مینی ابدومینوپلاستی

زمان مطالعه: 9 دقیقه

اگر شما هم از آن دسته از افراد هستیدکه توده‌ای از چربی دارید و زیر شکم‌تان دچار افتادگی پوست شده‌اید پس حتما به‌دنبال یک روش با تغییرات مناسب و دائمی هستید. روشی که شما را بین 2 تا 4 سایز لاغر کند و بتواند شکمی زیبا بهتان هدیه دهد. تنها روشی که‌ می‌تواند همه این مشکلات را حل کند جراحی مینی ابدومینوپلاستی است. البته قبل از این که سریع تصمیم بگیرید بهتر است این شیوه را به‌خوبی بشناسید و ببینید که اصلا مناسب انجام این جراحی هستید یا خیر. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا با خواندن اطلاعاتی جامع و دقیق بتوانید تصمیم آگاهانه‌ای بگیرید.

عمل مینی ابدو چیست؟

فهرست مطالب

مینی ابدومینوپلاستی یک جراحی زیبایی‌ست که به منظور صاف‌کردن شکم و ازبین‌بردن چربی و پوست افتاده در زیر شکم انجام می‌شود. در این عمل، پزشک پوست اضافه و چربی‌هایی که در زیر شکم وجود دارند را برمی‌دارد؛ این کار باعث تغییر شکل شکم و زیبایی آن می‌شود. این جراحی حتی می‌تواند برخی از ترک‌های پوستی را از بین ببرد. البته هدف این جراحی ازبین‌بردن چربی‌های اضافی در پایین شکم است و اگر قصد کاهش وزن زیاد یا لاغری شدید را دارید این شیوه مناسب‌تان نیست و بهتر است از سبک‌های دیگر جراحی استفاده کنید. اگر پوست‌تان شل شده و چربی زیر شکم‌‌تان دارید جراحی مینی تامی‌تاک یا مینی ابدو پیشنهاد می‌شود.

جراحي ميني ابدومينوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

در ابتدا جراح بیمار را بی‌هوش کرده و شکم را با مواد ضدعفونی استریل می‌کند. سپس با دقت برش‌هایی را از زیر ناف تا ناحیه تناسلی ایجاد می‌کند که بتواند به بافت شکم دسترسی داشته باشد. پزشک با لیپوساکشن، چربی‌های اضافی را از شکم برمی‌دارد. برای سفت‌شدن عضلات زیر شکم و صاف‌شدن آن‌ها، پزشک بخیه‌های سفت و محکمی در آن ناحیه می‌زند. در نهایت پوست اضافه‌ای که زیر شکم ایجاد شده‌است را برش داده و حذف می‌کند. برای تخلیه خون و مایعات اضافه جراح لوله‌هایی در شکم کار می‌گذارد و در نهایت محل زخم را با بخیه و بانداژ می‌بندد. در مینی‌ابدو برش‌های کوچکی ایجاد می‌شود پس جای زخم کمتری بر روی پوست به‌جا می‌گذارد و سریع‌تر ترمیم می‌شود.

این نکته را به‌یاد داشته باشید که در مینی تامی‌تاک عضلات شکم تغییر پیدا نمی‌کنند؛ فقط چربی‌های اضافی زیر شکم حذف می‌شود. در نهایت به‌دلیل سفتی بخیه‌ها و برداشتن چربی، چروک‌های روی پوست شکم از بین می‌رود.

جراحی مینی ابدومینوپلاستی نیاز به‌دقت و مهارت فراوانی دارد. اگر قصد انجام آن را دارید بهتر است به جراحی مراجعه کنید که دارای مهارت بالا و نمونه‌کارهای خوبی باشد. یک جراح خوب در تمام طول درمان کنار بیمارش است و به او در تمامی مراحل مشاوره می‌دهد.

دکتر سید رسول هاشمی متخصص جراحی‌های زیبایی با سال‌ها تجربه در انجام انواع عمل‌های لاغری می‌توانند به شما در این مسیر کمک کرده و مشاوره رایگان دهند. هم‌اکنون تماس بگیرید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

٠٩٣٥٢٨١٠٥٤٠

عمل مینی ابدو چیست
قبل و بعد مینی ابدومینوپلاستی و تاثیر آن بر روی عضلات شکم

تفاوت مینی ابدومینوپلاستی با ابدومینوپلاستی چیست؟

جراحي ميني ابدومينوپلاستی و ابدومينوپلاستی کامل با هم تفاوت‌های زیادی دارند. بهتر است قبل از انجام این جراحی تفاوت‌های آن‌ها را بدانید تا بهترین گزینه را انتخاب کنید.

1- نوع برش

از مهم‌ترین تفاوت‌های این دو تکنیک شیوه بریدن شکم است. در جراحی ابدومينوپلاستی کامل، جراح یک برش افقی در زیر شکم تا ناحیه رویش خط‌مو ناحیه شرمگاهی ایجاد می‌کند. این برش بخش زیادی از شکم را دربر می‌گیرد در حالی که در جراحی مینی ابدو پلاستی شکم برش‌های عرضی کوچکی بین ناف و ناحیه شرمگاهی ایجاد می‌شود.

2- نوع بی‌هوشی

در مینی‌ابدو از بی‌هوشی عمومی استفاده می‌شود؛ در صورتی که در ابدومینوپلاستی کامل جراح بیمار را به‌طور کامل بی‌هوش می‌کند.

3- تغییرات پس از جراحی

در ابدومینوپلاستی کامل جراح حجم بیشتری از چربی را حذف کرده و پوست بیشتری از شکم را صاف می‌کند؛ حتی بعضی اوقات ممکن‌ست شکل ناف را هم تغییر بدهد. در مینی ابدومینوپلاستی چربی‌های زیر شکم برداشته شده در نتیجه پوست همان ناحیه صاف می‌شود.

4- دوره نقاهت

با توجه به نوع برش این دو جراحی و تغییرات آن‌ها، طبیعتا کسانی که مینی ابدومینوپلاستی انجام داده‌اند سریع‌تر درمان شده، پس از جراحی به‌خانه می‌روند و زخم‌های‌شان سریع‌تر ترمیم می‌شود. افرادی که ابدومینوپلاستی کامل انجام داده‌اند به مدت زمان بیشتری برای درمان نیاز داشته و حتی ممکن‌ست چند روز در بیمارستان بستری شوند.

جراحي ميني ابدومينوپلاستی
در جراحی مینی ابدومینوپلاستی دروه نقاهت کوتاهی وجود دارد.

If you’re looking to flatten your entire stomach from the rib cage down, a full tummy tuck is likely the better option.

اگر به دنبال صاف‌کردن کل شکم خود از قفسه سینه به پایین هستید، احتمالاً تامی‌تاک کامل شکم گزینه بهتری باشد.

منبع:

healthline.com

جدول مزایا و معایب جراحي ميني ابدومينوپلاستی

در جدول زیر سعی‌ کرده‌ایم نگاه کلی به مزایا و معایب این شیوه داشته باشیم.

مزایا معایب
ازبین‌بردن پوست اضافه شکم تجمع مایعات اضافه در زیر پوست
برداشتن توده اضافه چربی آسیب به بافت چربی
تقویت و زیباسازی عضلات شکم لختگی خون
کمک به باریک‌شدن کمر عفونت
بهبودی سریع التهاب و تورم
دائمی‌بودن کبودی و درد
لاغرترشدن بیمار  

جراحی مینی ابدو پلاستی شکم چه مزایا و معایبی دارد؟

اگر تصمیم به انجام این جراحی دارید بهتر است قبل از جراحی کامل در مورد مزایا و معایب آن بدانید تا تصمیم‌‌گیری عاقلانه‌ای داشته باشید. لطفا موارد زیر را با دقت مطالعه کنید تا دید بهتری نسبت به این جراحی داشته باشید.

مزایای مینی ابدومینوپلاستی

بهتر است تنها بر دانستن این مزایا تکیه نکنید و از پزشک خود مشاوره تخصصی بخواهید تا مطمئن شوید این جراحی مناسب شما هست یا خیر.

 • این جراحی می‌تواند پوست اضافه شکم را از بین برده و شکمی صاف و سفت بهتان هدیه دهد.
 • توده اضافه چربی که در زیر شکم وجود دارد برداشته می‌شود؛ در نتیجه بیمار لاغرتر خواهد شد.
 • در این جراحی تغییراتی در عضلات شکم ایجاد نمی‌شود ولی به‌دلیل برداشتن توده چربی و کشیدن پوست، عضلات به سرجای قبلی خود برگشته و تقویت می‌شوند.
 • از نتایج صاف‌شدن شکم می‌توان باریک‌ترشدن کمر را نام برد. پس کسانی که این جراحی را انجام می‌دهند انتظار باریک‌ترشدن کمرشان را هم داشته باشند.
 • به‌دلیل زخم‌های کوچک مینی ابدومینوپلاستی بهبودی سریع‌تری برای بیمار اتفاق می‌افتد.
 • این روش دائمی‌ست و می‌تواند تا مدت‌ها اثرات خود را حفظ کند فقط باید وزن‌تان را ثابت نگه دارید.
جراحی مینی ابدو پلاستی شکم
مزایای مینی ابدومینوپلاستی که باید بدانید!

معایب مینی ابدومینوپلاستی

هر جراحی خطرات و عوارضی دارد ولی مهم این است که بدانید چگونه از این عوارض پیش‌گیری کرده تا بتوانید دوران نقاهت خوبی را طی کنید.

 • ممکن‌ست مایعات اضافی که توسط لوله‌ها خارج می‌شوند در زیر پوست تجمع کرده و باعث عفونت شوند.
 • در این عمل ممکن‌ست به بافت چربی آسیب وارد شود یا آن را به‌طور کامل از بین ببرد.
 • یکی از عوارض شایع این نوع جراحی‌ها لختگی‌خون در ناحیه زخم است.
 • عفونت یکی دیگر از خطرات است که معمولا پزشک با تجویز آنتی‌بیوتیک از به‌وجودآمدن آن جلوگیری می‌کند.
 • تورم، درد و کبودی در این جراحی زیاد است و نیاز به صبر دارد تا از بین برود.

چه کسانی کاندیدای مناسب مینی ابدومینوپلاستی هستند؟

اگر فکر می‌کنید با انجام این جراحی به تغییرات دلخواه خود می‌رسید و شرایط انجام آن را دارید پس شکی برای انجام آن نداشته باشید. البته شما نمی‌توانید به این سوال که آیا مناسب برای مینی ابدومینوپلاستی هستید یا خیر پاسخ دهید؛ بلکه پزشک باید تشخیص بدهد که آیا می‌توانید این جراحی را انجام دهید یا نه؟ بهتر است با متخصصی مشورت کنید که به‌طور کامل و با حوصله بتواند به بیمار مشاوره بدهد.

دکتر سید رسول هاشمی متخصص جراحی‌های زیبایی می‌توانند در این مسیر کنارتان باشند و بهتان کمک کنند. هم‌اکنون تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان ایشان استفاده کنید.

٠٩٣٥٢٨١٠٥٤٠

اگر شرایط زیر داشته باشید مناسب برای این جراحی هستید.

 • اندازه توده چربی که در شکم وجود دارد زیاد بزگ نیست و متوسط است.
 • پوست شکم هنوز حالت کشسانی خود را حفظ کرده باشد.
 • پوست اضافه زیر شکم در پایین ناف بوده و میزان آن زیاد نباشد.
 • عضلات شکم خیلی شل نشده باشند.
 • ترک‌های پوستی روی شکم وجود داشته باشند.
 • کسانی که کاهش وزن شدید یا جراحی‌های لاغری داشته‌اند و می‌خواهند پوست اضافی به‌وجودآمده حذف شود.
مینی ابدومینوپلاستی
مینی تامی‌تاک تنها زمانی قابل انجام است که میزان افتادگی پوست محدود باشد.

The mini abdominoplasty can be performed only when the amount of drooping skin is limited. When you have lost weight in a short period of time, or after pregnancy, we more often see a small “flap” of excess skin under the navel in women. The lower part of the abdominal skin stretches out and this causes sagging skin. If there are any stretch marks, if possible, we remove them as much as possible.

مینی ابدومینوپلاستی تنها زمانی قابل انجام است که میزان افتادگی پوست محدود باشد. هنگامی که در مدت زمان کوتاهی یا پس از بارداری وزن کم کرده‌اید، بیشتر اوقات شاهد یک “فلپ” کوچک از پوست اضافی زیر ناف در زنان هستیم. قسمت پایینی پوست شکم کشیده می‌شود و این باعث افتادگی پوست می شود. در صورت وجود ترک‌های پوستی، در صورت امکان آن‌ها را حذف می‌کنیم.

منبع:

mooi-kliniek.nl

مراقبت‌های بعد از جراحي ميني ابدومينوپلاستی چیست؟

پس از انجام جراحی، پزشک قطعا دستورالعمل‌هایی را برای گذراندن دوره نقاهت می‌دهد. این دستورالعمل‌ها را رعایت کنید تا نتایج پس از عمل به‌طور کامل برای‌تان آشکار شود.

 • لوله‌هایی برای خارج‌کردن مایعات اضافه در شکم قرار داده می‌شود؛ آن‌ها را در روز چند بار خالی کنید.
 • حداقل تا 6 هفته پس از جراحی از مصرف الکل و دخانیات پرهیز کنید.
 • با توجه به تجویز پزشک، گن شکمی بپوشید.
 • در طول دوره نقاهت از مصرف فست‌و‌فود و غذاهای سنگین پرهیز کنید.
 • از انجام ورزش‌ها یا فعالیت‌های سنگین تا 6 هفته پس از جراحی پرهیز کنید.
 • قرص‌های مسکن و آنتی‌بیوتیکی که پزشک تجویز کرده‌ است را سر ساعت مصرف کنید.
 • حتما یک همراه پس اتمام جراحی داشته باشید که شما را به خانه ببرد و از او بخواهید تا 24 ساعت کنارتان باشد.

ویژگی‌های یک جراح خوب برای انجام عمل مینی ابدو چیست؟

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید قبل از جراحی در نظر بگیرید، انتخاب یک جراح مناسب است. در واقع جراح می‌تواند مسیر جراحی و تغییرات شما را تعیین کند. بهتر است در انتخاب جراح حساسیت زیادی به‌خرج دهید. به‌طورکلی یک جراح خوب باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

1- تخصص و مدرک معتبر

جراح باید از تخصص لازم برخوردار بوده و بهتر است دارای بورد تخصصی جراحی زیبایی باشد.

2- سابقه

جراحی که انتخاب می‌کنید باید از سابقه خوبی در انجام مینی ابدومینوپلاستی و سایر جراحی‌های زیبایی برخوردار باشد.

3- نمونه‌کار

بهتر است قبل از انجام جراحی نمونه‌کارهای پزشک‌تان را بررسی کنید و ببینید بیماران قبلی چه تغییراتی قبل و بعد از عمل داشته‌اند.

4- پاسخ‌گو بودن

پزشکی که انتخاب می‌کنید باید بتواند مشاوره‌ای کامل و اصولی بدهد و مسیر جراحی و تغییرات پس آن را برای‌تان روشن سازد و نسبت به نگرانی‌های بیمار دلسوز باشد.

5- در نظرگرفتن شرایط جسمی بیمار

پزشک باید به‌طور کامل شرایط جسمی بیمار را بررسی کند تا بتواند متناسب با شرایط، روشی مناسب را برای جراحی انتخاب کند.

ویژگی‌های یک مرکز درمانی خوب برای انجام جراحی مینی ابدومینوپلاستی چیست؟

انتخاب یک مرکز درمانی خوب برای انجام جراحی مینی ابدومینوپلاستی به اندازه انتخاب پزشک اهمیت دارد. نکات زیر را با دقت بخوانید تا بتوانید محلی خوب برای جراحی را انتخاب کنید.

 • بهتر است مرکز جراحی که انتخاب می‌کنید در شهر محل زندگی‌تان باشد که برای رفت‌وآمد به مشکل برنخورید.
 • یک مرکز درمانی معتبر باید از مجوزها و استانداردهای لازم برخوردار بوده و نسبت به انجام پروتکل‌های بهداشتی متعهد باشد.
 • کادر بیمارستان یا مرکز درمانی که در آن بستری می‌شوید باید متخصص، مهربان و مجرب باشند.
 • یک مرکز درمانی مطمئن باید از سابقه خوبی برخوردار باشد و بیماران قبلی که در آن بستری بوده‌اند نسبت به آن‌ مکان رضایت کامل داشته باشند.
 • به‌روزبودن تجهیزات یکی دیگر از ویژگی‌های یک مرکز جراحی خوب است.
عمل مینی ابدو چیست
برای زیبا‌تر شدن عضلات شکم، مراقبت‌های پس از جراحی را به‌درستی انجام دهید.

کلام پایانی

اگر در پایین شکم‌تان پوست اضافه دارید یا در ناحیه تحتانی شکم‌تان توده‌ای از چربی حس می‌کنید، یکی از بهترین گزینه‌ها برای خلاص‌شدن از این مشکلات انجام جراحی مینی ابدومینوپلاستی است. این جراحی با هدف حذف توده چربی و صاف‌کردن شکم انجام می‌شود و می‌تواند باعث تقویت و بهبود شکل عضلات شکم شود. البته این نکته را فراموش نکنید که اگر به‌دنبال تغییرات خیلی زیاد هستید این شیوه مناسب نیست و بهتر است از روش تامی‌تاک کامل استفاده کنید. با پزشک مشورت کرده شرایط و انتظارات خود را بیان کنید تا پزشک به شما بهترین شیوه را پیشنهاد دهد.

سوالات متداول

1- هزینه جراحی مینی ابدومینوپلاستی چقدر است؟

مقدار هزینه برای انجام این جراحی بستگی به متغیرهایی همچون شهر محل انجام جراحی، خصوصی یا عمومی‌بودن بیمارستان یا کلینیک، دستمزد جراح، شرایط جسمی و تغییرات مدنظر بیمار بستگی دارد.

2- آیا بیمه هزینه این جراحی را پوشش می‌دهد؟

خیر بیمه هزینه عمل‌های زیبایی را پوشش نمی‌دهد.

3- پس از انجام این جراحی چه زمانی می‌توان به زندگی عادی بازگشت؟

دوره نقاهت در افراد می‌تواند متفاوت باشد ولی معمولا افراد دو هفته پس از جراحی می‌توانند به زندگی عادی خود برگردند.

4- چه کسانی مناسب انجام مینی‌ تامی‌تاک نیستند؟

خانم‌های باردار یا کسانی که قصد بارداری دارند، افرادی دارای اضافه‌وزن شدید و افرادی که پوست خیلی زیادی در زیر شکم‌شان دارند مناسب انجام این عمل نیستند.

برای مطالعه بیشتر

What is a mini abdominoplasty?

Everything You Want to Know About a Mini Tummy Tuck

MINI TUMMY TUCK

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *