لیپوساکشن غبغب

همه افراد به ویژه بانوان دوست دارند که بهترین و ایده‌آل‌ترین چهره را داشته باشند. لیپوساکشن غبغب جزء جراحی‌هایی است که باعث می‌شود چهره شما تغییرات قابل توجهی داشته باشد اما کسی متوجه این تغییرات نشود. بنابراین یک چهره زیبا و بدون نقص دارید که زیبایی شما را دوچندان می‌کند.

احتمالا با شنیدن نام این جراحی، صفحات وب را زیرورو می‌کنید تا اطلاعات بیشتری دریافت کنید. نگران نباشید، مطالب امروز پاسخگوی همه سوالات شما مانند عمل لیپوساکشن غبغب چیست، مزایا و عوارض آن، برای چه افرادی مناسب است، هزینه آن و… است‌.

بعد از خواندن این مطالب، نیازی نیست به سایت دیگری مراجعه کنید.

جراحی لیپوساکشن غبغب چیست؟

یکی از روش‌هایی که برای از بین بردن چربی ناحیه غبغب استفاده می‌شود، لیپوساکشن غبغب است. در این قسمت به شما توضیح می‌دهیم که عمل لیپوساکشن غبغب چیست و چگونه انجام می‌شود.

این روش برای کسانی که غبغب افتاده و یا چاق دارند، بسیار ایده‌آل است. با کمی پرس‌وجو متوجه می‌شوید که این روش طرفداران زیادی هم دارد.

در این جراحی، پزشک 1تا3 بُرش کوچک به اندازه 1تا2 میلی‌متر در ناحیه زیر چانه ایجاد می‌کند. سپس میکرو کانولا، که ابزار این جراحی است را به این قسمت وارد می‌کند. حرکت میکرو کانولا باعث تخریب و تجزیه چربی این ناحیه می‌شود و دستگاه مَکِش، چربی‌ها را خارج می‌کند.

بُرش‌های این جراحی به قدری کوچک هستند که دیده نمی‌شوند. با قرار دادن بانداژ فشاری بر روی این ناحیه، به مرور خونریزی قطع می‌شود. ریسک این جراحی بسیار پایین است و یک روش سریع برای رفع غبغب محسوب می‌شود.

جراحی لیپوساکشن غبغب چیست؟ یک روش فوری از بین بردن چربی غبغب
جراحی لیپوساکشن غبغب چیست؟ یک روش فوری از بین بردن چربی غبغب

در برخی از افراد، غبغب ارثی است و با افزایش سن، بیشتر به چشم می‌آید. چربی در ناحیه غبغب با ورزش و رژیم غذایی از بین نمی‌رود، پس بهترین راهکار لیپوساکشن غبغب است. این جراحی نه تنها برای خانم‌ها، بلکه برای آقایان نیز انجام می‌شود.

اگر به اطرافیان خود توجه کنید، متوجه می‌شوید که اضافه وزن یکی از دلایل ایجاد غبغب است. دلایل دیگری که باعث ایجاد غبغب می‌شوند عبارتند از؛ افزایش سن، سیگار، خواب ناکافی، عدم تحرک و قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید.

مراحل انجام لیپوساکشن ناحیه غبغب

حال که می‌دانید عمل لیپوساکشن غبغب چیست، بهتر است با مراحل قبل از این جراحی آشنا شوید. مهم‌ترین نکته برای هر جراحی، انتخاب پزشک متخصص و باتجربه است. در جراحی لیپوساکشن غبغب هم انتخاب پزشک اهمیت زیادی دارد.

نمی‌شود که در این مواقع با خودمان شوخی داشته باشیم و سَرسَری یک پزشک انتخاب کنیم. بهتر است برای انتخاب پزشک، با جست‌وجو در صفحات وب و استفاده از تجربه‌های دیگران، لیستی از بهترین پزشکان تهیه کنید. سپس با مراجعه حضوری و مشاوره، پزشکی را که از همه نظر با شرایط شما سازگار است، انتخاب کنید.

پزشک شما برای اطلاعات بیشتر از شرایط بدنی شما، آزمایش‌هایی تجویز می‌کند. در انجام این آزمایش‌ها حساس باشید. نتیجه آزمایش، شرایط کلی شما را برای پزشک مشخص می‌کند.

اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید و یا سابقه بیماری دارید، با پزشک خود در میان بگذارید که با توجه به شرایط سلامتی شما، برای عمل برنامه‌ریزی کند. معمولا این جراحی تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و نیازی به بیهوشی کامل ندارد.

نتیجه جراحی لیپوساکشن ناحیه غبغب، به مهارت پزشک شما بستگی دارد.
نتیجه جراحی لیپوساکشن ناحیه غبغب، به مهارت پزشک شما بستگی دارد.

قبل از جراحی، پزشک از ناحیه تحت درمان عکس می‌گیرد. این عکس‌ها راهنمای پزشک در هنگام جراحی هستند. همچنین مقایسه عکس‌های قبل و بعد از عمل، نتیجه جراحی را بهتر مشخص می‌کند.

چه کسانی کاندید مناسبی برای عمل لیپوساکشن غبغب هستند؟

بعد از دانستن این نکته که لیپوساکشن غبغب چیست و چگونه انجام می‌شود، می‌خواهیم بدانیم که این عمل برای چه کسانی مناسب است؟ آیا شما کاندید مناسبی برای انجام این جراحی هستید؟

این جراحی برای یک‌سری از افراد مناسب‌تر است و نتیجه ایده‌آل‌تری دارد. همچنین ممکن است برای عده‌ای دیگر نتایج مطلوبی نداشته باشد. برای مثال؛

 • اگر شما پوست سالمی دارید، کاندید مناسبی برای جراحی لیپوساکشن ناحیه غبغب هستید. پوست سالم یعنی اینکه پوست شما خاصیت ارتجاعی خود را حفظ کرده باشد.
 • اگر پوست شما در اثر افزایش سن دچار افتادگی شده باشد، می‌توانید لیپوساکشن ناحیه غبغب را انجام دهید. در این صورت با صلاح‌دید پزشک، ممکن است جراحی ترکیبی لیپوساکشن ناحیه غبغب و لیفت این ناحیه برای شما در نظر گرفته شود.
 • اگر می‌خواهید لیپوساکشن ناحیه غبغب انجام دهید، این نکته را بدانید که چربی این ناحیه باید سطحی باشد. لیپوساکشن معمولا توانایی از بین بردن چربی‌های عمیق را ندارد. اگر بخواهید لایه‌های عمیق‌تر چربی را بردارید، به اقدامات دیگری نیز نیاز است.

تا کنون دانستید که لیپوساکشن غبغب برای چه افرادی مناسب‌تر است. در ادامه ویژگی افرادی که برای این جراحی مناسب نیستند را بررسی می‌کنیم.

 • افتادگی شدید پوست و بالا بودن سن
 • کاهش وزن شدید و شُل شدن پوست ناحیه گردن
 • لایه چربی ناحیه غبغب در قسمت‌های عمیق‌تری قرار گرفته باشد.

توجه کنید که موارد گفته شده به این معنی نیست که نمی‌توانید این جراحی را انجام دهید. یعنی باید در کنار جراحی لیپوساکشن ناحیه غبغب، اقدامات دیگری نیز انجام دهید. در جلسه مشاوره با پزشک متخصص، می‌توانید درباره اقدامات تکمیلی جراحی، با پزشک خود صحبت کنید.

لیپوساکشن غبغب هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان انجام می‌شود.
لیپوساکشن غبغب هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان انجام می‌شود.

مزایای انجام جراحی لیپوساکشن غبغب چیست؟

حال که درباره عمل لیپوساکشن غبغب اطلاعات کسب کردید و می‌دانید که مناسب چه افرادی است. در ادامه به بررسی مزایای این روش زیبایی می‌پردازیم.

همانطور که می‌دانید با ورزش و رژیم غذایی، نمی‌توان چربی‌های ناحیه غبغب را از بین برد. به همین دلیل بهترین روش برای از بین بردن چربی در این ناحیه، انجام لیپوساکشن است.

 • این جراحی، چربی‌های ناحیه غبغب را به طور کامل در یک جلسه از بین می‌برد.
 • عوارض آن بسیار کم است. البته این موضوع کاملا بستگی به تخصص و مهارت پزشک شما دارد. اگر پزشک شما باتجربه نباشد، همین عمل کم‌ریسک، به یک عمل پُرخطر تبدیل می‌شود.
 • این جراحی به مشخص شدن خط فکی کمک می‌کند.
 • چون هم چربی ناحیه غبغب برداشته می‌شود و هم پوست این ناحیه لیفت می‌شود، در جوانسازی چهره بسیار مؤثر است.
 • این جراحی هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان انجام می‌شود.
 • با این جراحی چربی‌هایی که منشأ ژنتیکی دارند و یا در اثر اضافه وزن به وجود آمده‌اند، به طور کامل برداشته می‌شوند.
 • پزشک می‌تواند این چربی را به نقاط دیگری از صورت مانند گونه، دور چشم و… تزریق کند.
 • این جراحی به صورت سرپایی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود.
 • دوره نقاهت کوتاهی دارد و کلیه مراحل آن بدون بیهوشی و تنها با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.
 • این جراحی اثرات طولانی مدت دارد. یعنی مانند تزریق ژل نیست که بعد از مدتی نیاز به ترمیم داشته باشد.

عوارض عمل لیپوساکشن غبغب چیست؟

همانطور که اشاره شد، جراحی لیپوساکشن ناحیه غبغب یک جراحی امن و بدون خطر محسوب می‌شود. اما در مواردی ممکن است عوارضی برای فرد به دنبال داشته باشد. این عوارض در اثر بی‌دقتی و نداشتن تجربه پزشک ممکن است ایجاد شود. به همین دلیل در قسمت‌های بالا اشاره شد که در انتخاب پزشک خود حساس باشید.

همراه با جراحی، می‌توان تزریق هیالورونیک اسید برای لیفت گردن انجام داد.
همراه با جراحی، می‌توان تزریق هیالورونیک اسید برای لیفت گردن انجام داد.

در ادامه برخی از عوارضی که در این جراحی ایجاد می‌شود را بررسی می‌کنیم.

خونریزی در محل جراحی

بُرش‌های ناحیه جراحی بسیار کوچک و در حد 1تا2 میلی‌متر هستند. اگر پزشک شما تجربه و مهارت کافی را نداشته باشد، با بُرش‌ غیراصولی، می‌تواند باعث ایجاد خونریزی در محل جراحی شود. در حالت اصولی، این بُرش‌ها آنقدر ریز هستند که بعد از چند روز کاملا محو می‌شوند.

عوارض بیهوشی

این جراحی با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. برخی افراد ممکن است به داروی بی‌حسی حساسیت داشته باشند و پزشک برای آن‌ها بیهوشی را در نظر بگیرد. بیهوشی ممکن است عوارضی برای فرد به دنبال داشته باشد. از جمله؛ عدم هوشیاری به مدت چند ساعت، سرگیجه، حالت تهوع، مشکلات تنفسی و…

بهم ریختن تقارن در دو طرف صورت

مهارت پزشک شما در جراحی لیپوساکشن ناحیه غبغب، از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورتی که چربی به درستی از ناحیه غبغب خارج نشود، باعث عدم تقارن دو طرف صورت می‌شود. مهارت و هنر پزشک شما در این موضوع دخیل است. همچنین بعد از برداشت چربی از ناحیه غبغب، تقارن این محل با گردن بهم می‌ریزد. در این شرایط، پزشک شما با روش‌های تکمیلی این بهم ریختگی را درست می‌کند.

ایجاد اسکار

این جراحی با ایجاد بُرش‌های بسیار کوچک انجام می‌شود. این بُرش‌ها بعد از مدتی محو می‌شوند. اگر پزشک شما مهارت کافی نداشته باشد، با ایجاد بُرش نامناسب، سبب برجای ماندن اسکار در محل جراحی می‌شود.

آسیب سلول‌های عصبی در لیپوساکشن غبغب چیست؟

در نواحی صورت و گردن، بیشترین تعداد سلول‌ها و بافت عصبی را داریم. گاهی ممکن است در صورت بی‌دقتی پزشک و عدم آشنایی با آناتومی صورت، آسیب‌های جبران‌ناپذیری به سلول عصبی این ناحیه وارد شود. گاهی این آسیب‌ها موقتی هستند و در برخی موارد ممکن است دائمی باشند.

تغییرات لیپوساکشن غبغب دائمی است.
تغییرات لیپوساکشن غبغب دائمی است.

درد و احساس ناراحتی بعد از جراحی

در روزهای نخست بعد از جراحی، ممکن است احساس درد و ناراحتی در محل جراحی داسته باشید. این درد موقتی است و به زودی برطرف می‌شود. در برخی موارد این درد ادامه‌دار و اذیت‌کننده است. به طوری که زندگی عادی فرد را مختل می‌کند. در صورتی که دچار این عارضه شدید، سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.

عفونت

بعد از جراحی، محل زخم باید به طور دائم ضدعفونی شود. در صورتی که ضدعفونی انجام نشود و یا در محلی باشید که آلودگی زیاد است، ممکن است زخم شما دچار عفونت شود.

آمبولی بعد از لیپوساکشن غبغب چیست؟

در لیپوساکشن، آمبولی زمانی ایجاد می‌شود که تکه‌های چربی از هم جدا شوند و مسیر عبور خون را مسدود کنند. در لیپوساکشن ناحیه غبغب نیز در صورتی که این چربی‌ها وارد جریان خون شوند و این مسیر را مسدود کنند، فرد دچار آمبولی می‌شود. پزشک شما در مهار این عارضه نقش مهمی دارد.

ورم و کبودی

بعد از هر اقدام برای زیبایی، ممکن است با ورم و کبودی ناحیه جراحی مواجه شوید. در لیپوساکشن ناحیه غبغب نیز شاهد این موضوع هستیم. اما این ورم و کبودی موقتی هستند و بسته به پوست شما، بعد از چند روز برطرف می‌شوند. در صورتی که ورم و کبودی مدت بیشتری ناحیه جراحی را درگیر کرد، حتما به پزشک خود مراجعه کنید چون ممکن است آسیب بافتی باشد.

مراقبت‌های بعد از جراحی لیپوساکشن ناحیه غبغب

علاوه بر مهارت پزشک، مراقبت‌های بعد از جراحی در نتیجه عمل تأثیر زیادی دارد. بهتر است بدانید که کبودی و ورم بعد از جراحی کاملا طبیعی است. بیماران حدود 1هفته بعد از جراحی می‌توانند به زندگی عادی خود ادامه دهند.

لیپوساکشن غبغب، تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.
لیپوساکشن غبغب، تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

برای درد بعد از جراحی، پزشک داروهایی تجویز می‌کند که در زمان تعیین شده آن‌ها را مصرف کنید. همچنین آنتی‌بیوتیک‌هایی که پزشک برای جلوگیری از عفونت تجویز می‌کند را به موقع و رأس ساعت استفاده کنید. بعد از جراحی بهتر است تا چند روز از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید.

همچنین در صورت صلاح‌دید پزشک، برای کاهش کبودی می‌توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. دوره نقاهت این جراحی بسیار کوتاه و در حدود 1هفته است. البته اگر جراحی لیپوساکشن ناحیه غبغب به همراه لیفت گردن انجام داده باشید، دوران نقاهت آن کمی طولانی می‌شود.

معمولا به بیمار توصیه می‌شود که تا 1هفته بعد از جراحی، باید از نگهدارنده چانه استفاده کند. این نگهدارنده بر روی سر بسته می‌شود و ورم ناحیه جراحی را بسیار کم می‌کند. همچنین استفاده از نگهدارنده سبب هماهنگی پوست چانه با پوست گردن می‌شود. یعنی از آویزان شدن پوست این ناحیه جلوگیری می‌کند.

بعد از عمل به بیمار توصیه می‌شود که تا چند روز، سر خود را صاف و به سمت بالا نگه دارد. انجام این کار ضروری است و به بهبود سریع‌تر محل جراحی کمک می‌کند.

همچنین زمان ریکاوری این جراحی بسیار کوتاه است، چون معمولا با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. به همین دلیل همان روز جراحی، بیمار مرخص می‌شود. حدود 2هفته از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید تا روند بهبودی شما سریع‌تر باشد. بعد از جراحی باید به مدت 24ساعت، استراحت کامل داشته باشید.

هزینه لیپوساکشن ناحیه غبغب

یکی از دغدغه‌های مهم بیماران قبل از جراحی، هزینه‌های مربوط به آن است و اینکه آیا بیمه این هزینه‌ها را پوشش می‌دهد یا خیر؟

هزینه‌های مربوط به لیپوساکشن غبغب، متغیر است.
هزینه‌های مربوط به لیپوساکشن غبغب، متغیر است.

باید بدانید که هزینه جراحی لیپوساکشن ناحیه غبغب متغیر است و به عوامل زیادی بستگی دارد. شهری که قرار است در آن جراحی کنید، یکی از عوامل تأثیرگذار در قیمت است. مثلا در شهرهای بزرگ مانند تهران، هزینه این جراحی بالاتر از شهرهای کوچک است.

همچنین دستمزد پزشکان متفاوت است. اگر بخواهید علاوه بر جراحی لیپوساکشن غبغب، عمل دیگری نیز انجام دهید بر هزینه جراحی تأثیرگذار است و قیمت جراحی را بالاتر می‌برد. محل انجام جراحی نیز برای تعیین قیمت مهم است.

مثلا اینکه جراحی را در مطب پزشک خود و یا خارج از مطب، یعنی مراکز جراحی، انجام دهید نیز می‌تواند هزینه جراحی را تغییر دهد. هزینه آزمایش‌های قبل از عمل را نیز در نظر بگیرید. همچنین مراجعه‌های مکرر قبل و بعد از جراحی به پزشک و پرداخت ویزیت، در هزینه جراحی مؤثر هستند.

تهیه داروهای مورد نیاز نیز هزینه‌هایی را دربرمی‌گیرد. خرید نگهدارنده چانه نیز که ضروری است، جزء هزینه‌های این جراحی محسوب می‌شود. با در نظر گرفتن هزینه‌های گفته شده، نمی‌توان مبلغ دقیقی را برای این جراحی در نظر گرفت. می‌توانید در زمان مشاوره با پزشک درباره این موضوع نیز صحبت کنید.

البته توجه داشته باشید، مراکزی هستند که ممکن است غیرقانونی فعالیت کنند و قیمت‌های پایین‌تری ارائه دهند. حتما در انتخاب مرکز درمانی و پزشک خود دقت کنید. همچنین مطمئن شوید که پزشک شما مجوزهای لازم در زمینه جراحی‌های لیپوساکشن را داشته باشد.

بیمه‌های درمانی معمولا هزینه جراحی‌های زیبایی را پرداخت نمی‌کنند. جراحی لیپوساکشن ناحیه غبغب نیز یک جراحی زیبایی به‌شمار می‌رود و بیمه هزینه عمل را پرداخت نمی‌کند. ممکن است آزمایش‌های قبل از عمل شما تحت بیمه باشند ولی هزینه خود عمل را پرداخت نمی‌کنند.

افرادی که لیپوساکشن ناحیه غبغب انجام داده‌اند، از نتیجه آن راضی هستند.
افرادی که لیپوساکشن ناحیه غبغب انجام داده‌اند، از نتیجه آن راضی هستند.

همچنین ممکن است برخی از داروهای مورد نیاز شما، مانند ضد دردها و آنتی‌بیوتیک‌ها، شامل بیمه باشند و بیمه هزینه آن‌ها را پرداخت کند. در هر صورت قبل از هر اقدامی، شرایط بیمه خود را بررسی کنید.

اهمیت انتخاب پزشک در لیپوساکشن ناحیه غبغب

در مطالب بالا به طور پراکنده به تأثیر انتخاب پزشک پرداختیم. این نکته به قدری اهمیت دارد که تصمیم گرفتم به صورت مجزا به آن بپردازم. عده‌ای از پزشکان، حرفه مقدس پزشکی را به ابزاری برای درآمدزایی تبدیل کرده‌اند.

این افراد بدون اینکه جان بیمار برایشان اهمیتی داشته باشد، بیمار را تشویق به انجام جراحی‌های مختلف می‌کنند. جراح دلسوز و باتجربه، با معاینه دقیق و بررسی شرایط بدنی بیمار، بهترین روش درمانی را برای او در نظر می‌گیرد.

همچنین اگر جراحی را برای بیمار در نظر بگیرد، تجربه و مهارت کافی را در زمینه انجام آن دارد. شرایط و عوارض جراحی را به خوبی در نظر می‌گیرد و توانایی کنترل آن را دارد. به همین دلیل انتخاب پزشک برای انجام جراحی‌های زیبایی از اهمیت بالایی برخوردار است. چون نتیجه نهایی جراحی شما به مهارت پزشک بستگی دارد.

نکات پایانی مربوط به لیپوساکشن غبغب

امروز به بررسی کامل لیپوساکشن ناحیه غبغب پرداختیم. اینکه لیپوساکشن غبغب چیست، برای چه افرادی مناسب‌تر است، فواید و عوارض آن و…

اکنون اطلاعات شما درباره این جراحی بسیار زیاد است و می‌توانید با توجه به شرایط خود، بهترین تصمیم را در این زمینه بگیرید.

در یک کلام، این جراحی زیبایی برای کسانی که از ناحیه غبغب خود راضی نیستند بسیار مناسب است. فُرم چهره را بهتر می‌کند و باعث افزایش اعتماد به‌نفس می‌شود.

شما تجربه این جراحی را داشتید؟ و یا در اطرافیان خود کسی را دیدید که این جراحی را انجام دهد؟ از پزشک خود راضی بوده؟ نتیجه عمل چطور بوده؟ نظرات و تجربیات خود را برای ما کامنت کنید. همچنین اگر سوالی دارید که پاسخ آن در مطالب بالا نبوده، با ما در میان بگذارید. در اسرع وقت پاسخ‌گوی سوالات شما هستیم.