برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی

زمان مطالعه: 7 دقیقه

آیا شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که آرزوی داشتن شکمی صاف و خوش حالت را در سر دارند؟ عمل ابدومینوپلاستی یا همان تامی تاک به عنوان یک راه حل معجزه آسا برای شما به حساب می‌آید، اما آیا این صافی و زیبایی تا ابد ماندگار خواهد بود؟

در این مقاله، ما به بررسی معضل بازگشت چربی و شل شدن پوست بعد از ابدومینوپلاستی می‌پردازیم و با هم می‌بینیم که چگونه می‌توان با آگاهی و مراقبت، از برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی جلوگیری کرد.

فرقی نمی‌کند اگر به تازگی عمل تامی تاک را انجام داده‌اید و یا در حال برنامه‌ریزی برای انجام آن هستید، این مقاله نکات ارزشمندی را برای جلوگیری از بازگشت چربی و شل شدن پوست در اختیارتان قرار خواهد می‌دهد.

برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی چه دلایلی دارد؟

برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی یکی از دغدغه‌های فکری برخی بیماران است. شکم حتی بعد از ابدومینوپلاستی نیز امکان برگشت دارد زیرا تغییراتی که در طول زندگی شما رخ می‌دهد باعث این موضوع می‌شود. برخی از دلایلی که باعث برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی می‌شود عبارتند از:

1. سبک زندگی

شایع‌ترین عامل افزایش وزن ناخواسته و بازگشت شکم بعد از ابدو، انتخاب‌های ناسالم در سبک زندگی است. مصرف غذاهای پر کالری در حالی که زندگی کم تحرکی دارید، می‌تواند به سرعت باعث افزایش وزن و در نتیجه شل شدن عضلات شکم شما شود. اگر می‌خواهید اندام لاغر و متناسب بعد از عمل را حفظ کنید، جایگزینی برای رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم وجود ندارد و شما همیشه باید از رژیم غذای‌تان پیروی کنید.

2. تغییرات هورمونی

سطوح هورمونی شما در طول زندگی‌تان، از دوران بلوغ، در نوسان است. هورمون‌ها، حتی می‌توانند بسته به رژیم غذایی، ژنتیک یا سن شما نیز تغییر کنند. اگر هورمون‌های شما نامتعادل و در نوسان باشند، بدن شما ممکن است با سرعت زیادی وزن اضافه کند و چربی شکم برگردد. اگر ورزش و تغذیه سالم برای رفع مشکل کافی نیست، با یک پزشک متخصص صحبت کنید تا ببینید آیا می‌توانید برای مشکلات هورمونی آزمایش شوید و آن را برطرف کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان از پزشکی متخصص و با تجربه، با شماره زیر تماس بگیرید.

٠٩٣٥٢٨١٠٥٤٠

برگشت شکم بعد از عمل ابدو
برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی به دلیل استرس

3. استرس و اضطراب

استرس، علت بیشتر دردها و مشکلات انسان. استرس و اضطراب تقریبا به تمام نواحی‌های بدن و سیستم عصبی شما فشار وارد می‌کند. داشتن استری اغلب باعث می‌شود افراد بیشتر غذا بخورند و کمتر بخوابند؛ دو عاملی که در افزایش وزن نقش مهمی دارند. استرس می‌تواند تشدیدکننده مورد بالا یعنی مشکلات هورمونی نیز شود. اگر دوران سختی را پشت سر می‌گذارید، فعالیت‌هایی مانند ورزش یا نوشتن خاطرات و … را امتحان کنید تا به بدن خود برای بازگشت به تعادل و رهایی از استرس کمک کنید.

4. بالا رفتن سن

با افزایش سن، بدن به طور طبیعی دچار یک‌سری تغییراتی می‌شود که نمی‌توان جلو آن را گرفت؛ تغییراتی مانند چروک و شل شدن پوست، سفیدی مو، پوکی استخوان، چاقی و اضافه وزن. در نتیجه حتی بعد از جراحی ابدومینوپلاستی نیز با بالا رفتن سن ممکن است بزرگی شکم رخ دهد.

5. بارداری

بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی بهتر است که صورت نگیرد زیرا پزشکان به زنان توصیه می‌کنند که اگر قصد بارداری دارند این جراحی را به زمان بعد از زایمان موکول کنند. علت این توصیه پزشکان این است که بارداری باعث ایجاد یک‌سری تغییرات در بدن زنان می‌شود که یکی از آن‌ها نیز بزرگ‌شدن، افتادگی و شل شدن پوست ناحیه شکم است.

برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی
برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی به خاطر بارداری

6. ژنتیک

پوست بعضی از اشخاص ممکن است به علت‌های ژنتیکی دچار افتادگی و شلی شود که در این صورت حتی بعد از جراحی ابدومینوپلاستی نیز این اتفاق می‌افتد و با این جراحی نمی‌توان جلو رخ دادن آن را گرفت.

7. خطا در جراحی

در برخی اوقات بازگشت شکم ممکن است به علت خطا در جراحی رخ دهد. منظور از خطا در جراحی این است که پوست و چربی اضافه به صورت کامل حذف نشده باشد که این اتفاق باعث افتادگی و یا بیرون‌زدگی شکم می‌شود.

IF YOU GAIN WEIGHT AFTER YOUR TUMMY TUCK

Sometimes weight gain happens. If you gain a significant amount of weight or become pregnant after your surgery, it can affect the tummy tuck you’ve received. The skin on your abdomen will stretch out, and the muscles that lie underneath can become separated again.

اگر بعد از عمل تامی تاک (Tummy Tuck) وزن اضافه کنید:

گاهی اوقات افزایش وزن رخ می‌دهد. اگر بعد از عمل جراحی، وزن قابل توجهی اضافه کنید یا باردار شوید، این می‌تواند بر نتیجه‌ی تامی تاک شما تأثیر بگذارد. پوست شکم شما کشیده می‌شود و ماهیچه‌های زیر آن ممکن است دوباره از هم جدا شوند.

منبع:

https://www.richmondplasticsurgeons.com/

8. انجام فعالیت‌های اشتباه

عدم رعایت توصیه‌های پزشک بعد از عمل، انجام فعالیت‌های سنگین و سخت و همچنین شروع زودهنگام فعالیت‌های ورزشی نادرست می‌توانند تأثیر مستقیم و بسزایی بر روند برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی داشته باشند.

9. عدم رعایت استفاده از سیگار

استفاده و استعمال مشروبات الکلی و دخانیات، زودتر از مدتی که پزشک تعیین کرده است نیز می‌تواند یکی از دلایل برگشت شکم باشد.

برگشت شکم بعد از عمل ابدو
برگشت شکم بعد از عمل ابدو

با وجود تمام دلایلی که در بالا گفته شد، اگر شما در زمان انتخاب پزشک جراح دقت لازم را داشته باشید و پزشکی را انتخاب کنید که در کار خودش بسیار حرفه‌ای و با تجربه است، احتمال برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی کاهش پیدا می‌کند.

برای دریافت مشاوره رایگان از پزشکی متخصص و ماهر در زمینه جراحی ابدومینوپلاستی، با شماره زیر تماس بگیرید.

٠٩٣٥٢٨١٠٥٤٠

برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی
راهکار جلوگیری از برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی

چگونه باید از برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی باید به نکاتی که پزشک می‌گوید دقت کنید و آن‌ها را به صورت کامل و دقیق انجام دهید. در این قمست برخی از روش‌های پیشگیری از برگشت شکم بعد از عمل ابدو را به شما توضیح می‌دهیم.

1. دوری از نشستن طولانی مدت

یکی از مواردی که از بازگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی جلوگیری می‌کند، پرهیز از نشستن طولانی مدت است. برای اینکه نتیجه عمل بهتر و مطلوب‌تر باشد بهتر است که یک هفته اول بعد از عمل را بیشتر به حالت خوابیده‌ باشید و فقط برای کارهای ضروری مانند خوردن غذا و موارد دیگر بنشینید.

2. استفاده از گن‌های مخصوص

بعد از عمل، با توجه به دستور و توصیه پزشک باید از گن‌های مخصوص بعد از عمل ابدو استفاده کنید. سایز گن‌ را حتما با توجه به سایز بدن‌تان انتخاب کنید، تا گن نه خیلی تنگ باشد که به جای برش‌های ایجاد شده فشار شدی وارد کند و نه خیلی گشاد باشد که شکم در آن رها بشود. گن‌های مخصوص به دلیل فشار ملایمی و کمی که بر روی شکم ایجاد می‌کنند، موجب جلوگیری از ورم می‌شوند.

برگشت شکم بعد از عمل ابدو
رعایت رژیم غذایی باعث جلوگیری از برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی می‌شود

3. رعایت رژیم غذایی

بعد از عمل جراحی، یک رژیم غذایی غنی شده با پروتئین و سبزیجات تازه می‌تواند باعث ترمیم ماهیچه‌های آسیب دیده بدن شود. در رژیم غذایی بعد از ابدو بهتر است تا جایی که ممکن است از میوه و سبزیجاتی استفاده شود که دارای سدیم نباشند؛ به هیچ عنوان نباید غذاهای شور استفاده کرد و مصرف نمک را باید به حداقل رساند.

4. تقویت عضلات شکم

هرچه عضلات شکم قوی‌تر باشند احتمال افتادگی و ببیرون‌زدگی شکم نیز کاهش میابد. برای اینکه عضلات شکم خود را تقویت کنید می‌توانید به سراغ ورزش کردن بروید؛ البته باید توجه کنید که ورزش کردن را نباید بعد از جراحی شروع کنید. بهتر است ورزش کردن را بعد از مدت زمانی که پزشک تعیین کرده است شروع کیند تا دچار عوارض و مشکلات خاصی نشوید.

5. پرهیز از بارداری

همانطور که در بخش‌های بالاتر نیز به این موضوع اشاره کردیم، اگر قصد بارداری دارید جراحی را به بعد از زایمان و تولد فرزند موکول کنید، زیرا بارداری باعث ایجاد تغییراتی در بدن می‌شود که نمی‌توان از آن‌ها جلوگیری کرد و به طور ناخواسته پوست و عضلات شکم مجدد بعد از عمل شل و افتاده می‌شود.

برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی
برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی

کلام آخر

برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی نیز ممکن است رخ دهد. شکم به علت وجود دلایل زیادی مانند سبک و روش زندگی افراد، عدم تحرک بدنی و ورزش کردن، بارداری، تغییرات هورمونی، همه و همه ممکن است حتی بعد از عمل نیز مجدد شل و بیرون زده شود.

ولی برای جلوگیری از این موضوع یک سری اقدامات مانند ورزش کردن، پرهیز از نشستن طولانی و … وجود دارد که یکی از مهمترین آن‌ها انتخاب یک پزشک خبره و متخصص است. اگر برای انجام این جراحی به دنبال یک پزشک متخصص می‌گردید که سال‌ها در زمینه این نوع جراحی‌ها تجربه داشته باشد، توصیه و پیشنهاد ما به شما، دکتر رسول هاشمی است. برای دریافت نوبت و اطلاع از شرایط می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

٠٩٣٥٢٨١٠٥٤٠

سوالات متداول

1. در صورت برگشت شکم بعد از عمل ابدو نیاز به جراحی مجدد است؟

افزایش وزن قابل توجه می‌تواند اثرات عمل جراحی شکم را از بین ببرد. اگر این اتفاق رخ دهد، مشورت با یک جراح در مورد جراحی مجدد ضروری باشد.

2. چگونه از بازگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی می‌توان جلوگیری کرد؟

حفظ وزن سالم از طریق رژیم غذایی و ورزش بسیار در این موضوع مهم است. رژیم غذایی و ورزش به جلوگیری از جدا شدن ماهیچه‌ها و کشش پوست کمک می ‌کند.

3. آیا رژیم خاصی برای جلوگیری از برگشت شکم بعد از عمل ابدو وجود دارد؟

 رژیم‌های غذایی متعددی برای این کار وجود دارد. این گونه رژیم‌ها اغلب بر اساس کنترل انرژی و تنظیم میزان مصرف کالری‌ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن طراحی می‌شوند. دقت کنید که حتما لازم است قبل از استفاده از هرگونه رژیم غذایی باید با متخصص تغذیه و پزشک خود مشورت کنید.

برای مطالعه بیشتر

Answers to common tummy tuck questions

Will Fat Return After Tummy Tuck Surgery?

Weight Gain After a Tummy Tuck: What You Should Know

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *