جای بخیه ابدومینوپلاستی

زمان مطالعه: 9 دقیقه

جراحی ابدومینوپلاستی مثل هر جراحی دیگری عوارضی دارد که می‌تواند برای هر فردی آزاردهنده باشد. یکی از عوارضی که می‌تواند ناخوشایند و تداعی‌کننده درد جراحی باشد، جای بخیه ابدومینوپلاستی است. این مشکل در نگاه اول زشت و حل‌نشدنی به‌نظر می‌رسد، ولی آن‌قدر که فکر می‌کنید بزرگ نیست. اگر بگوییم با کمی صبر، حوصله و دادن زمان می‌توان شدت قرمزی و التهاب جای زخم را کاهش‌داد و پس از مدتی آن زخم بزرگ تبدیل به خطی محو خواهد شد، باور می‌کنید! در این مقاله همراه ما باشید تا در مورد جای زخم جراحی، نحوه شکل‌گیری، اصول مراقبت و نحوه کاهش آن بیشتر صحبت کنیم.

جای بخیه ابدومینوپلاستی مهمانی ناخوشایند بر روی شکم!

فهرست مطالب

پس از هر نوع جراحی، به‌جاماندن جای بخیه و اسکارها موضوعی کاملا طبیعی است. حتما این نکته را می‌دانید که پزشک برای برداشتن چربی و اصلاح فرم شکم بخشی از شکم را پاره می‌کند. سپس تغییرات را ایجاد کرده و پوست شکم را بخیه می‌زند. نوع زخم و بخیه‌هایی که جراح بر روی پوست ایجاد می‌کند می‌تواند با توجه به سبک جراحی متفاوت باشد. نوع و قدرت بازسازی پوست بیمار از عوامل مهم برای درمان جای بخیه ابدومینوپلاستی است. هر چقدر پوست بتواند سلول‌های جدیدی را بسازد و میزان ترشح کلاژن را بالاتر ببرد پس سرعت درمان هم بیشتر می‌شود. به‌همین علت‌ست که جای زخم جراحی بر روی پوست بعضی از افراد سریع‌تر محو می‌شود.

It may take up to a year for scars to flatten out and lighten in color, although they may never completely disappear.

ممکن‌ست تا یک سال طول بکشد تا جای زخم درمان و رنگ آن روشن شود، اگرچه ممکن‌ست هرگز به‌طور کامل ناپدید نشود.

منبع:

www.hopkinsmedicine.org

اگر هر سوالی در مورد از بین بردن جای بخیه ابدومینوپلاستی دارید و فکر می‌کنید که باید یک متخصص به‌طور اصولی شما را راهنمایی کند، هم‌اکنون تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان و تخصصی دکتر سید رسول هاشمی متخصص جراحی‌های زیبایی استفاده کنید.

٠٩٣٥٢٨١٠٥٤٠

نوع جراحی و جاي زخم ابدومينوپلاستی

با توجه به نوع شیوه جراحی که انجام می‌شود، جای بخیه جراحی ابدومینوپلاستی متفاوت خواهد بود. پزشک بر اساس شیوه‌ای که انتخاب می‌کند برش‌هایی ایجاد کرده و سپس آن‌ها را بخیه می‌زند. برای پانسمان زخم از باند‌های مخصوصی استفاده می‌کند که باعث ایجاد رطوبت در محل‌زخم می‌شود. در واقع رطوبت می‌تواند به روند بهبود پوست سرعت ببخشد. بر اساس مدل برش، شیوه جراحی و تغییرات آن روند درمان جای بخیه عمل ابدومینوپلاستی متفاوت است. انواع مدل‌های برش را می‌توان به موارد زیر تقسیم کرد.

از بین بردن جای بخیه ابدومینوپلاستی
نوع جراحی و جای بخیه ابدومینوپلاستی

1- برش ابدومینوپلاستی کامل یا سراسری

در جراحی کامل تامی‌تاک، پزشک برشی زیر ناف و بالای ناحیه تناسلی می‌زند. این برش از لگن سمت راست شروع شده و تا لگن سمت چپ ادامه پیدا می‌کند. برش تامی‌تاک کامل نسبتا از اندازه زیادی برخوردار است. در این شیوه مقدار زیادی چربی از بدن بیمار خارج شده و حتی برش‌هایی در اطراف ناف برای تغییر شکل آن و عضلات شکم ایجاد می‌شود.

2- برش مینی ابدومینوپلاستی

 همان‌طور که از اسم این روش پیداست در جراحی مینی ابدومینوپلاستی، تغییرات کمتری ایجاد می‌شود. طبیعتا برش‌های کمتر و کوچک‌تری بر روی شکم بیمار زده شده و معمولا اندازه این برش‌ها به اندازه چند اینچ و تقریبا اندازه برش جراحی سزارین است. افرادی که این سبک از جراحی را انجام می‌دهند با برش‌های کوچک‌تری مواجه هستند.

3- برش فلور دلیس

این سبک از جراحی برای افرادی که پس از عمل لاغری یا زایمان، پوست زیادی از آن‌ها آویزان شده انجام می‌شود. برش این جراحی قسمت زیادی از شکم را دربر خواهد گرفت. یک برش به‌صورت عمودی از قفسه سینه تا استخوان ناحیه شرمگاهی زده شده و برش دوم در پایین شکم ایجاد می‌شود.

این نکته را فراموش نکنید که در شیوه‌های مختلف جراحی اندازه زخم و نوع آن فرق می‌کند ولی تاثیری در سرعت بهبود زخم ندارد. فقط زخم‌های کوچک‌تر اندازه کمتری داشته و کمتر به‌چشم می‌آیند.

راه‌های پیش‌گیری قبل از جراحی برای جلوگیری از ماندن جای بخیه ابدومینوپلاستی

شاید این موضوع را ندانید ولی می‌توانید قبل از جراحی با انجام کارهایی به روند درمان جای بخیه عمل ابدومینوپلاستی کمک کنید. این روش‌ها نتها به محوشدن زخم‌های پس از جراحی کمک می‌کند بلکه باعث می‌شود دوره نقاهت بهتری را بگذرانید. زخم پس از جراحی وجود دارد فقط باید بدانید چگونه آن را درمان کنید. انجام راه‌حل‌های زیر می‌تواند برای مدیریت این موضوع قبل از جراحی به شما کمک کند.

جاي زخم ابدومينوپلاستی
راه‌های پیش‌گیری قبل از جراحی برای جلوگیری از ماندن جای بخیه ابدومینوپلاستی

1- ترک کشیدن سیگار

برای این‌که جریان خون به‌درستی انجام شود بهتر است از یک ماه قبل از جراحی سیگار را ترک کرده و تا شش هفته پس از جراحی اصلا به سراغ آن نروید!

2- صحبت با پزشک

حتما باید قبل از جراحی صحبتی اصولی با پزشک خود داشته باشید. پزشک به شما می‌گوید چه مواردی را بهتر است قبل از عمل انجام دهید و روند بهبودی را برای‌تان روشن می‌کند. پزشک دارو‌ها و مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید را می‌پرسد و ممکن‌ست مصرف بعضی از دارو‌ها را مدتی منع کند تا در روند درمان جای بخیه مشکلی ایجاد نشود. یکی از داروهایی که باید مصرف آن را قبل از عمل قطع کنید تا در روند درمان اختلالی ایجاد نکند، کورتیکواستروئید است.

3- داشتن رژیم غذایی سالم

از یک ماه قبل از عمل شروع به تقویت بدن کنید. هر چقدر بدن مقاوم‌تر باشد، سریع‌تر می‌تواند خود را درمان کند. برای داشتن بدنی سالم از خوردن غذا‌های ناسالم پرهیز کنید و به‌جای آن‌ها از موادغذایی‌ استفاده کنید که سرشار از موادمعدنی، املاح و ویتامین‌ها باشد. سبزیجات، گوشت سفید و بعضی از حبوبات می‌تواند انتخاب‌های خوبی باشند. از ویتامین‌هایی که می‌توانند باعث بهبود سریع‌تر جای زخم شوند و در کلاژن‌سازی پوست تاثیر مثبت داشته باشند، ویتامین‌های A، D و C هستند. می‌توانید با تایید پزشک مکمل‌های این ویتامین‌ها را مصرف کنید.

درمان جای بخیه عمل ابدومینوپلاستی
داشتن یک رژیم غذایی سالم می‌تواند مسیر جراحی را برای‌تان آسان کند

4- تاثیر بیماری‌های مزمن

قبل از جراحی پزشک در مورد وضعیت سلامتی و ابتلا به بیماری‌های خاص سوالاتی می‌پرسد و آزمایشاتی برای‌تان تجویز می‌کند. ابتلا به بیماری‌های خاصی مثل دیابت یا سرطان می‌تواند مسیر روند درمان را کمی متفاوت کند. اصلا از این موضوع نترسید زیرا جراح شرایط پس از جراحی‌ را برای‌تان روشن می‌کند.

5- ثابت‌نگه‌داشن وزن

همان‌طور که می‌دانید در جراحی ابدومینوپلاستی، پوست اضافه زیر شکم و چربی آن حذف می‌شود. بهتر است برای این که مقدار این پوست و چربی زیر شکم افزایش پیدا نکند، وزن خود را ثابت نگه‌دارید و از افزایش یا کاهش وزن قبل از جراحی پرهیز کنید.

جای بخیه ابدومینوپلاستی
سعی‌کنید قبل از جراحی وزن خود را ثابت نگه‌دارید

ازبین‌بردن جای بخیه ابدومینوپلاستی در دوره نقاهت

اگر می‌خواهید پس از جراحی اثر زخم روی پوست کم‌رنگ تر شود و جای آن بهبود پیدا کند، بهتر است مواردی را در دوره نقاهت رعایت کنید تا به نتایج دلخواه برسید. پزشک هم برای سریع‌تر از بین بردن جای بخیه ابدومینوپلاستی دستورالعمل‌هایی می‌دهد. این نکته را به یاد داشته باشید که نمی‌توانید جای زخم جراحی را به‌طور کامل از بین ببرید. انجام این موارد را در طول دوره نقاهت جدی بگیرید. دستورالعمل‌های مراقبتی شامل موارد زیر است:

1- پرهیز از مصرف کافئین و الکل

برای درمان جای زخم باقی‌مانده بر روی پوست تا 6 هفته پس از جراحی حق مصرف الکل و کافئین را ندارید.

2- پیش‌گیری از وارد‌شدن فشار به زخم

اصلا نباید به جای زخم فشار وارد شود. پزشک حتما به شما توصیه می‌کند تا 6 هفته از انجام ورزش‌ و بلند‌کردن اجسام سنگین پرهیز کنید.

3- داشتن یک رژیم تغذیه اصولی

داشتن یک رژیم تغذیه‌ای مناسب در دوره نقاهت از واجبات است. اگر می‌خواهید روند ازبین‌‌بردن جای بخیه ابدومینوپلاستی سرعت بیشتری به‌خود بگیرد پس رژیم غذایی را داشته باشید که مصرف موادمغذی، ویتامین‌هایی مثل A، D و C و فیبر در آن اولویت داشته باشد.

4- کاهش مصرف نمک

مصرف بیش‌از اندازه نمک می‌تواند سرعت بهبودی را کاهش دهد. سعی کنید تا 6 هفته مصرف آن را کاهش دهید.

5- جلوگیری از فعالیت جنسی

فعالیت‌های جنسی می‌تواند به بخیه‌ها فشار وارد کنید. تا 6 هفته از انجام هرگونه فعالیت جنسی خودداری کنید.

6- تمیزکردن صحیح و به‌موقع پانسمان

حتما زخم‌تان را طبق تجویز پزشک تمیز کنید و مراقب بهداشت بخیه‌های خود باشید.

7- استفاده از پماد برای بهبود جای بخیه ابدومینوپلاستی

برای از بین بردن جای بخیه ابدومینوپلاستی می‌توانید از کرم‌ها یا پمادهای دارای آنتی‌بیوتیک استفاده کنید که درمان موضعی انجام می‌دهند. البته پزشک باید نوع درمان موضعی و پماد را تایید کند؛ پس بدون اجازه پزشک از این پمادها به هیچ‌وجه استفاده نکنید.

از بین بردن جای بخیه ابدومینوپلاستی
مالیدن پماد به محل زخم یکی از راه‌های ازبین‌بردن جای بخیه ابدومینوپلاستی در دوره نقاهت است

8- ماساژدادن

ماساژ دادن یکی از راه‌های درمان جای بخیه ابدومینوپلاستی است. حتما آن را با تایید پزشک انجام دهید.

About 2 to 3 weeks after your surgery, you may consider scar massage. Gently massaging the scar and the surrounding skin can increase blood flow to the area and help with the healing process. Massage can also break up some of the tougher scar tissue. Talk to your healthcare provider before trying scar massage.

حدود 2 تا 3 هفته پس از جراحی، ممکن است ماساژ زخم را در نظر بگیرید. ماساژ ملایم جای زخم و پوست اطراف آن می‌تواند جریان خون را در ناحیه افزایش دهد و به روند بهبودی کمک کند. ماساژ همچنین می‌تواند برخی از بافت‌های زخم سخت‌تر را بشکند. قبل از انجام ماساژ زخم با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود صحبت کنید.

منبع:

my.clevelandclinic.org

9- جلوگیری از در معرض‌ قرارگرفتن جای زخم در برابر نور خورشید

به‌هیچ وجه نباید به زخم جراحی، نور مستقیم خورشید برخورد کند. نورخورشید می‌تواند به بخیه‌ها آسیب زده و باعث تیره‌ترشدن جای بخیه‌ها شود. تا حد امکان تا یک سال جای زخم را در معرض نور خورشید قرار ندهید ولی اگر مجبور به‌قرارگرفتن در زیر نور خورشید شدید، از کرم ضدآفتاب استفاده کنید و آن را روی پوست محل جراحی بمالید.

10- پوشیدن لباس‌های گشاد

لباس‌های گشاد و راحت بپوشید تا جای زخم ساییده نشده و موجب تحریک اسکارها نشود.

11- نوشیدن آب

برای داشتن یک پوست هیدراته و رسیدن املاح و موادمغذی به پوست محل زخم، آب زیاد بنوشید.

12- تزریق استروئید

تزریق استروئید می‌تواند التهاب و برجسته‌بودن جاي زخم ابدومينوپلاستی را کاهش دهد. البته که باید حداقل 4 هفته از جراحی گذشته باشد و پزشک اجازه تزریق استروئید را بدهد.

13- لیزردرمانی

یکی دیگر از راه‌های کاهش زخم بر روی پوست استفاده از روش لیزردرمانی است. این سبک از درمان بر روی رگ‌های پوستی اثر مثبتی گذاشته و باعث بهبودی شکل جای زخم می‌شود.

جاي زخم ابدومينوپلاستی
پیش‌گیری از عفونت جای بخیه ابدومینوپلاستی

پیش‌گیری از عفونت جای بخیه ابدومینوپلاستی

یکی از مهم‌ترین دستوراتی که در دوره نقاهت باید رعایت کنید، پیش‌گیری از عفونت جای بخیه است. اگر مراقب زخم خود نباشید و دچار عفونت شوید، دوره نقاهت طولانی‌تری را خواهید داشت و با مشکلات جدیدی روبه‌رو می‌شوید. بهتر است دستورالعمل‌های زیر را رعایت کنید تا دچار عفونت نشوید.

1- داروهایی که پزشک برای‌تان تجویز کرده است را سر موقع بخورید و مصرف آن را خودسر قطع نکنید.

2- پانسمان خود را طبق تجویز پزشک هر روز عوض کنید و محل زخم را ضدعفونی کنید.

3- اگر علائمی مثلا خون‌ریزی زیاد، بوی‌بد زخم، ترشحات غیرطبیعی، تب‌ولرز، کبودی، تورم و قرمزی زیاد در محل زخم مشاهده کردید سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.

درمان جای بخیه عمل ابدومینوپلاستی
برای درمان عفونت جای بخیه ابدومینوپلاستی می‌توانید از دکتر هاشمی کمک بگیرید

چنانچه که دچار عفونت در ناحیه زخم شدید و نمی‌دانید چگونه آن را درمان کنید می‌توانید از دکتر سید رسول هاشمی متخصص جراحی‌های زیبایی کمک بگیرید. هم‌‌‌اکنون می‌توانید برای درمان عفونت با ایشان تماس بگیرید.

٠٩٣٥٢٨١٠٥٤٠

بهترین زمان برای کشیدن بخیه‌های ابدومینوپلاستی

معمولا پزشک بخیه‌ها را بین 2 تا 3 هفته پس از جراحی می‌کشد. البته زمان دقیق کشیدن بخیه‌ها به عواملی مثل نوع بخیه و بهبودی جای بخیه جراحی ابدومینوپلاستی بستگی دارد. بهتر است پس از کشیدن بخیه‌ها نکات زیر را رعایت کنید.

  • محل زخم خود را تمیز و خشک نگه دارید. طبق تجویز پزشک محل زخم را ضدعفونی کنید.
  • اگر بعد از کشیدن بخیه‌ها احساس درد کردید اصلا نگران نباشید این موضوع کاملا طبیعی‌ست و با مصرف قرص‌های مسکن حل می‌شود.
  • هنوز برای بازگشت به زندگی عادی زود است پس فعالیت‌های سنگین انجام ندهید تا به محل زخم آسیب وارد نشود.
جای بخیه ابدومینوپلاستی
بهترین زمان برای کشیدن بخیه‌های ابدومینوپلاستی

سخن پایانی

جراحی ابدومینوپلاستی می‌تواند شما را به هیکل زیبا و ایده‌آل‌تان نزدیک کند. ولی یکی از مشکلاتی که با آن روبه‌رو خواهید شد، جای بخیه ابدومینوپلاستی است. بهتر است این نکته را بدانید که هر جراحی که انجام دهید یادگاری‌هایی روی بدن‌تان خواهند گذاشت؛ پس آن‌ها را بپذیرید و خودتان را عذاب ندهید. با انجام نکاتی که در این محتوا گفتیم تا حد زیادی می‌توانید جای زخم را کم‌رنگ‌تر و شکل آن را بهتر کرده ولی نمی‌توانید به‌طور کامل آن را از روی پوست محو کنید. برای بهبود شکل جای بخیه صبور باشید و نکاتی که پزشک می‌گوید را با دقت انجام دهید.

آیا جای زخم جراحی برای شما هم آزاردهنده است؟ چه راه‌حل دیگری برای بهترشدن جای زخم پیشنهاد می‌دهید؟ اگر در مورد جاي زخم جراحی ابدومينوپلاستی سوال یا نظری داشتید می‌توانید با ما در قسمت کامنت‌ها به‌اشتراک بگذارید.

سوالات متدوال

1- جای بخیه جراحی ابدومینوپلاستی چه شکلی است؟

شکل آن بستگی به سبک جراحی دارد ولی معمولا به شکل افقی یا T شکل است.

2- چگونه می‌توان ظاهر زخم پس از جراحی را بهتر کرد؟

استفاده از روش‌هایی مثل لیزردرمانی یا تزریق استروئید پس از جراحی می‌تواند شکل زخم را بهتر کند.

3- چه زمانی باید نگران جای زخم باشم؟

اگر دچار عفونت در محل زخم شدید باید سریعا اقدام کرده و عفونت را با کمک پزشک از بین ببرید.

منابع بیشتر برای مطالعه

What is a tummy tuck?

What is a tummy tuck scar?

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *