تزریق چربی

شادابی و جوانی پوستتان را از دست داده‌اید! همه به شما گفته‌اند چقدر چین و چروک به پوستتان افتاده! پس وقتش رسیده که راجب تزریق چربی اطلاعات بدست بیاورید اگر هم می‌دانستید اطلاعات‌تان را بروزرسانی کنید. این تکنیک را علاوه بر صورت حتی می‌توانید روی دست هم انجام بدید و پوست دست را جوان کنید.

 تکنیک انتقال چربی از یک ناحیه به ناحیه دیگر در ده سال اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده. یکی از مزیت‌هایی که باعث همه‌گیری این تکنیک شده است ماندگاری بالای آن است. این روش یکی از بهترین راهکارها برای جوانسازی و شادابی پوست به حساب می‌آید. اگر که دوست دارید با این تکنیک زیبایی کامل و جامع تر آشنا بشوید تا آخر مقاله در کنار ما بمانید.

تزریق چربی چیست؟

 اگر بخواهیم انتقال چربی یا به اصطلاح تزریق چربی را به زبان ساده تعریف کنیم می‌توانیم به فرآیندی بگوییم که در طی آن چربی از بخشی از بدن گرفته می‌شود و به بخش دیگر انتقال پیدا می‌کند. در این کار هدف مشخص است؛ بهبود ظاهری ناحیه‌ای که به آن چربی تزریق می‌شود.

پزشکانی که در این زمینه فعالیت دارند در قدم اول چربی  ناحیه‌هایی مانند شکم، پهلو و اطراف باسن را به روش لیپوساکشن ملایم از بدن خارج می‌کنند. در قدم دوم یاخته‌های چربی پاک‌سازی و جداسازی می‌شوند و در قدم آخر چربی‌های خارج شده را به منطقه‌ای که مدنظر است مثل چشم، خط خنده، لب، چانه، پیشانی و گیجگاه تزریق می‌کنند.

در دهه ۱۹۹۰ جدا کردن چربی از بدن و تزریق مجدد آن به نواحی مختلف رواج پیدا کرد و بیشتر مردم از آن استقبال کردند. هدف از انجام این عمل، زیبایی و جوان‌سازی مناطقی همچون دست، پا، واژن، باسن، صورت و سینه است. به تازگی متخصصان از این روش برای بهبود سازی اسکار، جای باقی مانده از زخم‌های عمیق و یا ترمیم بافت سینه بعد از دورهای پرتودرمانی استفاده می‌کنند

فرآیند تزریق چربی

این عمل زیبایی در ۳ مرحله صورت می‌گیرد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

1. خارج کردن چربی

در اولین مرحله پزشک زیبایی با توجه به خواسته و شرایطی که بیمار دارد محل خارج شدن چربی‌ها را تعیین می‌کند. توجه داشته باشید که محل انتخابی شما باید از درصد چربی مناسبی برخوردار باشد. به همین خاطر است که اندام‌های باسن، ران و شکم گزینه مناسبی برای گرفتن چربی است.

2. آماده سازی چربی برای تزریق

همانطور که می‌دانید چربی‌های که استخراج می‌شوند شرایط لازم و درست را برای تزریق شدن ندارد پس باید بر روی آن‌ها عملیاتی انجام شود تا قابل استفاده شوند.

چربی‌های استخراج شده شامل خون و مواد بی‌حسی هست که باید با دقت بالا آن‌ها را از یک دیگر جدا کرد. در طی مراحل آماده سازی، چربی با استفاده از دستگاه‌های سانتریفیوژ و یا روش‌های دیگر خالص و پاک‌سازی می‌شود و سلول‌های مرده، خون و مواد بی حسی از آن جدا می‌شود.

3. انتقال چربی به ناحیه هدف

پزشک شما در مرحله آخر میزان مناسبی از چربی استخراج شده از قسمت دیگر بدنتان را با استفاده از سرنگ مخصوص در این زمینه به ناحیه‌ای که هدف شما برای انجام این کار بوده تزریق می کند. نکته ای که باید در هنگام این کار به آن توجه کنید این است که این کار دقت و مهارت بالایی را نیاز دارد پس باید به متخصصان مجرب در این زمینه مراجعه کنید.

یاخته‌های چربی بسیار زیاد حساس و آسیب پذیر هستند؛ پس پزشک شما باید در هنگام فرآوری و تزریق آن‌ها نهایت دقت را داشته باشد تا به چربی های برداشته شده آسیبی وارد نشود و آن‌ها سالم و مفید باقی بمانند

رایج‌ترین نواحی هدف

 به علت اینکه چربی‌ها از بدن خود شما گرفته ‌می شود، سازگاری بالا و مناسبی با بدنتان دارد و می‌توان آن‌ها  را به بیشتر نواحی بدن تزریق کرد.

اینکه بگوییم چربی خارج شده را فقط به یک ناحیه مخصوص می‌توان تزریق کرد درست نیست زیرا شما می توانید با توجه به در نظر داشتن شرایط جسمانی‌تان آن‌ها را به بخش‌های مختلف بدنتان وارد کنید.

1. تزریق چربی به دست

پوست بدن ما با گذشت زمان و بالا رفتن سن چروک و جمع می‌شود و شادابی و طراوت اولیه خودش را از دست می‌دهد. یکی از راهکار‌هایی که امروزه برای از بین رفتن چروک پوست دست و جوانسازی مجدد آن در دنیای زیبایی وجود دارد تزریق کردن چربی به زیر پوست دست است.

با انتقال مقدار مشخصی از چربی به زیر پوست، دست به همان حالت جوان و شاداب خود برمیگردد.

2. تزریق چربی به باسن

ممکن است بعضی از ما از فرم و حالت باسن خود ناراضی باشیم و به دنبال راه حلی برای خوش فرم شدن آن بگردیم. یکی از راهکارهایی که وجود دارد انجام همین عمل است. با وارد کردن مقدار مشخصی از چربی ( عموماً این مقدار چیزی بین ۱۰۰ الی ۳۰۰ سی‌سی برای هر طرف است) شما می‌توانید به راحتی و بدون ورزش باسن خودتان را خوش حالت کنید.

3. تزریق چربی به سینه

در برخی از خانم‌ها دیده شده است که سینه‌هایشان تقارن ندارد و یا بعضی‌ها از حجم سینه خود ناراضی هستند و یا در موارد دیگر مانند آسیب دیدن بافت سینه ناشی از دوره‌های پرتودرمانی. برای همه این مسائل راه حل وجود دارد و آن نیز تزریق کردن چربی به سینه است. با وارد کردن حجم مشخصی از چربی (عموماً این مقدار چیزی بین ۲۵ الی ۴۰۰ سی‌سی برای هر طرف است) می‌توان تمامی این موارد را برطرف کرد.

4. تزریق چربی به شکم

این روش را می‌توان به عنوان نوعی پیکر تراشی نیز نام برد. در این عمل زیبایی دکتر شما از چربی‌های شکم برمی‌دارد ولی همان چربی را مجدداً به شکم به نحوی تزریق می‌‌کند که شبیه به عضلات شش تکه و یا همان به اصطلاح سیکس پک (six pack) شود.

تزریق چربی چیست
(تزریق چربی به لب چگونه است؟)

5. تزریق چربی به صورت

رایج ترین و محبوب ترین روش در این عمل زیبایی تزریق کردن چربی به زیر چشم و گونه‌ها است. با وارد کردن حجم مشخصی از چربی(عموماً این مقدار چیزی بین۱۰ الی ۱۰۰ سی‌سی است) قسمت‌های چروک شده و گود شده زیر چشم از بین می‌رود و صورت شما سرحال تر، جوان تر و شاداب تر به نظر می‌رسد.

6. تزریق چربی به لب

همانطور که در جامعه و محیط اطراف خودتان مشاهده می‌کنید یکی از عمل‌های زیبایی که رواج زیادی پیدا کرده است تزریق چربی به لب برای پرتر به نظر آمدن آن است. در این نوع عمل نیز پزشک مانند سایر عمل‌های گفته شده کار را انجام می‌دهد.

 قسمتی از چربی ناحیه شکم، ران و باسن را برداشته، چربی را با استفاده از دستگاه پاک‌سازی می‌کند و سپس به لب‌ شما تزریق می‌کند. این عمل زیبایی تقریبا بین ۶۰الی ۹۰ دقیقه خواهد بود.

7. تزریق چربی به ساق پا

حتما در اطراف خود افرادی را مشاهده کرده‌اید که به طور ژنتیکی و … ساق پا لاغری دارند. این افراد اگر بخواهند می‌توانند از این روش کمک بگیرند و ظاهر پایشان را پرتر کنند.

8. تزریق چربی به بازو

در این مورد یعنی تزریق در بازو تقاضا مردان از بانوان بیشتر است. تزریق کردن به شکل گیری و حجیم شدن عضلات سه سر و دو سر کمک می‌کند به همین خاطر است که مردان نیز متقاضی این روش هستند.

جدول مزایا و معایب تزریق چربی

 

مزایا

معایب
 ماندگاری بالا

امکان دارد مجبور به تزریق مجدد شوید

روشی امن و راحت

انتقال چربی در قیاس با تزریق ژل تهاجمی تر است
دوره بهبودی کوتاه

بخشی از چربی تزریق شده ممکن است جذب بدن شود

بهبود یافتن بافت‌های آسیب دیده

مزایای تزریق چربی

انتقال چربی از ناحیه‌ای به ناحیه‌ای دیگر از بدن جز‌ء یکی از امن ترین و بهترین راهکارها برای جوانسازی و شادابی پوست شما است. ولی باید به نکات مراقبتی بعد از انجام تزریق نیز توجه زیادی داشته باشید زیرا با مراقبت بیشتر هم نتیجه بهتری می‌گیرید و هم عمل شما ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

. ماندگاری بالا

با این تکنیک دیگر لازم نیست که شما هر ۶ ماه یکبار به کلینیک مراجعه کنید و هزینه مجدد انجام دهید زیرا تزریق چربی روشی با ماندگاری بالا است.

. دوره بهبودی کوتاه

چنانچه شما فردی هستید که دوست دارید محل زخم و یا عمل شما خیلی زود بهبود پیدا کند؛ پس بهترین گزینه برای شما همین تکنیک است.

. روشی امن و راحت

با انجام این کار شما فقط یکبار درد و سوزش سرنگ را حس می‌کنید و بهتر است این روش را در کلنیک‌های معتبر و پیش پزشکانی مجرب انجام بدهید تا متوجه امن و راحت بودن این عمل زیبایی بشوید.

. بهبود یافتن بافت‌های آسیب دیده

اگر شما فردی هستید که دوره‌های پرتو درمانی را پشت سر گذاشته و بافت‌های آسیب دیده دارد، این عمل زیبایی کمک شایانی به شما در زمینه بهبود بافت‌ها می‌کند.

. کاهش چربی در ناحیه‌ای که از آن چربی استخراج شده

همان طور که در بخش‌های بالاتر خواندید چربی مورد نیاز برای تزریق از یکی از نواحی بدن خود شما گرفته می‌شود پس به همین دلیل چربی ناحیه انتخابی کاهش پیدا می‌کند. برای مثال اگر شما می‌خواهید از چربی شکم‌تان استفاده کنید، هنگامی که چربی از شکم شما گرفته می‌شود، حجم چربی شکم شما کمتر از قبل می‌شود.

معایب تزریق چربی

در حالی که این عمل مزایایی برای شما خواهد داشت؛ این روش نیز مانند سایر عمل‌های زیبایی دارای معایبی است که باید به آن اشاره کرد.

 • امکان دارد مجبور به تزریق مجدد شوید
 • انتقال چربی در قیاس با تزریق ژل تهاجمی تر است
 • بخشی از چربی تزریق شده ممکن است جذب بدن شود

عوارض‌های تزریق چربی

به طور کلی بعد از انجام این عمل محلی که بر روی آن تزریق انجام شده متورم، ملتهب و کبود می‌شود. دقت کنید که ممکن است این تورم و کبودی هفته‌ها یا ماه‌ها بر روی بدن شما باقی بماند. پس اگر شما شاغل و یا ورزشکار هستید بهتر است مدتی از حاضر شدن در این صحنه‌ها دوری کنید تا بهبود کامل را پیدا کنید. بعضی از این عوارض شامل این موارد می‌شود:

 • کبودی
 • بی‌حسی
 • التهاب
 • زخم‌های سطحی
 • جذب شدن مقداری از چربی

توجه کنید که بهتر است به کلنیک‌ها و یا پزشک‌های معتبر و متخصص مراجعه کنید زیرا ممکن است با انجام ندادن این کار با عوارضی که گفته می‌شود روبه رو شوید:

 • عفونت
 • خون ریزی
 • لخته شدن خون
 • انسداد رگ خونی
 • عدم تقارن در ناحیه تزریق شده
 • هماتوم( تجمع خون زیر پوست)
 • نکروز چربی( مرگ بافت چربی)
 • ورود هوا بین ریه‌ها و قفسه سینه
 • واکنش و حساسیت به ماده بیهوشی

مراقبت‌های قبل از تزریق

 • به مدت دو هفته از سیگار و مشروبات الکلی دوری کنید.
 • در روز تزریق از آرایش کردن نواحی هدف خودداری کنید.
 • یک برنامه ریزی برای یک استراحت بلند مدت داشته باشید.
 • از مصرف دارو‌‌هایی که خونریزی را تشدید میکند دوری کنید.
 • آزمایشاتی که پزشک برای شما تجویز کرده را کامل انجام دهید.
 • آنتی بیوتیک‌های تجویز شده توسط پزشک را قبل از تزریق حتما مصرف کنید.
مزایای تزریق چربی
( فرآیند تزریق چربی به شکم)

مراقبت‌های بعد از تزریق

همه عمل‌های زیبایی بعد از اینکه انجام می‌شوند به مراقبت‌هایی نیاز دارند. مراقبت‌هایی که شما باید بعد از عمل انتقال چربی انجام بدهید شامل موارد زیر می‌شود:

. نحوه خوابیدن

برای اینکه تورم در ناحیه تزریق شده شدت پیدا نکند بهتر است یک بالش زیر سرتان یا در ناحیه‌ای که تزریق را انجام داده‌اید بگذارید زیرا با این کار خون در آن قسمت تجمع پیدا نمی‌کند.

. استحمام

برای دوش گرفتن عجله نکنید. بعد از گذشت ۲۴ ساعت به حمام بروید و از زیاد شستن و فشار دادن ناحیه تزریق شده خودداری کنید.

. کاهش تورم

بعد از انجام تزریق برای کاهش تورم و کبودی از کمپرس آب سرد استفاده کنید و در روز‌های بعد از کمپرس آب گرم استفاده کنید.

تزریق چربی برای چه کسانی است؟

به طور کلی نمی‌توان رده سنی مشخصی برای این عمل مشخص کرد زیرا این موضوع به وضعیت جسمانی و نیاز‌های فرد بستگی دارد. اما می‌توان گفت تکنیک انتقال چربی برای افراد بالا18 سال مناسب است. البته در نظر داشته باشید که این موضوع در صورتی مناسب است که شما مشکل سلامتی جدی‌ای نداشته باشید. نکته دیگری که باید اشاره کرد این است که اگر شما در دوران بارداری و یا شیردهی هستید بهتر است انجام این عمل را به زمان دیگر موکول کنید زیرا در این دوران بدن شما درحال تجربه کردن تغییرات هورمونی شدید است.

سخن پایانی

در این مقاله ما به بررسی یکی از تکنیک‌های زیبایی که جزء بهترین روش‌ها برای جوانسازی و شادابی پوست و حتی خوش فرم و خوش حالت شدن قسمت‌هایی از بدن مانند سینه و باسن است پرداختیم.

 در این روش شما می‌توانید ماندگاری بالا را تجربه کنید که این موضوع یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت تزریق چربی است.

همانطور که در مقاله هم خواندید بهترین راه برای این عمل مراجعه به پزشکان مجرب و متخصص در زمینه زیبایی است. اگر قصد دارید این عمل زیبایی را انجام دهید با مراجعه به صفحه اینستاگرام و یا شماره تماس زیر می‌توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

تلفن: ٠٩٣٥٢٨١٠٥٤٠

 

اینستاگرام : drhashemi_surgeon@

اگر شما این تکنیک را تجربه کردید و یا در محیط اطرافتان شخصی وجود دارد که انجام داده است خوشحال می‌شویم نظرتان را در کامنت‌ها برای ما بگذارید تا هم تیم ما و هم سایر افرادی که این مقاله را مطالعه می‌کنند از آن‌ها استفاده کنند.