عمل بینی در دوران بارداری

زمان مطالعه: 6 دقیقه

جراحی زیبایی بینی از محبوب‌ترین جراحی‌های دنیاست. این جراحی با هدف تغییر ساختار بینی و زیباترشدن آن صورت می‌گیرد. برای انجام این جراحی باید یک‌سری شرایط جسمی را داشته باشید. شاید این موضوع را باور نکنید ولی منفی‌بودن تست حاملگی هم جز این شرایط‌ست. حتما الان می‌پرسید که علت این موضوع چیست و چرا عمل بینی در دوران بارداری ممنوع است؟ ممنوعیت این موضوع به حساس‌بودن شرایط عمل و تضمین سلامت جسمی مادر و جنین برمی‌گردد. اگر می‌خواهید کامل بدانید که انجام جراحی زیبایی چه خطری برای سلامتی مادر و جنین دارد و اصلا چرا ممنوع است؛ پس تا آخر این مطلب همراه ما باشید تا جواب همه سوالات خود را بگیرید.

آیا جراحی بینی در دوران بارداری ممکن‌ است؟

بارداری دورانی حساس برای مادر و جنین‌ است. کوچک‌ترین تغییرات در بدن مادر می‌تواند سلامتی مادر و جنین را به‌خطر بیندازد. عمل بینی نوعی جراحی تهاجمی‌ست که با هدف تغییر ساختار بینی انجام می‌شود. اگر شما قصد انجام عمل بینی در دوران بارداری را دارید باید بگویdم هیچ پزشکی این کار را برای‌تان انجام نمی‌دهد و اگر هم پزشک را راضی به انجام این کار کنید تمام خطرات و عواقب این کار با خودتان‌ است؛ در واقع انجام هر گونه جراحی که نیاز به بی‌هوشی یا بی‌حسی داشته باشد می‌تواند به‌طور جدی سلامت مادر و جنین را تهدید کند.

Pregnancy introduces a range of physiological changes in a woman’s body, including increased blood volume, hormonal fluctuations, and immune system alterations, which can impact the body’s response to surgery and anesthesia.

Additionally, the safety of the unborn child is a primary concern, as the effects of surgical procedures and anesthesia on fetal development aren’t entirely understood. Most reputable surgeons and medical organizations advise against elective surgeries like rhinoplasty during pregnancy due to the potential risks and uncertainties involved

بارداری طیفی از تغییرات فیزیولوژیکی را در بدن زنان ایجاد می‌کند، از جمله افزایش حجم خون، نوسانات هورمونی و تغییرات سیستم‌ایمنی که می‌تواند بر پاسخ بدن به جراحی و بی‌هوشی تأثیر بگذارد.

علاوه براین، ایمنی کودک متولد نشده یک نگرانی اصلی است؛ زیرا اثرات روش‌های جراحی و بی‌هوشی بر رشد جنین به‌طور‌کامل شناخته شده نیست. اکثر جراحان معتبر و سازمان‌های پزشکی به‌دلیل خطرات احتمالی و عدم‌قطعیت‌های مربوط به‌آن، از انجام جراحی‌های انتخابی مانند رینوپلاستی در دوران بارداری اجتناب می‌کنند.

منبع:

nycfacedoc.com

 اگر هنوز هم فک می‌کنید عمل زیبایی بینی در دوران بارداری خطری ندارد پس بهتر است دلایل زیر را با دقت مطالعه کنید:

1. ماده بی‌هوشی عامل تهدید سلامت مادر و جنین

انجام هرگونه جراحی برای زنان باردار ممنوع است مگر مواردی که بسیار فوری باشد. داروی بی‌هوشی می‌تواند بر روی سیستم‌عصبی نوزاد تاثیر بگذارد و حتی موجب سقط نوزاد یا نقص‌های مادرزادی شود.

2. ممنوعیت مصرف دارو برای زنان در دوران حاملگی

بعد از جراحی زیبایی بینی افراد معمولا دچار تورم، التهاب و درد می‌شوند. پزشک برای حل این مسئله دارو‌های مسکن و ضدالتهابی تجویز می‌کند که می‌تواند دوره نقاهت را کوتاه‌تر کند. زنان در دوران حاملگی اصلا نباید هیچ نوع دارویی به‌خاطر حفظ سلامت جنین مصرف کنند و فقط می‌توانند دارویی که پزشک متخصص زنان و زایمان تجویز کرده است را مصرف کنند.

جراحی بینی در دوران بارداری
عمل بینی در دوران بارداری می‌تواند برای مادر استرس زیادی ایجاد کند.

3. استرس

مادر در طول دوران حاملگی باید مراقبت سلامت جسم و روان خود باشد تا بتواند سلامت جنین را تامین کرده و زایمانی آسان را طی کند. دوران حاملگی به خودی‌خود می‌تواند برای مادر تنش ایجاد کند؛ از طرفی انجام جراحی زیبایی بینی می‌تواند عامل تشدید استرس باشد. تنها فکرکردن به انجام جراحی بینی، تغییرات پس از آن و دوره نقاهت می‌تواند در فرد اضطراب ایجاد کند. هم‌زمانی بارداری و جراحی بینی یک عامل تشدید‌کننده استرس می‌تواند باشد.

4. خطرات جراحی

انجام جراحی بینی در دوران بارداری خطراتی مثل عفونت، خون‌ریزی و لخته‌شدن خون را به‌همراه دارد. به‌همین دلیل است که پزشکان حتی جراحی‌های جزئی را در دوران بارداری انجام نمی‌دهند.

5. افزایش خطر زایمان زودرس

تحقیقات نشان‌داده است زنان بارداری که تحت جراحی با بی‌هوشی عمومی قرار می گیرند؛ دچار زایمان زود‌رس خواهند شد. زایمان زودرس می‌تواند باعث ایجاد مشکلات تنفسی و عفونی در نوزاد شود.

6. دوره نقاهتی سخت

جراحی بینی و بارداری به‌طور هم‌زمان ممکن نیست. ولی اگر فردی عمل بینی در دوران بارداری انجام دهد قطعا با دوره نقاهت سختی رودررو خواهد شد. تغییرات هورمونی در دوران بارداری می‌تواند بر روی بینی نتیجه عکس بگذارد و التهاب و تورم آن را بیشتر کند؛ از طرفی همین تغییرات هورمونی می‌تواند روند ترمیم زخم‌ها را کند کرده و یا حتی باعث عفونت شود. افزایش‌وزن دوران بارداری می‌تواند بر روی تغییرات بینی پس از جراحی نتیجه عکس بگذارد.

آیا بارداری بعد از عمل بینی خطرناک است؟

عمل بینی در دوران بارداری بسیار خطرناک است ولی نگران نباشید؛ چون می‌توانید بعد از عمل بینی اقدام به بارداری کنید. فقط کافی‌ست شرایط زیر را داشته باشید تا بتوانید اقدام به بارداری بعد از عمل بینی کنید.

  • جراح زیبایی باید روند بهبودی را تائید کند و به شما اجازه حاملگی را دهد. حتما برای اقدام به بارداری به یک متخصص زیبایی مراجعه کنید تا آمادگی‌تان را برای جراحی زیبایی بررسی کند.

دکتر سید رسول هاشمی متخصص جراحی‌های زیبایی می‌توانند آمادگی‌تان را برای انجام بارداری بعد از عمل بینی بررسی کرده و شما را از خطرات انجام عمل بینی در دوران بارداری آگاه کنند. برای استفاده از مشاوره رایگان ایشان می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

٠٩٣٥٢٨١٠٥٤٠

جراحی بینی و بارداری
برای بارداری بعد از عمل بینی با پزشک متخصص مشورت کنید.
  • از مدت زمان جراحی زیبایی بینی‌تان باید بین 6 ماه تا 1 سال گذشته باشد؛ در واقع زخم‌های بینی باید تا حد زیادی التیام پیدا کرده و ساختار آن تثبیت شده باشد.
  • مصرف داروهای دوران نقاهت باید قطع شده باشد تا بتوانید اقدام به بارداری کنید.
  • نباید علائم غیرعادی مثل خون‌ریزی یا ترشح بینی را داشته باشید.

جراحی بینی بعد از زایمان ممکن است؟

بله می‌توان 2 ماه بعد از زایمان اقدام به جراحی بینی کرد. ولی بهتر است به دو دلیل از انجام این کار منصرف شوید:

  • بعد از زایمان بدن مادر بسیار ضعیف و هورمون‌های آن بهم ریخته است. به‌همین دلیل صورت مادر ورم دارد و ممکن‌ست این موضوع بر روی جراحی بینی اثر منفی بگذارد.
  • نوزاد از شیر مادر تغذیه می‌کند؛ پس طبیعتا هر چیزی که روی بدن مادر تاثیر داشته باشد می‌تواند روی نوزاد هم تاثیر بگذارد. ماده‌ بی‌هوشی که حین جراحی به بدن مادر تزریق می‌شود و داروهایی که بعد از جراحی برای از بین‌بردن تورم و عفونت مصرف خواهد شد برای نوزاد ضرر دارد؛ پس بهتر است برای‌این‌که تغذیه و رشد نوزاد بهم نخورد و خطری سلامتی نوزاد را تهدید نکند، مادر تا پایان دوره شیردهی از انجام جراحی زیبایی بینی منصرف شود.
جراحی بینی در دوران حاملگی
عمل بینی در دوران بارداری می‌تواند سلامت مادر و جنین را به‌خطر بیندازد

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم به‌طور جامع به عمل بینی در دوران بارداری بپردازیم. اگر تصمیم به جراحی بینی در دوران بارداری دارید پس باید تمام خطرات آن را بپذیرید و نسبت به عواقب آن آگاهی داشته باشید. پزشکان از انجام عمل بینی در دوران بارداری به‌دلیل به‌خطر افتادن سلامت مادر و جنین خودداری می‌کنند و مخالف انجام این کار هستند. به‌دلیل استفاده از ماده‌ بی‌هوشی در جراحی، سلامت جنین به‌خطر می‌افتد و حتی می‌تواند باعث سقط جنین شود. به‌همین علت است که در آزمایشات قبل از عمل بینی، تست حاملگی حتما انجام می‌شود. بهتر است جراحی بینی را به بعد از زایمان و پایان دوره شیردهی موکول کنید تا هم با آمادگی کامل جسمی و روحی جراحی زیبایی بینی را انجام دهید و هم خطری سلامت دل‌بندتان را تهدید نکند.

اگر سوالی در مورد خطرات جراحی بینی در دوران بارداری داشتید می‌توانید هم‌اکنون با مشاوران ما تماس گرفته و سوالات خود را بپرسید.

٠٩٣٥٢٨١٠٥٤٠

آیا قصد انجام جراحی بینی در دوران بارداری دارید؟ آیا نسبت به خطرات این جراحی برای سلامتی خود و فرزندتان آگاهی دارید؟ آیا می‌توانید تنش‌های هم‌زمان جراحی بینی و بارداری را تحمل کنید؟ شما می‌توانید نظرات و سوالات ارزشمند خود را با ما در قسمت کامنت‌ها در میان بگذارید.

سوالات متداول

1- آیا می‌توانم اقدام به جراحی بینی در دوران حاملگی کنم؟

خیر این کار ممنوع است و عواقب خطرناکی برای سلامتی مادر و جنین دارد.

2- بهترین زمان جراحی زیبایی پس از بارداری چه موقعی است؟

با اتمام شیردهی و قوی‌ترشدن بدن مادر می‌توان اقدام به جراحی زیبایی کرد.

3- اگر عمل زیبایی بینی در دوران بارداری انجام بدهم، چه اتفاقی می‌افتد؟

باعث زایمان زودرس و مشکلات مادرزادی نوزاد می‌شود و در بدترین حالت ممکن‌ست جنین سقط شود.

برای مطالعه بیشتر

RISKS AND CONSIDERATIONS: CAN YOU GET RHINOPLASTY WHILE PREGNANT?

Understanding Pregnancy During and After Rhinoplasty

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *