مزیت برا حذف چربی بوکال صورت وجود دارد، از جمله:

کانتورینگ صورت

از بین بردن چربی صورت، با از بین بردن چربی اضافی گونه‌ها، ظاهری زیباتر به شما هدیه می‌دهد. این کار شامل واضح شدن خط فک و گونه‌ها است.

تقارن صورت

برخی افراد دارای چربی بوکال اضافی در یک گونه هستند که منجر به عدم تقارن در صورت آن‌ها شده است. حذف این چربی باعث اصلاح این مورد و بهبود تقارن صورت می‌شود.

ظاهر جوان

تخلیه چربی دهان، به داشتن ظاهری جوان‌تر، افزودن شفافیت به صورت و جلوگیری از افتادگی گونه و غبغب کمک می‌کند.

بهبود اعتماد به نفس

برای افرادی که از صورت “چاق” یا تپل خود ناراضی هستند ، برداشتن این چربی می‌تواند اعتماد به نفس را افزایش دهد، زیرا به صورت دلخواه خود می‌رسند.

کمترین زخم و اسکار

جراحی حذف چربی دهان، شامل برش‌های کوچکی است که در داخل دهان ایجاد می‌شود، بنابراین هیچ اسکار خارجی قابل مشاهده‌ای ندارد.

تخلیه چربی دهان باید توسط جراح متخصص انجام شود.
تخلیه چربی دهان باید توسط جراح متخصص انجام شود.

البته توجه به این نکته مهم است که مناسب بودن نتایج حذف چربی صورت، ممکن است برای هر فردی متفاوت باشد، و ضروری است که با یک جراح پلاستیک مجرب و با تجربه برای درک خطرات و مزایای آن مشورت کنید.

نتایج حذف چربی صورت، ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد،

چه کسی کاندیدای خوبی برای حذف چربی بوکال نیست؟

کسانی که صورت باریکی دارند: زیرا اگر صورت شما به طور طبیعی لاغر است، ممکن است با افزایش سن، عمل جراحی بوکال فت، باعث فرورفتگی بیشتر گونه‌ها شود.

کسانی که آتروفی پیشرونده همی صورت (سندرم پاری-رومبرگ) دارند: این اختلال نادر باعث کوچک شدن پوست یک طرف صورت می‌شود و روی پد چربی گونه هم تأثیر می‌گذارد.

کسانی که سن بالایی دارند: با افزایش سن، به طور طبیعی چربی صورت از بین می‌رود. بنابراین حذف چربی صورت، این تأثیر را شدیدتر می‌کند.

مراقبت‌های بعد از عمل

چندین قدم برای مراقبت از صورت خودتان، بعد از این عمل وجود دارد. برای مثال قبل از رفتن به خانه، یک دهان‌شویه مخصوص جهت جلوگیری از عفونت به شما داده می‌شود و نحوه مراقبت از جای برش برای شما توضیح داده می‌شود.

همچنین برای چند روز بعد از تخلیه چربی بوکال، باید رژیم غذایی مایع داشته باشید. سپس می‌توانید به سمت غذاهای نرم پیش بروید و در نهایت رژیم عادی خود را پیش بگیرید. در طول بهبودی نیز، دستورالعمل‌های پزشک خود را دنبال کنید و در تمام ویزیت‌ها و چک‌آپ‌های بعدی خود شرکت کنید.

برای چند روز بعد از تخلیه چربی بوکال، باید رژیم غذایی مایع داشته باشید
بعد از عمل بوکال فت، دهانشویه مصرف کنید.
بعد از عمل بوکال فت، دهانشویه مصرف کنید.

سخن پایانی

بوکال فت را می‌توان جزء چندین عمل زیبایی پرطرفدار نامید. این جراحی تأثیر محسوسی روی زیبایی صورت دارد و افراد زیادی را به انجام آن ترغیب می‌شوند. اما اگر قصد انجام این عمل را دارید، یک پزشک مجرب و کارکشته را انتخاب کنید، زیرا اگر نتیجه عمل راضی‌کننده نباشد چربی ازدست‌رفته به صورت باز نمی‌گردد!

بنابراین توصیه ما به شما این است که قبل از تصمیم‌گیری، از روش‌های زیر با ما ارتباط برقرار کنید و مشورت‌های لازم را انجام دهید. دکترهاشمی با داشتن چندین سال سابقه در زمینه جراحی پلاستیک، مشورت‌های لازم را به شما ارائه می‌دهد و در صورت نیاز، جراحی بوکال فت شما را با بهترین کیفیت و دقت انجام خواهند داد.

 

 

برای آشنایی بیشتر با دکتر سید رسول هاشمی، متخصص جراحی جنرال و زیبایی می­توانید به پیج اینستاگرامی ایشان سری بزنید.

drhashemi_surgeon

اگر سوالات بیشتری درباره براکیوپلاستی یا لیفت بازو دارید حتما با ما تماس بگیرید.

09352810540