نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

زمان مطالعه: 8 دقیقه

جراحی زیبایی بینی یکی از رایج‌ترین عمل‌های دنیاست که برای بهبود شکل و عملکرد بینی انجام می‌شود. همه دوست دارند با انجام این جراحی به ایده‌آل خود تبدیل شوند ولی خیلی از افراد نکته طلایی بعد از جراحی بینی را نمی‌دانند. در واقع دانستن این نکته می‌تواند به کل شکل بینی را عوض کند و آن را در وضعیت بهتری قرار دهد. این نکته در دوره نقاهت بیمار قرار دارد و چیزی جزء نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی نیست. شاید بگویید چه فرقی می‌کند که بعد از عمل چطوری بخوابم ولی آن‌قدر این موضوع حیاتی است که می‌تواند در روند درمان شما تاثیر مستقیم بگذارد. اگر هنوز هم فکر می‌کنید نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل اهمیت چندانی ندارد و می‌خواهید نسبت به آن بی‌تفاوت باشید پس به شما توصیه می‌کنم تا آخر این مطلب را بخوانید چرا که با خواندن این مطلب متوجه نکات بسیار مهمی خواهید شد؛ که می‌تواند در آینده بر روی شکل بینی شما تاثیر بگذارد.

نکات مهم نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

فهرست مطالب

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی در روند بهبودی شما تاثیر مثبتی دارد. پزشک به شما دستورالعمل‌هایی برای این موضوع می‌دهد که بهتر است آن را به‌طور کامل انجام دهید. این دستورات شامل موارد زیر است:

1) قرار گرفتن سر در زاویه 45 درجه

بهتر است سر شما با بالش یک زاویه 45 درجه ایجاد کند. ایجاد این زاویه از فشار به بینی جلوگیری کرده و بینی دیگر دچار خون‌ریزی نمی‌شود. برای این کار کافی‌ست چند بالش را روی هم گذاشته و سپس سر را روی آن قرار دهید.

Sleeping on your back with your head in an elevated position is the best sleep position, as it helps to reduce swelling and minimize congestion. Propping yourself up on some carefully positioned pillows or sleeping in a reclining .armchair (if you have one) with your head between a 35-45° angle is ideal

خوابیدن به پشت در حالی که سر در وضعیت بالا قرار دارد بهترین وضعیت خواب است، زیرا به کاهش تورم و به حداقل رساندن احتقان (پرشدن بینی از مخاط) کمک می کند. قراردادن با دقت سر بر روی چند بالش یا خوابیدن در یک صندلی راحتی (اگر دارید) در حالی که سرتان بین زاویه 35 تا 45 درجه باشد ایده‌آل است.

منبع:

burbankplasticsurgery.com

2) بالاتر نگه‌داشتن سر از بدن

وقتی سر بالاتر از سطح بدن قرار می‌گیرد فشار کمتری به بینی وارد می‌شود؛ در واقع فشار نیروی جاذبه کاهش می‌یابد. این موضوع باعث کاهش تورم والتهاب بینی خواهد شد.

به پهلو خوابیدن بعد از عمل بینی
برای نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی به صورت صحیح چند بالشت زیر سر خود بگذارید.

3) جلوگیری از غلت‌زدن

در دوره نقاهت شما قرص‌هایی می‌خورید که موجب سنگین‌تر شدن خواب شما شد و ممکن است وقتی غلت می‌زنید بینی‌تان آسیب ببیند. بهتر است برای جلوگیری از غلت‌زدن چند بالش اطراف خود بگذارید.

4) خوابیدن با فاصله از دیگران

شما باید تا چند هفته مواظب بینی خود باشید که هیچ ضربه‌ای به آن وارد نشود. بهتر است تنها یا با فاصله زیاد از افراد بخوابید که از واردشدن هر گونه ضربه به بینی شما جلوگیری شود.

5) جلوگیری از تکان‌دادن سر

اگر می‌خواهید تورم بینی شما هر چه سریع‌تر خوب شود از خم‌کردن سر یا تکان‌دادن آرام بینی پرهیز کنید. هر چقدر مواظب این موضوع باشید فرایند بهبود شما سریع‌تر می‌شود. می‌توانید برای این کار در هنگام خواب از بالشتک‌های مخصوص گردنی استفاده کنید.

6) خوابیدن به پشت و طاق‌باز

بهترین نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی، خوابیدن به پشت و به صورت طاق باز است. در این حالت جریان خون افزایش پیدا کرده و تنفس آسان‌تر می‌شود.

7) خودداری از خوابیدن روی شکم

تا مدتی به شکم خوابیدن بعد از عمل بینی را فراموش کنید. وقتی به‌روی شکم یا معده می‌خوابید، فشار زیادی به بینی شما وارد می‌شود. بینی شما در این مدت بسیار ضعیف است و با کوچک‌ترین فشاری می‌تواند دچار خون‌ریزی شود.

8) استفاده از بالش طبی

اگر می‌خواهید به سر و گردن شما آسیبی وارد نشود و از فشار به بینی جلوگیری کنید بهتر است از بالش‌های طبی و مناسب استفاده کنید تا دوره نقاهت راحت‌تری را بگذرانید.

9) استفاده از تخت مرتفع

بهتر است پایه‌های تخت شما بلند باشد. این کار به تشکیل زاویه 45 درجه سر با بالش کمک می‌کند. استفاده از تخت باعث راحت‌تر بلندشدن شما از زمین می‌شود.

10) جلوگیری از به پهلو خوابیدن

یکی از اصولی که باید رعایت کنید، اجتناب از به پهلو خوابیدن بعد از عمل بینی‌ست. بینی پس از جراحی، غضروف و عضلات ضعیفی دارد که در حال بازسازی آن‌هاست. به پهلو خوابیدن به این غضروف‌های ضعیف فشار وارد کرده و باعث افزایش التهاب و مسدودشدن سوراخ‌های بینی می‌شود.

11) استفاده از ملحفه و پتو نرم

پوست صورت شما در ناحیه بینی دارای زخم‌هایی است. در این دوران حتما از ملحفه و پتوی نرم استفاده کنید که در صورت برخورد آن‌ها با پوست صورت، دچار آسیب نشوید.

نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل بینی
یکی از نکات مهم نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی استفاده از تخت است.

12) کاهش مصرف کافئین

برای داشتن یک خواب آرام و بهبود هر چه سریع‌تر زخم‌های‌تان بهتر است تا مدتی نوشیدنی‌های کافئین‌دار مثل چای و قهوه را مصرف نکنید. این نوشیدنی‌ها بر کیفیت خواب شما اثر منفی می‌گذارند و ساعت خواب شما را خراب می‌کنند.

دیگر نکات تکمیلی نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی که باید بدانید:

  • برای داشتن یک خواب باکیفیت محیط استراحت خود را خنک و تاریک نگه دارید.
  • بهتر است از خوابیدن در طول روز پرهیز کنید تا در طول شب به راحتی بخوابید.
  • در صورت احساس درد، مسکن‌هایی که پزشک برای شما تجویز کرده ‌است را میل کنید تا راحت بخوابید.
  • در هنگام خواب پتو یا ملحفه را روی سر خود نکشید.
  • مواظب پانسمان بینی خود باشید.
  • قبل از خواب از گوشی استفاده نکنید تا خواب باکیفیتی داشته باشید.
  • برای داشتن خوابی باکیفیت، رژیم بعد از جراحی زیبایی بینی را رعایت کنید.

اگر در مورد نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی سوالی دارید می‌توانید این سوال را از دکتر سید رسول هاشمی، متخصص جراحی‌های زیبایی بپرسید. هم اکنون برای مشاوره رایگان تماس بگیرید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی روی بهبودی شما چه تاثیری دارد؟

در جراحی بینی غضروف و استخوان‌های بینی بریده می‌شوند و روی آن‌ها با توجه به سبک عمل تغییراتی ایجاد می‌شود. به همین علت است که باید در دوره‌ی نقاهت بسیار مواظب بینی بود؛ چون با کوچک‌ترین ضربه صدمه می‌بیند. نحوه خوابیدن صحیح بعد از جراحی می‌تواند از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کند و باعث بهبود هرچه سریع‌تر زخم‌ها شود. از مهم‌ترین تاثیرات نحوه صحیح خوابیدن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. کاهش تورم و بهبود سریع زخم‌ها

در طول خواب جریان‌خون افزایش پیدا می‌کند. با افزایش جریان خون به بینی و بافت آسیب‌دیده آن اکسیژن و مواد مغذی سریع‌تر می‌رسد. این موضوع باعث می‌شود تورم ناشی از جراحی کاهش پیدا کرده و زخم‌های روی پوست و عضلات بینی سریع‌تر بهبود پیدا کنند.

2. از بین‌رفتن درد

در روزهای اولیه عمل (پس از بین‌رفتن تاثیر داروی بی‌هوشی) شما متوجه درد زیادی خواهید شد. تورم و التهاب بینی شما بسیار زیاد است. ولی با انجام نحوه درست خوابیدن، می‌توانید میزان التهاب و فشار روی بینی را کاهش داده و درد را متوقف کنید.

3. جلوگیری از خون‌ریزی

خون‌ریزی بینی از عوارض شایع پس از جراحی‌ست. این موضوع به‌دلیل فشار در رگ‌های خونی بینی اتفاق می‌افتد. اگر سر در وضعیت مناسب قرار بگیرد می‌توان از خون‌ریزی جلوگیری کرد.

4. ثابت‌ماندن بخیه‌ها

در روز‌های اولیه عمل با یک حرکت ناگهانی، بخیه‌های بینی جابه‌جا می‌شوند. علت این موضوع در بهبود نیافتن بخیه‌هاست. خوابیدن اصولی پس از جراحی می‌تواند از جابه‌جاشدن بخیه‌ها جلوگیری کند.

5. پیش‌گیری از عفونت

خوابیدن باعث افزایش گردش‌خون و تقویت سیتم ایمنی بدن می‌شود. عفونت پس از جراحی بسیار رایج است. خوابیدن در وضعیت صحیح می‌تواند از عفونت پیش‌گیری کند.

به شکم خوابیدن بعد از عمل بینی
از تاثیرات نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی به صورت صحیح، پیش‌گیری از عفونت و خون‌ریزی است.

6. کاهش استرس

نحوه خوابیدن در وضعیت درست باعث ایجاد خوابی کافی و باکیفیت می‌شود. این خواب باکیفیت باعث کاهش استرس و بهبود خلق‌وخو خواهد شد.

7. تنفس راحت‌تر

تورم پس ازجراحی و بسته‌شدن مجراهای بینی، نفس‌کشیدن را برای افراد سخت می‌کند. اگر نحوه خواب افراد پس از جراحی زیبایی در وضعیتی صحیح باشد، نفس‌کشیدن برای‌شان آسان می‌شود.

8. جلوگیری از ضربه به بینی

بینی در این دوران در حال ترمیم و التیام زخم‌ها است. غلت‌زدن و یا برخورد بینی با اجسام در خواب بسیار رایج‌ است. با خوابیدن به نحوه درست می‌توان از آسیب احتمالی به بینی جلوگیری کرد.

Placing some extra pillows around your body to stop yourself from rolling over during your sleep can help

قراردادن چند بالش اضافی در اطراف بدن، برای جلوگیری از غلتیدن در طول خواب می‌تواند کمک‌کننده باشد.

منبع:

burbankplasticsurgery.com

مدت زمان خواب بعد از جراحی بینی

بهتر است طبق دستوراتی که پزشک برای شما تجویز می‌کند عمل کنید. خواب تاثیر زیادی بر بهبود اثرات جراحی دارد. هر چقدر در طول شب خواب بهتری داشته باشید، انرژی شما بیشتر و سیستم ایمنی شما قوی‌تر می‌شود. شما در طول شب باید چیزی بین 7 تا 10 ساعت استراحت کنید. بهترین ساعت برای خوابیدن بین 10 تا 11 شب است. البته ممکن ا‌ست به‌دلیل درد پس ازجراحی نتوانید راحت بخوابید که پزشک برای این موضوع به شما دارو می‌دهد. فقط داروهای تجویزشده از سمت پزشک را مصرف کنید و به‌هیچ‌عنوان قرص خواب میل نکنید چون بر کیفیت خواب شما اثر منفی می‌گذارد.

تا چه مدت بعد عمل بینی نباید به پهلو خوابید
نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی تاثیر زیادی بر بهبود آن دارد

کلام آخر

در این مقاله به صورت جامع مراحل نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی بیان شد. اگر جراحی بینی انجام داده‌اید یا قرار است به‌زودی انجام دهید، یکی از نکات مهمی که باید یاد بگیرید نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی به‌صورت صحیح است. تاثیر این موضوع بر روی بهبودی شما بسیار زیاد است و می‌تواند دوره نقاهت را برای شما کوتاه کند. فراموش نکنید که عضلات و غضروف‌های بینی شما پس از جراحی بسیار آسیب‌پذیر است. در این دوران باید خیلی بیشتر مراقب بینی بود تا به آن ضربه‌ای وارد نشود؛ به‌خصوص در خواب که شما متوجه حرکات خود نیستید. بهتر است طاق‌باز و به پشت بخوابید، چند بالشت اطراف خود بگذارید تا غلت نخورید. تغذیه سالم و نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی به صورت درست می‌تواند تورم و التهاب بینی را کاهش دهد و زخم‌های آن را هر چه سریع‌تر خوب کند.

شما جراحی بینی انجام داده‌اید؟ آیا خواب راحتی پس از جراحی دارید؟ اگر خواب‌تان راحت نیست به چه علت است؟ آیا چیزی از نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی به صورت صحیح می‌دانید؟ آیا با پزشک‌تان در مورد ناراحتی هنگام خواب صحبت کرده‌اید؟ ممنون می‌شویم نظرات و سوالات ارزشمندتان را با ما در قسمت کامنت‌ها در میان بگذارید.

سوالات متداول

1- تا چه مدت بعد عمل بینی نباید به پهلو خوابید؟

به‌دلیل وجود جراحت و پانسمان روی بینی بهتر است سر و گردن زیاد حرکت نکند. تا زمانی که زخم‌های بینی جوش ‌نخورد شما نمی‌توانید به پهلو بخوابید؛ این مدت زمان معمولا بین 2 تا 3 ماه است.

2- در نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی، تا چه مدت سر باید بالا باشد؟

با توجه به تشخیص پزشک بهتر است 2 تا 3 ماه در خواب سر پایین نباشد که به بینی فشاری وارد نشود.

3- بعد از عمل بینی تا چه مدت باید طاق باز خوابید؟

طاق‌باز خوابیدن باعث می‌شود فشاری به بینی وارد نشود و بینی آسیبی نبیند. بهتر است تا 2 ماه به‌صورت طاق باز بخوابید تا بینی ترمیم شود و تنفس راحت‌تری داشته باشید.

برای مطالعه بیشتر در مورد نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی:

How Do You Sleep After Rhinoplasty and Why Is It So Important for Your recovery

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *