عمل پولیپ بینی

زمان مطالعه: 7 دقیقه

در نفس‌کشیدن مشکل دارید؟ شب‌ها نمی‌توانید درست بخوابید و از صدای خروپفتان بیدار می‌شوید؟ آبریزش و درد بینی شما را هم کلافه کرده است؟ احتمالا شما هم با پولیپ بینی درگیر هستید! البته جای نگرانی نیست و خیلی از افراد هم درست مثل شما چنین مشکلاتی را هر روز تجربه می‌کنند. خوشبختانه با پیشرفت علم می‌توان این مشکل را با یک جراحی کوچک سریعا برطرف کرد. اگر دلتان برای یک تنفس راحت تنگ شده است، در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا شما را با عمل پولیپ بینی بیشتر آشنا کنیم.

پولیپ بینی چیست؟

پولیپ‌های بینی توده‌های نرم، غیرسرطانی و خوش‌خیمی هستند که در بافت نرم بینی یعنی مخاط تشکیل می‌شوند. پولیپ‌های بینی معمولا تحت‌تاثیر عواملی مثل آسم، سینوزیت، فیبروز کیستیک یا آلرژی ایجاد می‌شوند؛ پولیپ‌های بینی معمولا با علائمی مثل کاهش حس بویایی و چشایی، خروپف، درد، مشکل در خواب، آبرزیش بینی و… خودشان را نشان می‌دهند. پولیپ‌های بینی از نظر اندازه با یکدیگر تفاوت دارند و گاهی به‌صورت تکی و گاهی به‌‌‌صورت خوشه‌ای بروز پیدا می‌کنند.

درست است که پولیپ‌ها توده‌های خوش‌خیمی هستند و مشکلی برای سلامتی فرد ایجاد نمی‌کنند اما می‌توانند کیفیت زندگی فرد را تحت‌تاثیر قرار دهند، پس بهتر است از راه‌هایی مثل جراحی این مشکل را به‌راحتی برطرف کرد.

جراحی پولیپ بینی
پولیپ بینی

عمل پولیپ بینی چگونه است؟

جراحی پولیپ بینی با توجه به نوع پولیپ و جایی که در آن قرار گرفته است، به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. در ادامه شما را با این روش‌ها بیشتر آشنا خواهیم کرد.

1- عمل پولیپ بینی به روش آندوسکوپی

یکی‌ از رایج‌ترین روش‌های جراحی پولیپ، روش آندوسکوپی است. این روش بسیار کم‌تهاجمی‌ست و در آن جراح با کمک یک آندوسکوپ و یک لوله نازک، پولیپ‌های بینی شما را خارج می‌کند؛ همچنین در این جراحی با استفاده از ابزارهای مختلف، مسیر سینوس‌های شما بازتر شده و تنفس شما بسیار راحت‌تر از قبل می‌شود.

2- عمل پولیپ بینی به روش پولیکتومی

اگر پولیپ‌های شما کوچک هستند یا در ناحیه خاصی از بینی قرار دارند، احتمالا پزشک به روش پولیکتومی بینی شما را عمل خواهد کرد. در این روش با کمک ابزارهای خاصی مثل ساکشن یا فورسپس تمامی پولیپ‌ها از بینی شما خارج خواهند شد.

عمل پولیپ بینی چگونه است
عمل پولیپ بینی چگونه است؟

3- عمل پولیپ بینی به روش لیزر

یکی از راحت‌ترین روش‌ها برای از بین بردن پولیپ‌های بینی استفاده از روش لیزر است. اگر پولیپ‌ها کوچک باشند و در محل مناسبی قرار گرفته باشند، می‌توان از این روش برای از بین بردن آن‌ها استفاده کرد؛ همچنین این روش می‌تواند به‌عنوان یک مکمل در کنار عمل‌های پیچیده‌تر پولیپ بینی کاربرد داشته باشد.

4- عمل پولیپ بینی به روش سرپایی

اگر پولیپ بینی شما در جلوی بینی قرار دارد و بزرگ است، ما یک خبر خوب برای‌تان داریم! شما می‌توانید این نوع پولیپ را به‌راحتی و بدون نیاز به بی‌هوشی از بین ببرید. در این نوع عمل، جراح با میکروبریدر پولیپ‌های بینی شما را از بین می‌برد و سایر موارد اضافی را با ساکشن از بینی شما خارج می‌کند.

جدول مزایا و معایب عمل پولیپ بینی

جراحی پولیپ بینی می‌تواند با مزایا و معایب زیر همراه باشد.

مزایا معایب
بهترشدن تنفس عوارض عمل
از بین رفتن علائم پولیپ خطر عود
کاهش عفونت‌های سینوسی تغییر در حس بویایی

مزایای عمل پولیپ بینی

عمل پولیپ بینی می‌تواند مزایای متعددی را برای شما به همراه داشته باشد؛ مزایایی مثل:

1- بهترشدن تنفس

با حذف پولیپ‌های داخل بینی، تنفس شما به‌طرز چشم‌گیری بهتر می‌شود و هوا بهتر می‌تواند در مجاری تنفسی شما به گردش در بیاید.

2- از بین ‌رفتن علائم پولیپ

همان‌طور که گفتیم پولیپ بینی با نشانه‌هایی مثل گرفتگی بینی، آبریزش بینی، درد، خروپف و مشکلات خواب همراه است. با انجام این عمل می‌توانید از این مشکلات نجات پیدا کرده و کیفیت زندگی‌تان را بالاتر ببرید.

3- کاهش عفونت‌های سینوسی

یکی از دلایل عفونت‌های متناوب سینوسی پولیپ‌های بینی هستند؛ با انجام عمل پولیپ بینی و تخلیه سینوس‌ها، می‌توانید با این عفونت‌های مزاحم خداحافظی کنید.

عمل پولیپ بینی
جراحی پولیپ بینی چه مزایا و معایبی دارد؟

معایب عمل پولیپ بینی

جراحی پولیپ بینی در کنار تمام مزایایی که دارد، می‌تواند با معایب زیر نیز همراه باشد.

1- عوارض عمل

جراحی پولیپ بینی می‌تواند مثل هر جراحی دیگری با عوارضی مثل عفونت، خون‌ریزی و… همراه باشد؛ البته با انتخاب یک جراح ماهر و مطمئن و انجام درست مراقبت‌های بعد از عمل می‌توان تا حد زیادی از بروز این عوارض پیشگیری کرد.

2- خطر عود

متاسفانه حتی بعد از جراحی هم امکان برگشت پولیپ‌ها هست و ممکن است مدتی بعد از عمل مجددا عود کنند و شما را به دردسر بیندازند.

3- تغییر در حس بویایی

در بسیاری از موارد حس بویایی افراد بعد از عمل بهتر می‌شود، اما در موارد کمی هم ممکن است فرد بعد از عمل با کم‌شدن حس بویایی خود روبه‌رو شود؛ این عارضه بیشتر به پیچیده‌بودن عمل و شرایط فردی بیمار وابسته است.

چه کسانی کاندیدای مناسب برای انجام عمل پولیپ بینی هستند؟

اگر این روزها پولیپ بینی شما را هم آزار می‌دهد و قصد انجام این عمل را دارید، در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با هم ببینیم چه کسانی کاندیدای مناسب برای انجام این عمل هستند.

 • اگر علائم پولیپ بینی شما را هم کلافه کرده است و با علائمی مثل درد، آبریزش بینی و مشکلات تنفسی درگیر هستید.
 • اگر پولیپ بینی شما با آزمایش‌هایی مثل سی‌تی‌اسکن و… تشخیص داده شده است.
 • اگر از درمان‌های دیگر مثل شستشوی بینی یا دارودرمانی برای درمان پولیپ نتیجه نگرفته‌اید.
 • اگر بیماری زمینه‌ای خاص یا عفونت‌های کنترل‌نشده‌ای را در بدن ندارید.

با داشتن شرایط بالا، احتمالا شما یک گزینه مناسب برای انجام جراحی پولیپ بینی هستید.

یک جراح و یک کلینیک خوب برای عمل پولیپ بینی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟

برای اینکه از عملتان بهترین نتیجه را بگیرید باید این عمل را با کمک یک جراح ماهر و در یک کلینیک خوب انجام دهید. برای آشنایی بیشتر با ویژگی‌های یک جراح و یک کلینیک خوب در ادامه همراه ما باشید.

ویژگی‌های یک جراح خوب

جراح انتخابی شما باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد تا شانس موفقیت شما در عمل چند برابر شود.

 1. اولین ویژگی یک جراح خوب این است که مدرک و تخصص خود را از دانشگاه‌های معتبر دریافت کرده باشد.
 2. دومین ویژگی یک جراح خوب مربوط به تجربه اوست؛ هر چقدر جراح تجربه بیشتری در زمینه جراحی پولیپ بینی داشته باشد، مهارت او نیز بیشتر است و شما شانس بالاتری در موفقیت‌آمیزبودن عمل دارید.
 3. سومین ویژگی یک جراح خوب، مربوط به نمونه‌کارهای قبلی موفق اوست. برای اینکه نمونه‌کارهای جراح و رضایت بیماران قبلی او را ببینید می‌توانید به صفحه اینستاگرام جراح مراجعه کرده و نظرات سایر بیماران را بخوانید؛ به‌عنوان‌مثال اگر قصد دارید جراحی خود را نزد دکتر هاشمی انجام دهید، می‌توانید با مراجعه به صفحه اینستاگرامی ایشان به آدرس drhashemi_surgeon بازخورد سایر بیماران ایشان را بررسی کنید.
جراحی پولیپ بینی
یک جراح خوب برای انجام عمل پولیپ بینی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

ویژگی‌های یک مرکز جراحی خوب

برای جراحی پولیپ بینی مراکز و کلینیک‌های زیادی وجود دارند، اما آیا همه‌ی آن‌ها برای انجام این عمل مناسبند؟ خیر! بهتر است در انتخاب مرکز جراحی مثل انتخاب جراح وسواس زیادی به خرج دهید و سعی کنید مرکزی را انتخاب کنید که ویژگی‌های زیر را داشته باشد.

 1. مرکز جراحی موردنظر شما باید به کاملا به امکانات روز و پیشرفته دنیا مجهز باشد.
 2. مرکز جراحی مورد نظر شما باید در رعایت قوانین بهداشتی و ایمنی سخت‌گیری زیادی داشته باشد.
 3. مرکز جراحی موردنظر شما باید کادر درمان دل‌سوز، ماهر و مجربی داشته باشد تا بتوانند قبل و بعد از عمل به‌خوبی از شما مراقبت کنند.

بعد از عمل پولیپ بینی چه مراقبت‌هایی را باید انجام داد؟

انجام درست مراقبت‌های بعد از عمل، دقیقا به‌اندازه خود عمل مهم است و می‌تواند روی نتیجه نهایی عمل تاثیر زیادی بگذارد. برای انجام مراقبت‌های بعد از عمل بهتر است موارد زیر را حتما رعایت کنید.

 • در روزهای اول بعد از عمل از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید.
 • بعد از عمل بهتر است برای مدتی نوشیدنی‌های داغ را کنار بگذارید.
 • تا 2 هفته بعد از عمل بهتر است مرکبات و همچنین گوجه‌فرنگی میل نکنید.
 • تا 10 روز بعد از عمل فین نکنید.
 • تا 2 هفته بعد از عمل از داشتن سفر هوایی خودداری کنید.
 • در 24 ساعت اول بعد از عمل، هر 6 ساعت یک بار روی بینی‌تان کمپرس یخ بگذارید.
 • هر روز پانسمان بینی‌تان را عوض کنید.
 • هر دو الی سه ساعت یکبار بینی‌تان را با اسپری مخصوص شستشو دهید.
 • برای جلوگیری از بروز یبوست از غذاهای پر از فیبر مثل سبزیجات تازه و میوه استفاده کرده و همچنین سعی‌کنید آب زیادی بنوشید.
 • هنگام خواب حتما از 2 یا 3 بالش استفاده کنید.
 • تا زمانی که مسکن استفاده می‌کنید بهتر است رانندگی نکنید.
 • تا 2 هفته بعد از عمل سیگار نکشید.
 • تا مدتی بعد از عمل از انجام ورزش‌های سنگین پرهیز کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله با شما درباره جراحی پولیپ بینی صحبت کردیم. اگر شما هم این روزها با این پولیپ‌های مزاحم درگیر هستید و از درمان‌های غیرجراحی نتیجه نگرفته‌اید، بهتر است به جراحی هم به‌عنوان یکی از گزینه‌های درمان فکر کنید. همان‌طور که گفتیم انتخاب جراح نقش مهمی در موفقیت‌آمیزبودن عمل دارد؛ یکی از جراحان ماهر و باتجربه‌ای که می‌‌تواند در این زمینه به شما کمک کند، دکتر سید رسول هاشمی هستند؛ دکتر هاشمی که تخصص جراحی‌های جنرال و زیبایی از دانشگاه علوم‌پزشکی قم را دارند، آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان هستند. شما می‌توانید جهت دریافت مشاوره رایگان از طریق شماره زیر با تیم دکتر هاشمی در تماس باشید.

٠٩٣٥٢٨١٠٥٤٠

آیا نگرانی خاصی درباره جراحی پولیپ بینی دارید؟ لطفا تمام سوالات و نگرانی‌های خود درباره این عمل را در قسمت کامنت با ما به اشتراک بگذارید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

سوالات متداول

1- دکتر هاشمی جراحی پولیپ بینی را در کدام مرکز انجام می‌دهند؟

دکتر هاشمی تمام جراحی‌های خود از جمله جراحی پولیپ بینی را در بیمارستان تازه‌ساخت و مجهز امیرالمومنین علیه‌‌السلام انجام می‌دهند.

2- پولیپ بینی چقدر شایع است؟

پولیپ بینی نسبتا شایع است و تقریبا 2 الی 4 درصد افراد با این عارضه درگیر هستند.

3- آیا کودکان هم می‌توانند پولیپ بینی داشته باشند؟

بله؛ کودکان هم می‌توانند با این عارضه درگیر باشند البته پولیپ بینی در بزرگسالان فراوانی بیشتری دارد.

برای مطالعه بیشتر شما

Nasal Polyp Surgery: What to Expect

Nasal Polyps

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *