اقدامات قبل از عمل بینی

زمان مطالعه: 8 دقیقه

مهم‌ترین و بیشترین سوالی که در ذهن مراجعین قبل از اقدام به عمل بینی ایجاد می‌شود این است که قبل از عمل بینی چیکار کنیم؟ آیا آمادگی قبل از جراحی زیبایی بینی سخت است؟ برای پاسخ به تمام این سوال‌ها فقط کافی‌ست تا انتها همراه ما باشید. اقدامات قبل از جراحی بینی یکی از موثرترین موارد در این جراحی است زیرا با درست انجام دادن و رعایت کردن اقدامات قبل از جراحی شما یک عمل بسیار خوب و راحت را تجربه خواهید کرد. یک‌سری اقدامات برای جراحی زیبایی بینی وجود دارد که باید آن‌ها را چندین هفته قبل از جراحی رعایت کنید و یک‌سری نیز وجود دارد که باید در روز جراحی به آن توجه کنید. برای آشنایی با این اقدامات ما را دنبال کنید.

اقدامات قبل از جراحی بینی
اقدامات قبل از عمل بینی

اقدامات قبل از عمل بینی که باید به آن توجه کرد

فهرست مطالب

قبل از انجام جراحی زیبایی بینی یک‌سری اقدامات ضروری برای مراجعین وجود دارد که حتما باید آن‌ها را با دقت انجام دهند زیرا ممکن است با رعایت نکردن هر کدام از موارد در روز جراحی و یا حتی بعد از آن نیز دچار مشکلاتی از جمله نارضایتی از مدل بینی، عدم تقارن بینی و …. شوند. در بخش زیر تمامی نکاتی و اقدامات قبل از عمل بینی نوشته شده است. برای داشتن جراحی بهتر با دقت آن‌ها را دنبال کنید.

1. انتخاب یک جراح خوب در زمینه جراحی‌های پلاستیک

یکی از مهم‌ترین اقدامات قبل از عمل بینی که از اولین گام‌ها در این زمینه به حساب می‌آید، انتخاب یک جراح خوب برای سپردن آینده و زیبایی صورت است. برای اینکه بتوان پزشک خوبی را برای جراحی بینی پیدا کرد و به آن اعتماد کرد می‌توان از دوستان و یا اطرافیانی که این جراحی را انجام داده‌اند آدرس پزشک را پرسید. جهت پیدا کردن و دریافت نوبت از یک پزشک باتجربه می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

قبل از عمل بینی چیکار کنیم
قبل از عمل بینی چیکار کنیم

2. دریافت مشاوره از پزشک جراح انتخابی

دومین گام در زمینه اقدامات قبل از عمل بینی مشاوره گرفتن از پزشک انتخابی برای تعیین مدل و روش جراحی است. برای اینکه پزشک بیشتر و بهتر در رابطه با خواسته شما از این عمل بداند باید حتما قبل از اقدام به عمل با شما در این رابطه صحبت کند و از انتظارات شما مطلع شود. ممکن است در برخی مواقع شما اصلا فردی مناسب انجام این جراحی نباشید. برای دریافت مشاوره رایگان در این رابطه می‌توانید با تیم مشاوره ما تماس بگیرید و سوالات خود را مطرح کنید.

3. انجام آزمایشات لازم قبل از عمل

از اقدامات قبل از عمل بینی که بسیار مهم به حساب می‌آید انجام آزمایشاتی است که پزشک دستور انجام داده است. هدف پزشکان زیبایی از انجام این آزمایشات آشنایی بیشتر با سیستم بدنی مراجعین است زیرا در برخی مواقع با انجام این آزمایشات جراح متوجه می‌شود که برای برخی از بیماران نمی‌توان از بی‌هوشی کامل استفاده کرد و در نتیجه امکان دارد روش جراحی را عوض کند. برخی از آزمایشاتی که لازم است قبل از عمل بینی انجام شود عبارتند از:

· سی‌ تی اسکن

برای آشنایی بیشتر و دقیق‌تر پزشک با بینی شما نیاز است تا قبل از جراحی حتما سی تی اسکن انجام شود زیرا با بررسی نتیجه سی تی اسکن جراح انحراف بینی و گرفتگی بینی را تشخیص می‌دهد.

· نوار قلب

هدف از انجام نوار قلب اندازه‌گیری سیگنال‌های الکتریکی که ریتم قلب را کنترل می‌کنند است زیرا در نوار قلبی مواردی مانند بی‌نظمی در ضربان قلب، حملات قلبی و … قابل تشخیص است.

آمادگی قبل از جراحی زیبایی بینی
آمادگی قبل از جراحی زیبایی بینی

· عکسبرداری از ناحیه قفسه سینه

هدف از عکسبرداری قفسه سینه بررسی مشکلات ریوی و تنظیم وضعیت تنفسی بیمار در زمان بیهوشی است.

4. تغییر سبک زندگی و رعایت رژیم غذایی

برای داشتن نتیجه عمل بهتر و آمادگی کامل بدن برای یک تغییر که مدت‌ها برای ترمیم آن بدن نیاز به انرژی، مواد مفید و مغذی و… دارد باید یک‌سری تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی افراد مراجعه‌کننده ایجاد شود که این موضوع از لازمه‌های اقدامات قبل از عمل بینی است. برخی از تغییراتی که باید در سبک زندگی و رژیم غذایی ایجاد شود عبارتند از:

 • پرهیز از استفاده و استعمال هر گونه دخانیات
 • پرهیز از نوشیدن مشربات الکلی
 • پرهیز از استفاده از داروهای انعقاد خون مانند آسپرین و …
 • کاهش حجم کاری و فعالیت روزانه
 • افزایش استفاده از مواد غذایی حاوی فیبر
 • نوشیدن آب و مایعات کافی
قبل از عمل بینی چکار کنیم
قبل از عمل بینی چکار کنیم

5. مصرف ویتامین ث قبل از عمل

به دلیل اینکه با انجام عمل بینی در بافت‌های بدن تغییراتی به وجود می‌آید که بدن برای بازسازی آن‌ها نیاز به مواد مغذی و ویتامین دارد، باید قبل از انجام عمل این مواد را به بدن رساند. ویتامین ث یکی از مواد و ویتامین‌هایی است که در زمان بهبود به بدن ما خیلی کمک می‌کند، به همین دلیل باید مصرف آن را قبل از عمل شروع کرد.

وسایل مورد نیاز در روز جراحی بینی

یکی از اقدامات قبل از عمل بینی آماده کردن و مرتب کردن وسایل مورد نیاز در روز عمل است. در روز عمل بیمار به یک‌سری لوازم نیاز پیدا می‌کند که باید از قبل آن‌ها را کیفی که همراه خود میاورد گذاشته باشد. برای اینکه این لوازم را فراموش نکنید در بخش زیر تمام آن‌ها را برای شما نوشته‌ایم، می‌توانید برای چک کردن وسایل از این چک لیست استفاده کنید.

 1. به همراه داشتن تمامی مدارک پزشکی و جواب آزمایشات
 2. به همراه داشتن مدارک شناسایی از جمله کارت شناسایی، دفترچه بیمه و …
 3. به همراه داشتن لباس‌های گشاد و یا دکمه‌دار جهت پوشیدن بعد از عمل و جلوگیری از برخورد لباس با بینی
 4. به همراه داشتن بالشت در ماشین جهت برگشت بعد از انجام جراحی
 5. به همراه داشتن مقداری نوشیدنی شیرین جهت جلوگیری از افت فشار
 6. به همراه داشتن بالم لب جهت بهبود خشکی لب‌ها زیرا بعد از عمل تنفس فقط با دهان ممکن است.
اقدامات قبل از عمل بینی
قبل و بعد از انجام جراحی بینی

اقدامات ضروری در روز انجام عمل بینی

بعد از جمع‌آوری و مرتب کردن چک لیست لوازم همراه در روز عمل نوبت به اقدامات ضروری در روز عمل می‌رسد. در زیر اقداماتی که باید در روز جراحی بینی انجام شود نوشته شده است. قبل از رفتن به بیمارستان و یا کلنیک این موارد را حتما یک‌ بار دیگر مطالعه کنید.

 1. قبل از رفتن بهتر است اشیاء فلزی مانند ساعت، النگو و … را در بیاورید.
 2. در صورت استفاده از لنز، قبل از عمل بهتر است لنز را در بیاورید.
 3. راس ساعت تعیین شده از طرف بیمارستان و یا کلینک حتما آنجا حضور داشته باشید.
 4. از زمان بستری شدن تا 24 ساعت بعد از جراحی حضور همراه الزامی است.
اقدامات قبل از جراحی بینی
اقدامات قبل از عمل بینی گوشتی

 سوالات پرتکرار در رابطه با اقدامات قبل از عمل بینی

این بخش با توجه به نگرانی‌های و سوالاتی که مراجعین بیان کرده‌اند، طراحی شده است تا از این نگرانی‌ها و ذهن مشغولی‌ها را رهایی پیدا کنید. مهم‌ترین سوالات بیماران را در بخش زیر پاسخ داده‌ایم.

اگر به غیر از این سوالات، سوالی در ذهن شما وجود دارد می‌توانید با شماره‌گیری شماره تماس زیر از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

تلفن: ٠٩٣٥٢٨١٠٥٤٠

1. آیا پریود بودن در روز عمل بینی باعث اختلال می‌شود؟

در جواب به این سوال باید گفت سیکل ماهانه یا همان پریودی هیچ‌گونه اختلال و عارضه‌ای را در فرآیند جراحی بینی وارد نمی‌کند و تداخل پیدا کردن قاعدگی و زمان جراحی هیچ ممنوعیتی دارد. البته باید به این موضوع اشاره کرد که امکان دارد پزشک به بانوانی که در این مدت و دوره به تبع نوسانات هورمونی دچار تغییر در خلق و خو می‌شوند، توصیه کند برای آرامش روانی بیشتر پس از اتمام دوره پریود برای این جراحی اقدام کنند. شما با مراجعه به پیج دکتر رسول هاشمی به آدرس drhashemi_surgeon مراجعه کنید و به راحتی نظر و تجربه کسانی که در این دوران جراحی بینی خود را نزد دکتر هاشمی انجام داده‌اند را دریابید.

2. آیا با وجود سرماخوردگی قبل از عمل بینی باز هم می‌توان جراحی را انجام داد؟

انجام دادن جراحی زیبایی بینی در زمان سرماخوردگی توصیه نمی شود و بهتر است که در این دوره انجام نشود زیرا زمانی که افراد به سرماخوردگی مبتلا می‌شود، بینی و سینوس‌ها درگیر می‌شوند و زمینه و شرایط انجام جراحی زیبایی را این گرفتگی و التهاب سخت و دشوار می‌کند.

قبل از عمل بینی چیکار کنیم
اقدامات مهم قبل از عمل بینی

3. تا چند ساعت قبل از عمل بینی نباید چیزی مصرف کرد؟

اغلب نظر پزشکان و متخصصان دراین زمینه این است که بیماران تا 8 ساعت قبل از انجام عمل استفاده از هرگونه نوشیدنی و موادغذایی را متوقف کنند زیرا امکان دارد با رعایت نکردن این نکته با خطر بازگشت محتویات معده به ریه و به وجود آمدن مشکلاتی مانند پنومونی رو‌به‌رو شوند. به همین علت توصیه می‌شود حدالمقدور تا 8 ساعت از مواد غذایی و حتی نوشیدنی استفاده نشود.

آمادگی قبل از جراحی زیبایی بینی
جراحی بینی در دوران بارداری

4. آیا در دوران بارداری می‌توان جراحی بینی انجام داد؟

به طور خیلی خلاصه می‌توان گفت انجام جراحی بینی در دوران بارداری ممنوع است زیرا استفاده کردن از مواد بیهوشی در این دوران تاثیرات خطرناک و بدنی را بر روی جنین می‌گذارد، به همین خاطر به بانوانی که در دوران بارداری هستند توصیه می‌شود تا انجام این عمل را به حداقل 2 ماه بعد از زایمان موکول کنند.

سخن آخر

برای داشتن تجربه‌ای بهتر از عمل بینی، اقدامات قبل از جراحی بینی را جدی بگیرید. با رعایت کردن توصیه‌هایی که پزشک به شما گفته است می‌توانید جراحی بسیار آسان و بدون دشواری را پشت‌سر بگذارید. ما در این مقاله سعی کردیم تمامی نکات مهمی که باید از آن‌ها آگاهی داشته باشید را در اختیار شما قرار دهیم و به سوالات شما پاسخ دهیم. اگر همچنان سوالی دارید و یا اگر نظری در این زمینه دارید ما مشتاقانه در قسمت کامنت‌ها منتظر شما هستیم.

سوالات متداول

1. تا چند وقت قبل از عمل باید از استعمال دخانیات پرهیز کرد؟

یکی از اقدامات قبل از عمل بینی دوری و اجتناب از استعمال دخانیات است. باید حداقل 2 الی 3 هفته قبل از عمل جراحی بینی استفاده از دخانیات را کنار گذاشت.

2. روز عمل چه لباسی باید پوشید؟

در روز عمل بهتر است لباس‌هایی که یقه گشاد دارند و یا دکمه‌دار هستند را پوشید زیرا این نوع لباس‌ها  در زمان تعویض با بینی تماسی پیدا نمی‌کنند و باعث آسیب‌دیدگی بینی نمی‌شوند.

3. تا چند ساعت قبل از انجام عمل نباید چیزی خورد؟

حداقل قبل از انجام جراحی به مدت 8 ساعت نباید هیچ‌گونه مایعات و خوراکی مصرف شود زیرا ممکن است در حین عمل متحتویات معده به ریه باز گردد.

مطالب مرتبط

What to Do Before Rhinoplasty Surgery

8 Do’s And Don’ts To Prepare For Rhinoplasty Surgery

?What to Do Before Rhinoplasty Surgery

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *