اصلاح شاخک های بینی

زمان مطالعه: 6 دقیقه

آیا مدام با گرفتگی بینی دست‌وپنجه نرم می‌کنید؟ آیا نفس‌کشیدن از طریق بینی برای‌تان کار طاقت‌فرسایی‌ست؟ آیا صدای خروپف شما، اطرافیانتان را کلافه کرده است؟ آیا از مصرف آنتی‌هیستامین و اسپری‌های مختلف خسته‌اید؟ اگر جواب شما به تمام این سوالات مثبت است، جراحی اصلاح شاخک های بینی می‌تواند یک راه‌حل مناسب برای شما باشد! اگر درباره این عمل کنجکاو هستید، در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا درباره چیستی این جراحی بیشتر صحبت کرده و شما را در جریان تمام مزایا و معایب آن قرار دهیم.

جراحی شاخک های بینی
چرا شاخک‌های بینی بزرگ می‌شوند؟

چرا شاخک‌های بینی بزرگ می‌شوند؟

فهرست مطالب

شاخک‌های بینی ساختار استخوانی کوچکی هستند که با غشای مخاطی داخل حفره بینی پوشیده شده‌اند؛ همه ما در بینی خود سه شاخک بالایی، میانی و تحتانی داریم که در دو سمت بینی قرار گرفته‌اند؛ این شاخک‌های کوچک اما کاربردی نقش مهمی در فیلترکردن، گرم و مرطوب‌ نگه‌داشتن هوایی که تنفس می‌کنیم، دارند. اما گاهی‌اوقات به‌دلایلی که در ادامه درباره آن صحبت می‌کنیم، بزرگ می‌شوند و نمی‌گذارند راحت نفس بکشیم؛ این دلایل می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

1- آلرژی

اولین دلیلی که باعث التهاب شاخک‌های بینی می‌شود، آلرژی و سینوزیت است؛ این دو مورد می‌توانند شاخک‌های بینی را دچار التهاب مزمن کنند.

2- ناهنجاری‌های مادرزادی

دومین دلیلی که می‌تواند روی التهاب شاخک‌های بینی نقش داشته باشد، ناهنجاری‌های مادرزادی‌ مثل انحراف سپتوم است.

3- محرک‌های محیطی

گاهی‌اوقات محرک‌های محیطی مثل آلاینده‌ها، دود و… می‌توانند باعث تورم شاخک‌های بینی بشوند و برای یک تنفس راحت ما را به دردسر بیندازند.

جراحی کوچک کردن شاخک بینی
چه زمانی باید به فکر اصلاح شاخک های بینی باشیم؟

چه زمانی باید به فکر اصلاح شاخک های بینی باشیم؟

با دیدن علائم زیر باید به فکر اصلاح شاخک های بینی بود؛ البته گاهی‌اوقات این تورم با درمان‌های غیرتهاجمی مثل مصرف آنتی‌هسیتامین یا استفاده از اسپری‌های بینی استروئیدی برطرف می‌شود؛ اما در موارد شدیدتر باید به جراحی اصلاح شاخک های بینی هم فکر کرد. در مجموع بهتر است با دیدن علائم زیر، به پزشک مراجعه کنید تا ببینید درمان شما به چه شکل باید انجام شود.

 1. اگر بینی شما مرتب گرفته است و با مصرف دارو بهتر نمی‌شود.
 2. اگر هنگام ورزش‌کردن یا خوابیدن نمی‌توانید به‌راحتی نفس بکشید.
 3. اگر موقع خواب با خروپف و آپنه خواب درگیر هستید.
 4. اگر حس بویایی‌تان کاهش پیدا کرده است.
 5. اگر به‌طور مداوم آبریزش بینی سبز یا زرد رنگ را تجربه می‌کنید.
عمل شاخک بینی چگونه است
عمل شاخک بینی چگونه است؟

عمل شاخک بینی چگونه است؟

خوشبختانه این عمل را می‌توان در یک روز و به‌صورت سرپایی در کلینیک یا بیمارستان انجام داد؛ در بیشتر موارد این عمل با بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود اما گاهی‌اوقات می‌توان تنها از بی‌حسی موضعی هم کمک گرفت.

1- توربینکتومی (Turbinectomy)

در توربینکتومی تمام یا بخشی از شاخک پایینی بینی برداشته می‌شود؛ این عمل به روش‌های مختلفی انجام می‌شود؛ به‌عنوان‌مثال گاهی‌اوقات جراح از یک دستگاه سریع و کوچک به اسم میکرودبرید برای تراشیدن بافت اضافی استفاده می‌کند؛ همچنین در این روش جراح از یک دوربین کوچک که در داخل بینی قرار می‌گیرد، برای دید بهتر استفاده می‌کند.

2- توربینوپلاستی (Turbinoplasty)

در این روش تنها قطعه‌ای کوچک از بینی برداشته شده و برای تغییر موقعیت شاخک، یک ابزار داخل بینی قرار می‌گیرد. در توربینوپلاستی ممکن است بعضی از بافت‌های بینی نیز تراشیده شوند.

3- فرکانس رادیویی یا فرسایش لیزری

در این دو روش که معمولا با بی‌حسی موضعی انجام می‌شوند، یک پروب نازک داخل بینی شما قرار می‌گیرد؛ در ادامه نور لیزر یا فرکانس رادیویی از این لوله عبور کرده و بافت شاخک را کوچک‌تر می‌کند.

اصلاح شاخک های بینی
مراقبت‌های عمل اصلاح شاخک های بینی

مراقبت‌های عمل اصلاح شاخک های بینی

برای اینکه از عمل خود بهترین نتیجه را بگیرید، باید در انجام مراقبت‌های عمل وسواس زیادی به خرج دهید؛ در ادامه همراه ما باشید تا شما را در جریان سیرتاپیاز این مراقبت‌ها قرار دهیم.

1- مراقبت‌های قبل از عمل

بهتر است قبل از عمل:

 • مصرف الکل و دخانیات را کنار بگذارید.
 • اگر داروی خاصی استفاده می‌کنید، پزشک را در جریان قرار دهید.
 • با مشورت پزشک از مصرف داروهایی مثل آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن، وارفارین و هر دارویی که مانع لخته‌شدن خون می‌شود، پرهیز کنید.

2- مراقبت‌های روز عمل

بهتر است روز عمل:

 • از چند ساعت قبل از عمل چیزی نخوردید و ننوشید.
 • لباس گشاد و جلوباز بپوشید.
 • آرایش نداشته باشید.
 • داروهایی که باید مصرف کنید را تنها با یک جرعه کوچک آب میل کنید.

3- مراقبت‌های بعد از عمل

بهتر است بعد از عمل:

 • نگران تورم و گرفتگی بینی نشوید؛ تمام این موارد موقت هستند.
 • برای کنترل درد از مسکن استفاده کنید.
 • تا چند هفته بعد از عمل فعالیت‌های سنگین را کنار بگذارید.
 • ویزیت‌های بعد از عمل را دست‌کم نگیرید و برای چکاپ به پزشک مراجعه کنید.
 • برای رفع خشکی بینی از اسپری‌های بینی نمکی استفاده کنید.
جراحی شاخک های بینی
جراحی شاخک های بینی چه مزایا و معایبی دارد؟

عمل اصلاح شاخک های بینی چه مزایا و معایبی دارد؟

جراحی کوچک کردن شاخک بینی مثل هر عمل دیگری می‌تواند مزایا و معایب خاص خودش را داشته باشد. در ادامه درباره این مزایا و معایب بیشتر صحبت خواهیم کرد.

معایب جراحی شاخک های بینی

از جمله معایب جراحی شاخک بینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- عفونت

عفونت اگر چه نادر است، اما اگر مراقبت‌های حین و بعد از عمل به‌درستی انجام نشود، ممکن است اتفاق بیفتد. عفونت معمولا با علائمی مثل افزایش درد، قرمزی و التهاب خودش را نشان می‌دهد. این عارضه معمولا با مصرف آنتی‌بیوتیک یا مداخله‌پزشکی برطرف خواهد شد.

2- خون‌ریزی

اگر بعد از عمل مقداری خون‌ریزی داشته باشید، کاملا طبیعی‌ست؛ اما اگر این خون‌ریزی بیش‌ازحد باشد، باید حتما به پزشک مراجعه کنید. برای اینکه به خون‌ریزی بیش‌ازحد بعد از عمل دچار نشوید بهتر است از انجام فعالیت‌های شدید و سنگین مثل ورزش، خودداری کنید.

3- سندروم بینی خالی (ENS)

کوچک‌شدن بیش‌ازحد شاخک‌های بینی می‌تواند باعث بروز سندروم بینی خالی شود. در این سندروم مجرای بینی بیش‌ازحد باز و خشک احساس می‌شود و می‌تواند زندگی بیمار را تحت‌تاثیر قرار دهد.

مزایای جراحی شاخک های بینی

جراحی شاخک بینی مزایای متعددی هم دارد. مزایایی مثل:

1- بهبود تنفس

مهم‌ترین مزیت جراحی کوچک کردن شاخک بینی، بهبود تنفس است. بعد از عمل به‌شکل بهتری در بینی جریان پیدا کرده و تنفس بسیار راحت‌تر از قبل می‌شود.

2- بهبود کیفیت زندگی

دومین مزیت بزرگ جراحی شاخک های بینی، بهبود کیفیت زندگی‌ست. بیماران بعد از عمل دیگر با علائمی مثل خروپف، آپنه، سردرد و آبریزش بینی درگیری کمتری دارند و زندگی بهتری را تجربه می‌کنند.

3- کاهش وابستگی به داروها

خوبی این جراحی این است که بعد از آن می‌توان با خیال‌راحت با اسپری‌های بینی، آنتی‌هیستامین و سایر داروهایی که برای این مشکل استفاده می‌شد، خداحافظی کرد و خب چه چیزی از این بهتر؟

جراحی کوچک کردن شاخک بینی
اصلاح شاخک های بینی چه تفاوتی‌ با سایر جراحی‌های بینی دارد؟

اصلاح شاخک های بینی چه تفاوتی‌ با سایر جراحی‌های بینی دارد؟

جراحی شاخک بینی به‌طورخاص روی ساختارهای کوچک و استخوانی داخل مجرای بینی تمرکز دارد و تنها برای رفع گرفتگی بینی و بهبود جریان هوا انجام می‌شود. درحالی‌که سایر جراحی‌های بینی روی اهداف دیگری تمرکز دارند؛ به‌عنوان‌مثال در سپتوپلاستی، سپتوم بینی صاف می‌شود یا جراحی رینوپلاستی تنها برای دلایل زیبایی انجام می‌شود.

جمع‌بندی

در این مقاله با شما درباره اصلاح شاخک های بینی صحبت کردیم؛ این جراحی می‌تواند یک راه‌حل مناسب برای کسانی باشد که از مشکلات تنفسی و گرفتگی بینی رنج می‌برند. با انجام این جراحی می‌توان تنفس و خواب بهتر را تجربه کرد، هر چند نباید عوارض این عمل را هم دست‌کم گرفت اما به‌طورکلی فواید آن بیشتر از عوارض احتمالی آن است؛ پس اگر مشکلات مزمن بینی روی زندگی شما هم تاثیر گذاشته است، می‌توانید به انجام این جراحی بیشتر فکر کرده و شرایط آن را کاملا بررسی کنید؛ همچنین اگر سوالی در این مورد دارید، می‌توانید در قسمت کامنت با ما در میان گذاشته تا در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

سوالات متداول

1- دوران نقاهت جراحی شاخک های بینی چقدر است؟

دوران نقاهت برای هر شخص متفاوت است اما معمولا بیماران می‌توانند بعد از یک هفته به زندگی عادی خود برگردند؛ البته برای بهبودی کامل باید چند هفته‌ای را منتظر ماند.

2- آیا می‌توان عمل اصلاح شاخک های بینی را با جراحی‌های زیبایی ادغام کرد؟

بله؛ اگر جراح شما در انجام عمل‌های زیبایی نیز مهارت داشته باشند، می‌توانید این کار را انجام دهید.

3- جراحی شاخک های بینینتایج جراحی شاخک های بینی چقدر ماندگار است؟

معمولا نتایج این جراحی در طولانی‌مدت ماندگار است؛ اما در بعضی موارد عواملی مثل آلرژی یا شرایط مزمن سینوسی ممکن است مجددا شاخک‌های بینی را دچار التهاب کنند.

برای مطالعه بیشتر شما

Turbinate Reduction

Turbinate Reduction

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *