جراحی سپتوپلاستی

زمان مطالعه: 7 دقیقه

انحراف بینی باعث شده است شب‌ها به آسانی سر روی بالشت نگذارید و تنفسی عمیق را تجربه نکنید؟ چنانچه این موضوع در زندگی شما بسیار آزاردهنده است پس هرچه سریع‌تر برای جراحی سپتوپلاستی از یک پزشک ماهر و باتجربه وقت بگیرید. انحراف سپتوم یا همان تیغه بینی یکی از رایج‌ترین علل‌های عمل بینی است. انحراف در ناحیه سپتوم باعث اختلالاتی مانند خرخر کردن در خواب، ناتوانی در دم و بازدم عمیق و … می‌شود. اگر قصد جراحی و اصلاح تیغه بینی‌تان را دارید، تا آخر در کنار ما بمانید و مقاله را دنبال کنید زیرا در این صفحه ما تمامی مواردی که نیاز است در رابطه با عمل سپتوپلاستی بینی را بدانید نوشته‌ایم.

جراحی سپتوپلاستی چیست؟

هدف از جراحی سپتوپلاستی از بین بردن انحرافی است که در برخی از بین‌ها وجود دارد که گاه ممکن است از ابتدا تولد این گونه باشد و گاه ممکن است دراثر حادثه‌ای انحراف به وجود آمده باشد. در این جراحی پزشک به صورت خیلی تخصصی سپتوم بینی یا همان تیغه بینی که دچار انحراف شده را به جای اصلی خود بازمی‌گرداند و گاه در این مسیر ممکن است پزشک زیبایی استخوان را بشکند و یا حتی مقداری از غضروف بینی را بردارد.

انحراف بینی یکی از عارضه‌های شایع در افراد است که در برخی اوقات نیاز به جراحی پیدا می‌کند. زمانی که افراد به دلیل داشتن انحراف بینی نمی‌توانند به راحتی سایرین تنفس کنند.

تفاوت سپتوپلاستی و سپتورینوپلاستی در چیست؟

با سپتوپلاستی در بخش بالا تقریبا آشنا شدید و معنی کلی آن را دریافتید. برخی از افرادی که دچار انحراف بینی هستند همزمان با جراحی سپتوپلاستی جراحی زیبایی بینی یا همان رینوپلاستی را نیز انجام می‌دهند تا مجدد نخواهند برای جراحی زیبایی بینی به زیر تیغ بروند و دوران نقاهت را سپری کنند. هنگامی که افراد بخواهند این دو عمل یعنی عمل جراحی اصلاحی و عمل جراحی زیبایی بینی را انجام دهند، نام این جراحی به سپتورینوپلاستی تغییر می‌کند.

عمل سپتوپلاستی
نحوه انجام عمل سپتوپلاستی چگونه است؟

جراحی سپتوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

انحراف بینی به علت وجود یک بخش اضافه در ساختمان غضروف بینی است. برای انجام این جراحی پزشک می‌تواند از هر دو روش بی‌حسی موضعی و بی‌هوشی استفاده کند که این به تصمیم پزشک و نظر شما بستگی دارد.

 بعد از این مرحله پزشک به سراغ برش زدن داخل و یا خارج بینی می‌رود تا انحراف به وجود آمده را رفع کند. بعد از اصلاح سپتوم، پزشک برش‌های ایجاد شده را بخیه می‌زند و در برخی اوقات ممکن است آتل‌های سیلیکونی را برای حفاظت از شکل جدید ایجاد شده داخل بینی قرار دهد.

جراحی سپتوپلاستی بینی از پیچیدگی خاصی برخوردار نیست و اگر بیمار، بیماری زمینه‌ای خاصی نداشته باشد می‌تواند همان روز از بیمارستان مرخص شود.

عمل سپتوپلاستی بینی
انجام عمل انحراف تیغه بینی چه مزیتی دارد؟

جدول مزایا و معایب عمل سپتوپلاستی

جراحی سپتوپلاستی دارای یک‌سری مزایا، معایب و عوارض است که همه آن‌ها را در جدول زیر برای شما نوشته‌ایم.

مزایا معایب و عوارض
بهبود تنفس انسداد بینی و خون‌ریزی
بهبود کیفیت خواب کاهش حس بویایی
افزایش اعتماد به نفس لخته شدن خون در بینی
کاهش عفونت‌های سینوسی

جراحی سپتوپلاستی چه مزایایی دارد؟

در این بخش به صورت مجرا در رابطه با هر یکی از مززیت های این جراحی صحبت ‌می‌کنیم.

1. بهبود تنفس

بیشتر افرادی که دچار انحراف بینی هستند در اختلال در زمان تنفس داردند که همین امر باعث افت و کاهش سطح اکسیژن خون این افراد می‌شود و لازم است تا همیشه سطح اکسیژن خون‌شان چک شود.

2. بهبود کیفیت خواب

هنگاهی که سپتوم بینی شکل و حالت درست خود را داشته باشد هوا در بدن بهتر رد و بدل می‌شود و دیگر افراد به دلیل خرخرکردن و انسداد یکی از سوراخ‌های بینی از خواب نمی‌پرند و می‌توانند خوابی با‌کیفیت و عمیق را تجربه کنند.

3. کاهش عفونت‌های سینوسی

با اصلاح سپتوم یا همان تیغه بینی مجاری عبور هوا باز می‌شود و ترشحات سینوسی دیگر انباشته نمی‌شوند، گرفتگی بینی و سردرد‌های پر فشار اتفاق نمی‌افتد.

سپتوپلاستی چیست
تفاوت تیغه بینی سالم و تیغه بینی انحرافی

جراحی سپتوپلاستی چه عوارض و معایبی دارد؟

عوارض و معایب جراحی سپتوپلاستی به پزشکی که برای انجام عمل انتخاب می‌کنید دارد. تخصص، تجربه و مهارت پزشک در رابطه با عوارض این عمل حرفه اول را می‌زند. اگر پزشکی با تجربه و ماهر را انتخاب کنید عوارضی مانند کاهش حس بویایی، لخته شدن خون در بینی و انسداد بینی رخ نخواهد داد.

مراقبت‌های قبل از جراحی سپتوپلاستی چیست؟

اگر می‌خواهید یک یک تجربه خوب و سیرین از عمل سپتوپلاستی داشته باشید بهتر است حتما به مراقبت‌های لازم قبل از آن توجه و دقت کنید. برخی از مهمترین مراقبت‌های قبل از این عمل عبارتند از:

 1. اجتناب و پرهیز از مصرف داروهایی مانند انعقاد خون، مسکن‌های غیر از استروئیدی
 2. اجتناب و پرهیز از مصرف الکل و استعمال هر گونه دخانیات تا دو هفته قبل از عمل
نحوه انجام عمل سپتوپلاستی
انحراف سپتوم ممکن است باعث انسداد بینی شود.

مراقبت‌های بعد از جراحی سپتوپلاستی چیست؟

اگر می‌خواهید عمل سپتوپلاستی ماندگار و خوبی را تجربه کنید و درد کمتری را در دوران نقاهت داشته باشید بهتر است حتما از مراقبت هایی که در بخش زیر نوشته شده است پیروی کنید.

 1. از لباس‌های یقه بسته استفاده نکنید زیرا در زمان تعویض لباس ممکن است به بینی آسیب وارد شود.
 2. از مواد و خوراکی‌هایی برای خوردن استفاده کنید که نرم باشند زیرا خوردن خوراکی‌های سفت و محکم ممکن است باعث آسیب‌دیدگی بینی شود.
 3. حداقل تا دو ماه از رفتن به مکان‌هایی مانند استخر و سونا اجتناب کنید زیرا حضور در این مکان‌ها ممکن است برای زخم‌های بینی شما مفید نباشد.
 4. حدالمقدور از انجام فعالیت‌های سنگین و ورزش دوری کنید زیرا انجام چنین فعالیت‌های باعث کاهش روند بهبود می‌شود.

دوره نقاهت جراحی سپتوپلاستی چقدر است؟

چنانچه فرد بیمار بیماری خاصی نداشته باشد کل فرآیند این جراحی چیزی بین 2 تا 4 ساعت طول می‌کشد و بعد از عمل نیز بیمار به اتاق ریکاوری می‌رود. در اغلب بیماران دیده شده است که بعد از سپری کردن چندین ساعت از عمل می‌توانند از بیمارستان مرخص شده و به منزلشان بازگردند.

جراحی سپتوپلاستی
قبل و بعد از انجام عمل سپتوپلاستی بینی

جراحی سپتوپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

سپتوپلاستی مانند عمل‌های زیبایی بینی محدودیت سنی خاصی ندارد زیرا در این موضوع فرد برای رفع یک بیماری و مشکل قصد جراحی دارد. به دلیل اینکه انحراف بینی باعث ایجاد اختلال در تنفس می‌شود افراد در هر سنی می‌توانند برای عمل سپتوپلاستی اقدام کنند.

هزینه عمل سپتوپلاستی بینی چقدر است؟

هزینه انجام جراحی سپتوپلاستی بینی به عوامل متعددی مانند دستمز جراح، نوع کلینیک ( دولتی و یا خصوصی) تجهیزات مورد استفاده، عکس برداری و آزمایشات، نوع و مقدار انحراف بینی و شهری که قرار است در آن جراحی انجام شود، بستگی دارد. برای اطلاع بیشتر و دقیق‌تر در رابطه با هزینه این جراحی و همچنین دریافت مشاوره رایگان در زمینه عمل‌های زیبایی بینی می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

٠٩٣٥٢٨١٠٥٤٠

عمل سپتوپلاستی
ویژگی‌های یک جراح خوب برای جراحی انحراف بینی

یک جراح سپتوپلاستی باید چه ویژگی‌های داشته باشد؟

انتخاب کردن یک جراح و پزشک که تخصص لازم را در زمینه عمل‌های زیبایی داشته باشد تا حد قابل توجهی در خوب بودن و یا نبودن عمل شما تاثیر می‌گذارد. بهتر است سعی کنید پزشکی با شرایط زیر را برای جراحی سپتوپلاستی خود انتخاب کنید.

 • مدرک تحصیلی خود را از یک دانشگاه معتبر و قابل اعتماد دریافت کرده باشد.
 • عمل‌های سپتوپلاستی زیاد و موفقی را در کارنامه خود داشته باشد.
 • در جوامع پزشکی شهرت خوبی را کسب کرده باشد.
 • دانش و علم‌ به‌روزی داشته باشد تا بتواند با ابزارها و تکنولوژی‌های جدید کار کند.
 • صبور باشد و به تمام صحبت‌ها و خواسته‌های بیمار با دقت گوش کند.

دکتر یکی از بهترین پزشکان در زمینه انجام سپتوپلاستی است که شما می‌توانید به ایشان اعتماد کنید. برای اینکه از نمونه‌کارهای دکتر هاشمی مطلع شوید، می‌توانید به مطب ایشان مراجعه کنید و چهره بیماران قبلی ایشان را در مطب مشاهده کنید؛ البته یک راه دیگر نیز برای بررسی نمونه‌کارهای این جراح وجود دارد و آن هم مراجعه به صفحه اینستاگرامی ایشان است. به ‌عنوان ‌مثال اگر می‌خواهید جراحی‌تان را نزد دکتر هاشمی انجام دهید، می‌توانید با مراجعه به صفحه اینستاگرامی ایشان به آدرس drhashemi_surgeon تمامی نمونه‌کارهای قبلی دکتر را ببینید و بازخورد واقعی بیماران و زیباجویان را بررسی کنید.

عمل سپتوپلاستی بینی
نحوه انجام عمل سپتوپلاستی

سخن پایانی

سپتوپلاستی یکی از کاربردی‌ترین عمل‌ها در بین عمل‌های بینی است زیرا این عمل باعث می‌شود تا افرادی که دچار انحراف بینی هستند و همین موضوع باعث بروز اختلالاتی مانند کاهش سطح تنفس و اکسیژن خون است، بهبود پیدا کند و دیگر این افراد در هنگام خواب خرخر نکنند و خوابی عمیق داشته باشند. سپتوپلاستی عمل حساسی به شمار می‌آید و باید نزد یک پزشک متخصص و با تجربه انجام شود تا نتیجه بسیار خوبی داشته باشد.

یکی از بهترین پزشکان در زمینه عمل سپتوپلاستی بینی دکتر رسول هاشمی است که سال‌ها در این زمینه مشغول به فعالیت است. برای دریافت مشاوره و یا دریافت نوبت از ایشان می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید. و از طریق اپلیکیشن اینستاگرام صفحه ایشان را دنبال کنید.

اگر هنوز در رابطه با این عمل سوالی برای شما باقی مانده است و یا حتی اگر در رابطه با این جراحی نظری دارید، ما در بخش کامنت‌ها مشتاقانه منتظر نظرات شما هستیم.

تلفن: ٠٩٣٥٢٨١٠٥٤٠

اینستاگرام : drhashemi_surgeon

سوالات متداول

1. تفاوت سپتوپلاستی و سپتورینوپلاستی در چیست؟

 افرادی که دچار انحراف بینی هستند همزمان با جراحی سپتوپلاستی جراحی زیبایی بینی یا همان رینوپلاستی را نیز انجام می‌دهند تا مجدد نخواهند برای جراحی زیبایی بینی به زیر تیغ بروند و دوران نقاهت را سپری کنند.

2. دوره نقاهت در بیمارستان عمل جراحی سپتوپلاستی چقدر است؟

در این جراحی نیازی به سپری کردن مدت زمان طولانی نیست و بعد از اتمام عمل و پشت‌سر گذاشتن اتاق ریکاوری، شما می‌توانید به منزلتان بازگردید.

3. عمل انحراف بینی در چه سنی قابل انجام است؟

این جراحی مانند عمل زیبایی بینی محدوده سنی خاصی ندارد ولی حتما باید با یک پزشک ماهر و متخصص برای تعیین زمان انجام عمل صحبت کرد.

مطالب مرتبط

Septoplasty

What is septoplasty?

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *